Adobe mówi NIE zgrywaniu filmów flash na dysk

Adobe mówi NIE zgrywaniu filmów flash na dysk
Źródło zdjęć: © Adobe

26.05.2009 15:31, aktual.: 26.05.2009 16:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z powodu żądania wysuniętego przez firmę Adobe usługodawca hostingowy dla projektów Open Source – Sourceforge – usunął ze swoich serwerów strony projektu rtmpdump, w ramach którego rozwijane jest oprogramowanie do zgrywania klipów wideo udostępnianych strumieniowo za pośrednictwem technologii Flash.

*Z powodu żądania wysuniętego przez firmę Adobe usługodawca hostingowy dla projektów Open Source – Sourceforge – usunął ze swoich serwerów strony projektu rtmpdump, w ramach którego rozwijane jest oprogramowanie do zgrywania klipów wideo udostępnianych strumieniowo za pośrednictwem technologii Flash. Wspomniany program nagrywa nie tylko klipy udostępniane za pomocą protokołu RTMP (Real Time Messaging Protocol), ale potrafi też zapisywać strumienie szyfrowane. *

Adobe rozszerzył swój własnościowy protokół o możliwość szyfrowania strumienia wraz z wprowadzeniem trzeciej edycji serwera strumieni Flash Media Server w celu uniemożliwienia zapisywania odtwarzanych klipów –. rozszerzona wersja protokołu została określona nazwą RTMPE (RTMP Encrypted). Adobe jest zdania, że obsługa RTMPE przez rtmpdump pozwala na obchodzenie mechanizmu zabezpieczającego przed kopiowaniem i żądając zaprzestania rozpowszechniania tego programu, powołuje się na zapisy ustawy Digital Millenium Copyright Act. Opublikowana niedawno analiza na temat RTMPE dowodzi, że protokół ten wprawdzie oferuje, podobnie jak SSL, szyfrowanie typu end to end, jednak w żadnym razie nie zapewnia bezpieczeństwa ani uwierzytelniania. W celu odszyfrowania zawartości nie jest wymagany tajny klucz ani hasło. Przekazywana jest jedynie 32-bajtowa wartość haszowa, a także wielkość pliku SWF oraz informacje wymieniane na drodze otwartej, a dokładniej rzecz ujmując, ostatnie 32 bajty pierwszej odpowiedzi serwera
strumieniowego.

Biorąc to pod uwagę można dojść do wniosku, że RTMPE jest zwykłym, zamkniętym protokołem strumieniowym z szyfrowaną transmisją danych. Wątpliwości może budzić twierdzenie Adobe, że możliwe jest obejście mechanizmów zabezpieczających przed kopiowaniem, oraz powoływanie się przez firmę na ustawę DCMA w celu usankcjonowania zakazu rozpowszechniania programu rtmpdump. W tej kwestii firma z pewnością będzie musiała udzielić wyjaśnień swoim klientom, wśród których znajdują się stacje telewizyjne i wytwórnie filmowe stosujące coraz częściej protokół RTMPE w celu chronionego rozpowszechniania swoich treści.

Tymczasem programiści rtmpdump postanowili nie składać broni i udostępnili wersję programu pozbawioną obsługi problematycznego protokołu RTMPE – flvstreamer.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)