Adobe Flash będzie otwarty

Adobe Flash będzie otwarty
Źródło zdjęć: © Adobe

05.05.2008 11:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Adobe uruchamia nowy projekt, którego celem jest stworzenie spójnego interfejsu użytkownika dla szerokiej gamy urządzeń, a który oparty będzie na technologiach Flash i Adobe Integrated Runtime.

Kevin Lynch, dyrektor ds. technologii w Adobe przekonuje, że wcale nie tak łatwo zainstalować aplikacje na różnych urządzeniach, a jeśli już się to uda, to na różnym sprzęcie wyglądają one inaczej ( np. zarówno Java, jak i Flash pozwalają korzystać z aplikacji z bogatym interfejsem użytkownika na różnych urządzeniach, ale żadne z nich nie pozwala na bezproblemowy transfer między formatami różnych aplikacji ). Flash nie jest dostępny dla iPhone'a - strony internetowe korzystające z technologii nie renderują się w przeglądarce smartfonu Apple.

Lynch szacuje, że obecnie w użyciu znajduje się ok. pół miliarda urządzeń przenośnych obsługujących technologię Flash Lite, a do 2009 r. ich liczba powinna wzrosnąć do miliarda. Tu jednak wkraczają programiści projektu Open Screen Project - ich zadaniem będzie dostosowanie Flasha i technologii AIR do wymagań różnych urządzeń elektronicznych. Co więcej, w ramach firmy zintegrowano zespoły deweloperskie, dotychczas osobno rozwijające mobilne i desktopowe wersje wspomnianych produktów. Firma Adobe usunęła także ograniczenia licencyjne, jakie obowiązywały dla formatów SWF i FLV, aby zewnętrzni programiści mogli tworzyć własne wersje odtwarzaczy Flash. Prace projektu wspierać będą producenci urządzeń, tacy jak LG, Motorola, Nokia, Samsung, Sony Ericsson i Toshiba oraz firmy dostarczające treści ( m.in. BBC, MTV, NBC Universal ).

Flash to środowisko i odtwarzacz treści multimedialnych w Sieci, zaś AIR to środowisko uruchomieniowe umożliwiające korzystanie z aplikacji webowych na komputerze lokalnym.

Więcej informacji: Open Screen Project - http://www.adobe.com/go/openscreenproject

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)