300 pracowników Foxconna groziło samobójstwem

300 pracowników Foxconna groziło samobójstwem

300 pracowników Foxconna groziło samobójstwem
Źródło zdjęć: © chip.pl
13.01.2012 09:27, aktualizacja: 13.01.2012 12:11

Foxconn w świecie IT jest uznawany za przeklętą firmę. Pamiętamy całą serię samobójstw, a do tego parę wybuchów i innych zdarzeń.

Teraz do tragedii na szczęście nie doszło, ale znów w rolach głównych wystąpili pracownicy tajwańskiego producenta, składającego urządzenia dla wielu firm, m.in. Apple'a. Około 300 pracowników chińskiej fabryki Foxconn Technology Park w Wuhan zagroziło skokiem z dachu budynku, jeśli nie otrzymają podwyżki. Nie od dziś wiadomo, że w Chinach pracuje się po kilkanaście godzin dziennie, za najniższą stawkę.

Jak relacjonuje Want ChinaTimes, pracownicy Foxconna zażądali podwyżki, ale tajwański producent się na nią nie zgodził, dając pracownikom wybór - albo odejdą z firmy i dostaną stosowną rekompensatę, albo pozostaną na swoich stanowiskach bez podwyżki. Większość przystała na warunek opuszczenia fabryki z odprawą.

Gdy jednak okazało się, że Foxconn wcale nie ma zamiaru wypłacać obiecanych pieniędzy, grupa 300 pracowników wyszła na dach fabryki, grożąc masowym samobójstwem. Skutecznym mediatorem okazał się burmistrz miasta Wuhan, który przekonał rozzłoszczonych pracowników, by zeszli, a nie skakali z dachu.

Aktualizacja:

Okazuje się, że w owej fabryce produkowany jest m.in. Xbox 360. dlatego zainterweniować postanowił Microsoft. Firma z Redmond, wraz z Foxconnem ogłosiła, że polubownie rozwiązała zaistniałą sytuację. Jak podkreśla, pracownikom chodziło o politykę firmy dotyczącą transferów i przydzielania pracowników do zadań, a nie o warunki pracy panujące w fabryce w Wuhan.

Foxconn twierdzi, że tylko 4. pracowników postanowiło odejść z pracy, a ich roszczenia zostały spełnione, natomiast pozostali wrócili do swoich normalnych obowiązków. Większość z protestujących postanowiła zaprotestować, gdy dowiedziała się o przymusowym transferze do innej jednostki biznesowej w fabryce.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (83)