Poradnik: Idealne zdjęcia na smartfonie i tablecie
Proste sztuczki,za pomocą których nadasz swoim zdjęciom oryginalny i estetyczny wygląd.
Współczesne smartfony coraz częściej starają się konkurować z kompaktowymi aparatami fotograficznymi. W dodatku normą staje się używanie w nich aplikacji, które pozwalają modyfikować wygląd zdjęcia w chwili fotografowania lub tuż po. Początkowo aplikacje tego typu służyły jedynie do uzyskania efektów podobnych do tych oferowanych przez aparaty, jednak z czasem doszły tryby kreatywne umożliwiające stylizację zdjęć, a nawet wykonanie „monidła”. ze znaną osobą, której wizerunek jest przechowywany w pliku. Na początku chodziło jedynie o zabawę, lecz wraz z rozwojem smartfonów znacznie zwiększało się pole do popisu, a aplikacje oferowały coraz większe możliwości, aż wreszcie wprowadzono na rynek aparaty fotograficzne z systemem Android i Wi-Fi. Dzięki wszechobecnemu dostępowi do Internetu mamy możliwość natychmiastowego przesyłania zdjęć do portali społecznościowych lub innych internetowych albumów, dzięki którym nasi znajomi lub pasjonaci tematu mogą od razu je obejrzeć i skomentować.
Jednak nie zawsze świeżo wykonana fotografia satysfakcjonuje nas na tyle, aby natychmiast pokazywać ją światu. Do niedawna jedynym sposobem na polepszenie jakości zdjęć było przeniesienie ich na komputer i obróbka na nim. Obecnie dzięki rozwojowi systemów mobilnych przeznaczone do nich programy nie redukują jakości ani rozmiaru zdjęć, więc gdy dysponuje się urządzeniem o większym ekranie, z powodzeniem można tych drugich używać do wstępnej lub całościowej obróbki. Poniżej opisaliśmy kilka bardzo prostych sztuczek, za pomocą których każdy nada swoim zdjęciom oryginalny i estetyczny wygląd. Posłużymy się następującymi programami:
Aviary - _ podstawowy pakiet darmowy, dodatki po 1 dol. za zestaw _
Przed pierwszym użyciem zwiększamy w opcjach rozmiar zapisywanych zdjęć do maksimum. Warto zakupić dodatkowe filtry, bo niektóre z nich dają dużo możliwości –. pomogą tchnąć więcej życia w fotografie, wpływając jednocześnie na kontrast i nasycenie braw. Część pozostałych filtrów czasem dodaje mniej lub bardziej rzucające się w oczy ramki, które usuniemy, nakładając filtr przed kadrowaniem zdjęcia. Bardzo wygodna jest możliwość szybkiego porównania wyglądu fotografii przed modyfikacją i po niej poprzez ponowne kliknięcie tego samego filtra w celu wyłączenia go (nie musimy szukać ikony przywracającej oryginalny wygląd fotografii). Opcja »Meme« umożliwia dodanie automatycznie wyskalowanych napisów na górze i dole zdjęcia.
PixlrExpress - _ darmowy _
Wyróżnia się efektami »Overlay«, nakładanymi na zdjęcie niezależnie od podstawowych filtrów. Filtry z grupy »Subtle«. oferują delikatniejsze warianty podstawowych przekształceń, czasem o podobnych nazwach (hagrid, ingrid) i w podobnym porządku. Wiele efektów, w tym również ramek, możemy stosować, dostrajając ich intensywność. Dużym atutem jest wielopoziomowa i wygodna opcja cofania i przywracania zmian, dzięki której nie tylko wrócimy do poprzedniego etapu pracy, możemy także porównać oryginalne i przetworzone zdjęcie.
