Trojan dla Androida czyści konta użytkowników

Trojan dla Androida czyści konta użytkowników
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

29.11.2011 13:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kaspersky Lab poinformował o pojawieniu się trojana Foncy, który wysyła SMS-y na numery o podwyższonej opłacie, czyszcząc konta mobilne użytkowników smartfonów działających pod kontrolą systemu Android.

Eksperci z Kaspersky Lab zlokalizowali trojana pod postacią aplikacji SuiConFo.apk na jednej ze stron służących do pobierania plików. Trojan jest wykrywany jako Trojan-SMS.AndroidOS.Foncy, a jego podstawowym zadaniem jest wysyłanie czterech wiadomości SMS na numery o podwyższonej opłacie.

Po instalacji trojan pojawia się w menu głównym smartfonu z systemem Android jako aplikacja SuiConFo.

Obraz
© Ekran smartfonu z zainstalowanym trojanem Foncy (aplikacja SuiConFo) (fot. Materiały prasowe)

Gdy użytkownik uruchomi trojana, na ekranie telefonu pojawia się informacja, z której wynika, że wersja systemu operacyjnego jest niekompatybilna z aplikacją (_ "Android version is not compatibile” _).

Obraz
© Komunikat wyświetlany przez trojana (fot. Materiały prasowe)

Po wyświetleniu komunikatu o błędzie, trojan pobiera informacje o kraju z karty SIM i generuje wiadomość SMS w zależności od wymaganego języka. Szkodnik wyposażony jest w listę, na której znajduje się 8 krajów: Francja, Belgia, Szwajcaria, Luksemburg, Kanada, Niemcy, Hiszpania oraz Wielka Brytania. W wyniku błędu popełnionego przez cyberprzestępców trojan nie jest w stanie wysyłać SMS-ów do Kanady. Trojan wysyła łącznie cztery SMS-y i ukrywa wiadomości zwrotne, aby użytkownik nie zorientował się, że z jego telefon został zainfekowany.

_ "Obecnie trojany wysyłające SMS-y są dla cyberprzestępców jednym z najłatwiejszych sposobów szybkiego zdobycia pieniędzy” _ - mówi Denis Maslennikow, ekspert z Kaspersky Lab. _ "Szkodliwe wykorzystanie SMS-ów o podwyższonej opłacie jest już popularne na całym świecie i nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała ulec zmianie na lepsze” _.

Aby zminimalizować ryzyko infekcji, warto postępować zgodnie z poniższymi radami:
• Należy regularnie uaktualniać system operacyjny smartfonu i oprogramowanie firm trzecich;
• Należy unikać instalowania aplikacji z niepewnych źródeł;
• Należy sprawdzać listę uprawnień, jakich żąda instalowana aplikacja (na przykład, program typu „notatnik” nie potrzebuje uprawnień do wysyłania SMS-ów lub pobierania informacji z książki adresowej);
• Należy ignorować wszelkie wiadomości spamowe, zwłaszcza te zawierające odsyłacze;
• Należy korzystać z szyfrowania zawartości smartfonu i ochrony przed szkodliwymi programami;
•. Należy unikać łamania i odblokowywania zabezpieczeń systemu operacyjnego smartfonu.

Źródło: Kaspersky Lab

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)