93 proc. Polaków powinno stanąć przed sądem za piractwo

93 proc. Polaków powinno stanąć przed sądem za piractwo
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

29.06.2012 10:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

le osób w Polsce wie, że łamie prawo, ściągając z internetu swoją ulubioną muzykę, filmy, oprogramowanie? Czy polscy internauci dostrzegają inne rozwiązania, które mogłyby ograniczyć skalę tego zjawiska? Co myślą oni o łatwości dostępu do dóbr kultury? Na te i wiele innych pytań odpowiedziało ponad 500 respondentów w ankiecie przeprowadzonej przez ConQuest Consulting.

Badanie na temat aktywności Polaków w internecie zostało przeprowadzono w maju bieżącego roku. Na jego podstawie powstał raport zawierający dane dotyczące skali zjawiska nielegalnego ściągania plików z sieci, znajomości prawa oraz skuteczności innych sposobów dostępu do treści multimedialnych w walce z piractwem.

Wyniki badania wskazują, że aż 93. respondentów, wśród których 70% stanowili studenci, przyznaje się do nielegalnego pobierania plików z sieci. Najchętniej ściągają z internetu muzykę, filmy, a w dalszej kolejności oprogramowanie komputerowe. Wielu z nich stwierdziło, że jedną z głównych przyczyn takiego zachowania jest wysoki koszt dostępu do kultury. O istocie tego problemu świadczy czas, jaki badane osoby spędzają codziennie na oglądaniu telewizji, słuchaniu muzyki czy czytaniu książek. 65% osób przyznało, że poświęca na to przynajmniej 1,5 godziny dziennie.

Kolejną badaną kwestią były pytania o znajomość prawa internetowego przez polskich internautów. Respondenci poproszeni zostali o odpowiedź na kilka pytań dotyczących m.in. ACTA. Prawie trzy czwarte ankietowanych jest świadoma istnienia regulacji prawnych dotyczących nielegalnego downloadingu, jednak zestawienie tych odpowiedzi z wynikami faktycznej skali zjawiska, wskazuje że obecne sankcje nie zniechęcają internautów.

Czy istnieje szansa na zatrzymanie lub ograniczenie zjawiska nielegalnego downloadingu? Czy istnieją rozwiązania, które pozwolą artystom i twórcom zachować prawa autorskie do swojej twórczości, zarazem nie pozbawiając internatów szans na szybki i łatwy dostęp do plików multimedialnych? Co sądzą o tym polscy internauci? Na wszystkie powyższe pytania i nie tylko odpowiedzieć powinien raport stworzony przez ConQuest Consulting, który można pobrać bezpłatnie ze tej strony.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (465)