Photo Editor - _ darmowy _
Przydatny ze względu na funkcję korekcji perspektywy. Z myślą o bardziej kreatywnych użytkownikach oferuje efekty nadające zdjęciom abstrakcyjny wygląd przez zastosowanie lustrzanych symetrii. Wprowadza też bardziej zaawansowane funkcje, takie jak regulacja poziomów i krzywych.
PicsArt - _ darmowy _
Dostarcza dużo narzędzi edycyjnych, ale niestety ogranicza rozmiar zdjęć do 2048×204. pikseli. Gromadzi się wokół niego społeczność prezentująca fotografie na stronie wymagającej rejestracji. Aplikacja pozwala tworzyć kolaże, oferuje szablon do tworzenia cover photos na oś czasu Facebooka. Bardzo przydatna jest opcja »Border«, dodająca przestrzeń wokół zdjęcia. Można ją wykorzystać w połączeniu z ramkami, które bez tego zasłaniałyby zbyt duży obszar.
AddWatermark - _ darmowa wersja z ograniczoną funkcjonalnością _
Program, za pomocą którego elegancko podpiszemy swoje zdjęcia, by zmniejszyć prawdopodobieństwo, że ktoś się nimi posłuży bez naszej zgody. Pełna wersja zawiera większą liczbę opcji, pozwalając między innymi na hurtowe wykonywanie operacji oraz zastosowanie grafiki w charakterze znaku wodnego.
PhotoGrid - _ darmowy _
Prosty program tworzący kolaże na podstawie kilku predefiniowanych szablonów. Pliki wynikowe mogą mieć rozdzielczość 2048×204. pikseli.
iLoader - _ darmowy _
Mała aplikacja, dzięki której opublikujemy na Facebooku zdjęcia wykonane smartfonem. Fotografie możemy zapisywać bezpośrednio w istniejącym albumie lub utworzyć nowy zbiór zdjęć bezpośrednio w oknie iLoadera. Aplikacja pozwala oznaczyć na zdjęciach znajomych.
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Starsze systemy operacyjne bardziej zagrożone"
Korekta zdjęć - poprawki i filtry
Często najlepszy efekt uzyskamy, łącząc filtry i opcje z kilku programów. Dzięki funkcji udostępniania zdjęć w programie lub przeglądarce szybko prześlemy fotografie do kolejnej aplikacji, a ich zmodyfikowane wersje zostaną zapisane w domyślnym folderze. Podane poniżej metody korekty fotografii oraz wyodrębniania detali nie są niezawodnymi rozwiązaniami dla każdego zdjęcia, nie zawsze pozwolą uzyskać idealne rezultaty. Niekiedy należy stosować opcje poszczególnych aplikacji z umiarem, czasami w połączeniu z innymi opcjami, które uporają się ze skutkami ubocznymi działania kilku filtrów.
1) Korekta horyzontu
Fotografia wygląda znacznie schludniej bez nienaturalnych skosów. Podczas operacji wyrównywania zdjęcia zmniejsza się obszar ujęty na końcowym kadrze, dlatego zawsze warto wykonać ujęcie większej przestrzeni w trakcie robienia fotografii.
_ Aviary: _ W oknie aplikacji używamy opcji »Orientation«. i za pomocą suwaka przechylamy zdjęcie tak, by uzyskać poziomą linię horyzontu lub podłużnych detali dominujących na fotografii.
2) Automatyczne poprawki
Korektę podstawowych niedoskonałości w zakresie kontrastu, odcieni barw i jasności możemy wykonać w większości przypadków jednym kliknięciem. Do poprawiania takich elementów zdjęć najlepiej wykorzystać programy PixlrExpress oraz Aviary.
_ PixlrExpress: _ Używamy opcji »Adjustment«, a następnie sięgamy po opcję »Auto Fix«.
_ Aviary: _ Wybieramy »Enhance«, po czym mamy do wyboru trzy opcje: »HD«. wyostrza kontury, »Illuminate« poprawia światło, »Color Fix« równoważy kolorystykę.
