30 tonowy silnik diesla

30 tonowy silnik diesla
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl

03.02.2012 15:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Może nie jest to największy silnik diesla na świecie ale ten ważący 30 ton egzemplarz i tak robi wrażenie. Kiedyś zasilał cały tor wyścigów konnych w Paryżu.

Silnik na zdjęciu to jeden z trzech silników Typ 9 V.O.S. zbudowanych w 196. roku przez firmę Duvant. Każdy z nich miał prawie 4 metry wysokości (nie licząc wszystkich rur doprowadzających paliwo) i prawie 6 metrów długości. Każdej godziny swojej pracy spalał 350 litrów oleju napędowego, generując 1600 koni mechanicznych. Przez cały okres użytkowania silnik na zdjęciu stał w podziemiach toru wyścigów konnych Auteuil Racecourse gotowy do tego by, w razie konieczności, generować prąd dla całego obiektu.

Jednak po latach służby silnik przestał być używany w roku 1990. Przez dziesięć lat zbierał kurz do czasu, gdy nie zainteresowało się nim francuskie Association des Amoureux des Vieux Moteurs, czyli stowarzyszenie miłośników starych silników, którzy spędzili kolejną dekadę odnawiając i przenosząc ten silnik w nowe miejsce.

Jeśli tak się składa, że czytasz te słowa z Francji - mamy dla Ciebie dobre wiadomości! Możesz zobaczyć go w działaniu na targach Rétromobile 201. w Paryżu, które potrwają do niedzieli.

tłum. AS

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)