Bezpłatny skaner luk bezpieczeństwa dla Androida

Bezpłatny skaner luk bezpieczeństwa dla Androida
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

18.08.2014 12:24, aktual.: 18.08.2014 14:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kaspersky Lab udostępnił bezpłatną aplikację mobilną - Fake ID Scanner. Aplikacja skanuje smartfony i tablety w poszukiwaniu luk, które mogą narazić właściciela na utratę danych, prywatności, a nawet pieniędzy.

W ostatnich miesiącach nie brakowało informacji o nowych zagrożeniach. Jedną z nowych luk, która przyciągnęła wiele uwagi, była podatność Fake ID wykryta przez ekspertów z Bluebox Labs. Pozwala ona atakującym na ukrywanie dowolnych aplikacji –. w tym szkodliwych – pod postacią użytecznych i legalnych programów tworzonych przez znanych i zaufanych producentów.

Inną luką, która była na ustach niemal wszystkich, to Heartbleed. Może ona zostać wykorzystana do odczytywania zawartości pamięci w systemach z pewnymi wersjami protokołu OpenSSL. Oznacza to, że atakujący mogą uzyskać dostęp do poufnych danych użytkownika, wysyłając specjalnie przygotowane żądania. Luka Heartbleed dotknęła wiele komputerów na całym świecie, łącznie z serwerami Google.

Mimo że Google bardzo szybko radzi sobie z usuwaniem tego typu luk –. i tak było w tym przypadku – miliony użytkowników urządzeń z Androidem ciągle mogą ulec infekcji. Wynika to z faktu, że producenci smartfonów i tabletów często dość opieszale dodają uaktualnienia – szczególnie dla starszych urządzeń. Szkodliwe programy mogą zatem pod postacią popularnych aplikacji uzyskiwać dostęp do takich niezałatanych urządzeń mobilnych w celu wykradania danych, porywania kont użytkowników w portalach społecznościowych, wyciągania informacji bankowych itd.

Aby umożliwić użytkownikom ochronę przed zagrożeniami tego rodzaju, Kaspersky Lab stworzył Free Fake ID Scanner –. narzędzie pozwalające właścicielom urządzeń z Androidem na skanowanie sprzętu w poszukiwaniu luk i uzyskanie pewności, że zainstalowane aplikacje nie korzystają z podatności zmniejszających bezpieczeństwo. Aplikacja nie usuwa wykrytych luk, jednak pozwala na błyskawiczne zainstalowanie darmowej wersji Kaspersky Internet Security for Android, gdy zidentyfikowane zostaną jakiekolwiek zagrożenia. Produkt ten chroni urządzenia mobilne przed szkodliwym oprogramowaniem, niezależnie od kanałów wykorzystywanych przez nie do infekowania systemu Android.

Aplikacja jest kompatybilna z systemem Android począwszy od wersji 2.3 i jest dostępna bezpłatnie w sklepie Google Play w języku angielskim.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)