3) Udoskonalenie nieba w pejzażach
Blade niebo z ledwo widocznymi chmurami nie prezentuje się zbyt atrakcyjnie, spróbujmy więc nadać mu bardziej intensywny kolor.
_ PixlrExpress: _ Wybieramy opcję »Overlay«, następnie »Color correction«. i w zależności od potrzeb »Bluegrad« lub »Ndgrad«. Pierwsza z opcji nada górnej części zdjęcia bardziej wyrazisty niebieski odcień, natomiast druga działa podobnie, lecz w skali szarości. Jest więc przydatna w przypadku zdjęć czarno-białych lub w sytuacji, gdy nie chcemy zabarwić na niebiesko obiektów znajdujących się w modyfikowanym przez filtr obszarze.
4) Rozjaśnianie zdjęcia
Niekiedy nawet pozornie nieudane zdjęcie, na którym trudno dostrzec zarysy obiektów, da się łatwo uratować.
_ Aviary: _ Wybieramy opcje »Enchance | Illuminate«. Narzędzie może zwiększyć ziarnistość i niekorzystnie wpłynąć na kolorystykę, dlatego warto spróbować zniwelować defekty za pomocą dostępnych filtrów i innych efektów metodą prób i błędów.
5) Korekta nasycenia barw
Niektórym zdjęciom wystarczy dodać trochę koloru, aby robiły znacznie lepsze wrażenie. Niekiedy przejaskrawione kolory sprawiają, że bardziej rzucają się w oczy niepożądane detale, np. obumarłe rośliny w lesie. Zmniejszenie nasycenia powoduje, że zachowany zostaje dominujący kolor (zieleń lasu), a reszta przybiera barwę nierzucającej się w oczy szarości. Skuteczne będą również niektóre filtry vintage, wzbogacające całość o dodatkowe efekty.
_ PixlrExpress: _ Korzystamy z opcji »Adjustment | Color« lub »Adjustment | Vibrance«. Ta druga oferuje dokładniejsze dostrajanie intensywności efektu w oparciu o analizę kolorystyki.
_ Aviary: _ W oknie edytora zdjęć wybieramy przycisk »Saturation«.
6) Ciepłe barwy
Zdjęciom mającym chłodny i ponury wygląd pomóc może korekcja ciepłoty. W efekcie nadamy im nastrój, jakby padały na nie ciepłe pomarańczowe promienie słońca. Niekiedy uzyskamy nieco sentymentalny wygląd starej fotografii. Przy zastosowaniu dużych wartości parametrów możemy wykorzystać korekcję ciepłoty do stylizacji zdjęć ruin i przemysłowych krajobrazów.
_ Aviary: _ W oknie edytora zdjęć wybieramy opcję »Warmth«.
7) Korekta perspektywy
Gdy nie możemy stanąć naprzeciw fotografowanego obiektu, a chcemy uzyskać prostokątny kształt, skorygujmy go za pomocą tej funkcji. _ Photo Editor: _ Wybieramy opcję »Correction | Perspective«.
Przesuwając cztery narożne punkty, modyfikujemy kształty obiektu, następnie kadrujemy zdjęcie tak, aby pozbyć się pustych przestrzeni powstałych tam, gdzie zwęziliśmy zdjęcie.
8) Kadrowanie
Dzięki dobrym kadrom wyeksponujemy to, co najważniejsze, wytniemy zbędne i rozpraszające obiekty oraz puste przestrzenie. Do wyboru mamy wiele standardowych proporcji, dostosowanych do różnych wyświetlaczy, poniżej lista najpopularniejszych:
3:2 – standard fotograficzny, który wszyscy znamy. Tak zwykle wygląda większość naszych papierowych zdjęć w albumie.
4:3 – standardowy ekran monitora, w tych proporcjach nasze zdjęcie będzie wypełniało całą przestrzeń w trybie pełnoekranowym. Dobrze prezentują się na nim zbliżenia kwadratowych lub okrągłych detali, duże ilości drobnych obiektów lub przedmiotów wypełniających cały kadr.
