Kielce: kilkaset zarzutów za piractwo?

Kielce: kilkaset zarzutów za piractwo?

Kielce: kilkaset zarzutów za piractwo?
01.02.2008 13:30, aktualizacja: 01.02.2008 14:24

22-letniemu kielczaninowi grożą nawet 752 zarzuty za piractwo - część z nich już usłyszał, czeka na kolejne. Kieleccy policjanci znaleźli na jego komputerze nielegalne oprogramowanie oraz 700 plików muzycznych i 70 filmowych, pobranych z Internetu.

Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie Komendy Głównej Policji - http://www.policja.pl, funkcjonariusze Komendy Miejskiej w Kielcach, zwalczający przestępczość gospodarczą, "przerwali działalność kielczanina" w ubiegłym roku. Mężczyzna nie został jednak zatrzymany. Zdaniem biegłych, wartość pirackiego oprogramowania wynosi 1500 zł, zaś muzyki - 800 zł. Ekspertyza dotycząca filmów jest przygotowywana Dlaczego aż tyle zarzutów? Z powodu dużej liczby pokrzywdzonych ( właścicieli praw autorskich do utworów ).

Za paserstwo i łamanie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Problem w tym, że policja ma problem z ustaleniem źródeł pochodzenia znalezionych na dysku mężczyzny plików, tym bardziej, że polskie przepisy nie są w tej kwestii jasne. Ustawa z 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych w rozdziale 3. mówi o dozwolonym użytku osobistym - wg zawartych tam regulacji dopuszczalne jest "dzielenie się" utworami w ramach użytku osobistego.

Mowa tu zarówno o korzystaniu z danego utworu przez nabywcę egzemplarza utworu, licencji itp., jak również przez osoby pozostające w związku osobistym, takim jak pokrewieństwo, powinowactwo, stosunek towarzyski. Zarzuty opierają się jednak na zasadzie, zawartej w artykule 35. wspomnianej ustawy, zgodnie z którym dozwolony użytek nie może godzić w słuszne interesy twórcy, takie jak np. prawo do wynagrodzenia za utwór.

Nieautoryzowane kopie multimediów nie stanowiły dla kielczanina źródła dochodu, zatem bardziej prawdopodobna od więzienia jest w tym wypadku grzywna ( poszkodowany może domagać się "zaniechania naruszenia, wydania uzyskanych korzyści albo zapłacenia w podwójnej, a w przypadku gdy naruszenie jest zawinione, potrójnej wysokości stosownego wynagrodzenia z chwili jego dochodzenia ).

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)