To oni zanieczyszczają planetę. Naukowcy wskazują kilka państw

wysypisko śmieci - zdjęcie poglądowe
wysypisko śmieci - zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © Pixabay | vkingxl
Norbert Garbarek

07.09.2024 21:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu w Leeds podjęli się nie lada wyzwania. Zbadali, jak wygląda proces gospodarowania odpadami w 50 tys. miejscowościach na całym świecie. Do badań wykorzystali sztuczną inteligencję, która pozwoliła wskazać państwa odpowiedzialne za generowanie największych zanieczyszczeń.

Uczeni obrazowo prezentują wyniki badań, które uzyskali dzięki algorytmom sztucznej inteligencji. Wykorzystując AI, byli w stanie sprawdzić ponad 50 tys. miejscowości na całym świecie, aby ustalić, jak w każdym z tych miejsc wygląda proces gospodarowania odpadami.

Zatrważające dane. Miliony ton odpadów każdego roku

Z ustaleń wynika, że na Ziemi każdego roku jest produkowane ok. 52 mln ton odpadów i zanieczyszczeń pochodzących z plastiku. Ułożone w linii prostej wszystkie te odpady okrążyłyby Ziemię 1,5 tys. razy – podaje portal Science Blog.

To pilny i globalny problem zdrowia ludzi. Trwający kryzys, czyli ludzie, których odpady nie są odbierane, nie mają innego wyjścia, jak tylko je wyrzucić lub spalić – alarmuje dr Costas Velis, który uczestniczył w badaniach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Naukowcy wyjaśniają, że jednym z ich najbardziej niepokojących ustaleń jest to, że niemal 70 proc. światowego zanieczyszczenia plastikiem pochodzi z nieodebranych śmieci. Według uczonych niemal 1,2 mld ludzi, czyli ok. 15 proc. światowej populacji, nie ma dostępu do podstawowych usług odbioru odpadów.

Implikacje dla zdrowia

Trudności w odbieraniu odpadów mają tragiczne konsekwencje dla środowiska, bowiem prowadzi to zwykle do spalania zanieczyszczeń. Badania wskazują również, że skupienie się na walce ze spalaniem i nieodebranymi odpadami może znacząco poprawić jakość życia miliardów ludzi.

Wynika to z faktu, iż wspomniane spalanie odpadów stwarza poważne zagrożenia dla zdrowia ludzi. Eksperci mówią przede wszystkim o wadach neurologicznych i rozrodczych. Wszystkie one mogą mieć swoje źródło w niekontrolowanym spalaniu odpadów z tworzyw sztucznych.

Niechlubny ranking. Kto zanieczyszcza planetę?

Kto więc jest w największym stopniu odpowiedzialny za zanieczyszczenie planety na podstawie tego, co uczeni ustalili dzięki AI? Największym sprawcą globalnego zanieczyszczenia plastikiem są Indie. Na kolejnych miejscach podium w tej niechlubnej kategorii znajduje się Nigeria (na drugim miejscu) oraz Indonezja (trzecie miejsce). Portal Science Blog zauważa, że to zmiana w stosunku do poprzednich modeli, które wskazywały Chiny jako główne źródło zanieczyszczeń.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

wiadomościciekawostkiświat