16:9 – standardowy ekran monitora panoramicznego, w tych proporcjach nasze zdjęcie będzie wypełniało całą przestrzeń w trybie pełnoekranowym. Dobrze prezentuje pejzaże.
2,35:1 – standard starych filmów panoramicznych, dobry do pejzaży, z których warto usunąć nieciekawe obszary z dołu lub góry zdjęcia.
1:1 – kwadrat, dobry np. do tworzenia awatarów na Facebook.
_ PixlrExpress: _ Wybieramy »Adjustments | Crop«. Proporcje 3:2 występują tu jako 6:4. Program automatycznie zaznacza maksymalny kadr, co znacznie ułatwia całą operację.
_ Aviary: _ Sięgamy po opcję »Crop«. W kadrowaniu jest najmniej precyzyjna i niezbyt wygodna, ale zapewnia największy wybór formatów obrazu.
_ Photo Editor: _ Wybieramy opcję »Crop«. Przemieszczamy zdjęcie pod nieruchomą siatką.
Kreatywna edycja fotografii
Oprócz drobnych korekt możemy zastosować bardziej wymyślne sztuczki, by zatuszować niedociągnięcia lub nadać atrakcyjny wygląd zdjęciom. Gdy chcemy uratować fotografię wiekowego obiektu, mającą słabe kolory i ostrość oraz sporo szumów, zamiast próbować usunąć te wady, zrezygnujmy z kolorów i przeróbmy zdjęcie tak, aby przypominało starą fotografię w odcieniach sepii. Przy bardzo dużych brakach pomoże stylizacja z wykorzystaniem filtrów malarskich, które świetnie komponują się z efektami imitującymi różnego rodzaju płótna.
1) Filtry
Znacząco wpływają na kolorystykę i kontrast, czasem stylizują zdjęcie na stare, zniszczone lub wykonane aparatem konkretnego typu. Najciekawsze efekty uzyskamy, mieszając kilka filtrów. Jeśli wybrany przez nas efekt powoduje oprócz pożądanych zmian także niekorzystne różnice w kolorze, możemy spróbować poprawić je za pośrednictwem opcji »Auto Fix« lub »Balance«. Poniżej kilka ciekawych przykładów. _ Aviary: _
- Broadwalk – nadaje odcień podobny do sepii, lecz zachowuje trochę kolorów, dobry do pozbycia się nienaturalnych barw i oddania sentymentalnego nastroju.
- Sage – przyda się do rozjaśniania ciemnych zdjęć.
- Vigilante – dodaje duże ramki o losowo generowanym kształcie, przypominające zamokłe brzegi fotografii.
- Kurt – nadaje zielony odcień i przyciemnia zdjęcia, dobrze się sprawdza w przypadku krajobrazów.
- Fixie – ciekawie prezentuje się z czarno-białymi zdjęciami, nadaje im niebieskawy odcień, dodaje białą ramkę.
- San Carmen – postarza zdjęcia podobnie jak Broadwalk i Vigilante, lecz działa delikatniej. Niestety, dodaje kiczowate ramki stylizujące fotografię na starą i podrapany obraz.
- Indiglow – ożywia kolory, zwiększa kontrast, ale też znacząco przyciemnia, a jasnym jednolitym przestrzeniom dorabia fioletową poświatę, co nie zawsze wygląda korzystnie, przykładowo na twarzach. Bardzo ładnie wpływa na zdjęcia z kwiatami.
- Concorde – tworzy czarno-biały obraz o bardzo dużym kontraście, można usunąć za jego pomocą zbędne szczegóły tła, a najważniejszym nadać dużą intensywność.
- Sepia –. oprócz symulacji tonowania sepią nieco zmiękcza i rozmazuje drobne detale.
_ Pixlr Express: _
- Alex – zmiękcza i redukuje szumy.
