Adobe Flash będzie otwarty

Adobe Flash będzie otwarty

Adobe Flash będzie otwarty
Źródło zdjęć: © Adobe
05.05.2008 11:30

Firma Adobe uruchamia nowy projekt, którego celem jest stworzenie spójnego interfejsu użytkownika dla szerokiej gamy urządzeń, a który oparty będzie na technologiach Flash i Adobe Integrated Runtime.

Kevin Lynch, dyrektor ds. technologii w Adobe przekonuje, że wcale nie tak łatwo zainstalować aplikacje na różnych urządzeniach, a jeśli już się to uda, to na różnym sprzęcie wyglądają one inaczej ( np. zarówno Java, jak i Flash pozwalają korzystać z aplikacji z bogatym interfejsem użytkownika na różnych urządzeniach, ale żadne z nich nie pozwala na bezproblemowy transfer między formatami różnych aplikacji ). Flash nie jest dostępny dla iPhone'a - strony internetowe korzystające z technologii nie renderują się w przeglądarce smartfonu Apple.

Lynch szacuje, że obecnie w użyciu znajduje się ok. pół miliarda urządzeń przenośnych obsługujących technologię Flash Lite, a do 2009 r. ich liczba powinna wzrosnąć do miliarda. Tu jednak wkraczają programiści projektu Open Screen Project - ich zadaniem będzie dostosowanie Flasha i technologii AIR do wymagań różnych urządzeń elektronicznych. Co więcej, w ramach firmy zintegrowano zespoły deweloperskie, dotychczas osobno rozwijające mobilne i desktopowe wersje wspomnianych produktów. Firma Adobe usunęła także ograniczenia licencyjne, jakie obowiązywały dla formatów SWF i FLV, aby zewnętrzni programiści mogli tworzyć własne wersje odtwarzaczy Flash. Prace projektu wspierać będą producenci urządzeń, tacy jak LG, Motorola, Nokia, Samsung, Sony Ericsson i Toshiba oraz firmy dostarczające treści ( m.in. BBC, MTV, NBC Universal ).

Flash to środowisko i odtwarzacz treści multimedialnych w Sieci, zaś AIR to środowisko uruchomieniowe umożliwiające korzystanie z aplikacji webowych na komputerze lokalnym.

Więcej informacji: Open Screen Project - http://www.adobe.com/go/openscreenproject

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)