- Antonio – intensywniejsza wersja Alex.
- Bob – redukuje nasycenie barw.
- Harry – stylizuje na starą fotografię i dodaje szumy.
- Lucas –. intensywniejsza wersja Bob.
2) Rozmycie tła
Aby zwrócić większą uwagę na główny obiekt zdjęcia, możemy rozmyć dekoncentrujące tło.
_ PixlrExpress: _ Korzystamy z opcji »Adjustment | Focal blur«. Możemy tu wskazać nie tylko obszar, który pozostanie nierozmyty, lecz także dostosować płynność przejścia do obszaru rozmytego oraz ustalić stopień rozmycia. Dla wzmocnienia efektu rozmyciu może towarzyszyć zwiększenie nasycenia barw w obszarze niepodlegającym rozmazaniu.
3) Winietowanie
Opcja ta działa podobnie jak narzędzia do rozmywania tła, jednocześnie dobrze je uzupełniając. Winietowanie jest przydatne wtedy, gdy tło na zdjęciu irytuje pustką. Zastosowanie winietowania wprowadza czasem dodatkowo nieco tajemniczości i napięcia. PixlrExpress: Wybieramy opcję »Overlay | Vignette«. Za pomocą niektórych wariantów tego narzędzia da się zakryć jedynie część obrazu zawierającą niepożądane elementy. Możemy również użyć tej opcji do wyrównania jasności, jeśli w danym miejscu jest ona zbyt wysoka.
4) Nakładanie warstw
Dzięki tej opcji uzyskamy wiele ciekawych efektów, które mogą posłużyć zarówno do stylizacji fotografii, jak i do maskowania niedoskonałości lub poprawiania kolorów zdjęć. Należy pamiętać że domyślne parametry filtra pozwalają uzyskać najwyższą intensywość efektu. W większości przypadków znacznie bardziej naturalnie wyglądają fotografie, które zostały przetworzone ze zredukowanymi ustawieniami.
_ PixlrExpress: _ Wybieramy opcję »Overlay«. Na przykładowym obrazku puste tła zostały wypełnione w wyniku działania filtra.
5) Ramki
Z ramką czy bez ramki? Dodana do zdjęcia ramka może nie tylko stanowić formę ozdoby, lecz także maskować detale, których nie chcemy usunąć przez kadrowanie, by zbytnio nie zmniejszyć rozmiaru fotografii. Ramki o pewnym stopniu przezroczystości lub nieregularnym kształcie przydadzą się także wtedy, gdy krawędź kadru zawiera dużo chaotycznych elementów, zakłócających kompozycję. Możemy je więc dzięki temu nieco rozmazać lub rozproszyć. Jeśli chcemy użyć ramki przy stylizacji ujęcia na stare lub zniszczone zdjęcie, dobrze jest dodać ją przed nałożeniem stosownych filtrów, aby zbyt z nimi nie kontrastowała. Jeżeli używamy ramki stylizującej na ujęcia wykonane Polaroidem, musimy pamiętać, że fotografie tego typu były kwadratowe.
_ PicsArt: _ Kiedy ramka, która nam się podoba, jest zbyt szeroka i zasłania zbyt dużą część fotografii, możemy wykorzystać opcję »Border« i dodać nieco więcej przestrzeni na zewnątrz kadru.
_ Aviary: _ Oprócz kilku ramek dostępnych w sekcji »Frames« możemy również wykorzystać filtry automatycznie dodające ramki do fotografii.
_ PixlrExpress: _ Aplikacja oferuje bardzo dużą kolekcję ramek, dostosowanych do każdej okazji. Niektóre dodają jedynie drobne ornamenty na fragmentach zdjęcia, szerokość ramek można dopasowywać suwakiem.
6) Stylizacja: Stare zdjęcie
Pomysłów na nadanie naszym fotografiom wyglądu przypominającego różne style i epoki może być naprawdę wiele. Do przetworzenia przykładowego zdjęcia widocznego na ilustracji musimy wykorzystać opcje dodawania ramki oraz zniekształcenia fotografii, które postarzają ujęcie.
_ PixlrExpress: _ Wybieramy ramkę, która będzie pasować charakterem do pozostałych modyfikacji, na przykład: »Border | Squared | Pape«. Następnie przetwarzamy zdjęcie, dodając trochę brudu i uszkodzeń: »Overlay | Grunge | Dusty (Fade 60)«. Na koniec rozmywamy fotografię, używając opcji »Effect | Too Old | Gordon«.
7) Stylizacja: Obraz olejny
Aby uzyskać efekt podobny do tego na przykładowym zdjęciu, musimy skorzystać z opcji dostępnych w trzech aplikacjach.
_ PicsArt: _ Stylizujemy zdjęcie tak, by wyglądało jak namalowane, wybierając »Effect | Artistic | Oil«. Uwaga, podgląd jest znacznie gorszej jakości od wersji ostatecznej, widocznej po zatwierdzeniu efektu. Korzystając z tego programu, wybieramy opcję »Border«. Ustalamy parametry: »Outside«, »Outer Border: 40«, »Inner Border: 0«, »Corner Radius: 0«. _ PixlrExpress: _ Wysyłamy zdjęcie do aplikacji PixlrExpress. Wybieramy kolejno »Overlay | Canvas | Cross«. Możemy zastosować ten filtr dwukrotnie, aby silniej odzwierciedlić fakturę płótna.
_ Aviary: _ W oknie edytora zdjęć wybieramy opcję »Frames | Matte«.
8) Kolaż
Jeśli mamy kilka fotografii zawierających ciekawe detale, ale są one zbyt małe, by wykadrować je do pełnego zdjęcia, możemy za pomocą tej techniki ułożyć je w atrakcyjną kompozycję. Wybrane fotografie powinny tworzyć spójną całość, przykładowo zawierać podobny rodzaj obiektów, jak kwiaty lub małe zwierzęta, albo być zrobione w jednym charakterystycznym miejscu (uzyskujemy w ten sposób efekt podobny do pocztówki). _ PhotoGrid: _ Najciekawsze kompozycje uzyskamy, wybierając opcję »Grid HD«. Możemy wygenerować wszystko losowo lub samodzielnie wybrać wzór okienek i przemieszczać w nich zdjęcia, a następnie przetestować kilka wariantów obramowania.
Publikacja zdjęć w internecie
Nie musimy męczyć się z wysyłaniem pojedynczych fotografii, by publikować je w Sieci. Pomogą nam aplikacje, które automatyzują ten proces.
1) Znak wodny
Jeśli udało nam się stworzyć dzieło, z którego jesteśmy dumni, możemy złożyć na nim cyfrowy podpis. Dobrym pomysłem na znak wodny jest odsyłacz do strony z naszymi albumami.
_ AddWatermark: _ Tekst możemy poddać zabiegom estetycznym, dodając cienie i wybierając kolor. Gotowe zdjęcia zapisywane są jako kopie oryginału z ustalonym dopiskiem na końcu nazwy pliku. Znaki mogą być swobodnie przesuwane po całej powierzchni zdjęcia z uwzględnieniem marginesu.
2) Zdjęcia w portalach społecznościowych
Oprócz opcji dostępnych w edytorach zdjęć możemy skorzystać z dodatkowego narzędzia zarządzającego transferami.
_ iLoader: _ Gdy zalogujemy się na Facebooku, program pobiera dane o naszych albumach, grupach i stronach, którymi zarządzamy. Możemy umieszczać nasze fotografie bezpośrednio w tych miejscach, wybierając je z listy. Uwaga, po wybraniu albumu następuje natychmiastowe wysłanie zdjęć!
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Starsze systemy operacyjne bardziej zagrożone"