3) Zaawansowana konfiguracja iPhona

3) Zaawansowana konfiguracja iPhona

3) Zaawansowana konfiguracja iPhona
18.08.2008 10:11, aktualizacja: 20.08.2008 12:08

O przydatności komputera najbardziej świadczy dostępność aplikacji na ten komputer. Sam system operacyjny nawet najbardziej rozbudowany nie zapewni nam pełnego wykorzystania komputera. Podobnie powinniśmy potraktować również iPhone

O przydatności komputera najbardziej świadczy dostępność aplikacji na ten komputer. Sam system operacyjny nawet najbardziej rozbudowany nie zapewni nam pełnego wykorzystania komputera. Podobnie powinniśmy potraktować również iPhone, to komputer z rewelacyjnym systemem operacyjnym. Stanie się jednak jeszcze bardziej praktyczny gdy zapewnimy mu odpowiedniej jakości oprogramowanie.

Apple wprowadzając wersję oprogramowania wewnętrznego 2.0 do iPhone wydało pakiet programistyczny SDK dla wszystkich chętnych, którzy chcą pisać oprogramowanie na tą platformę. Programy napisane przez developerów są dystrybuowane poprzez sklep Apple nazwany AppStore. W sklepie mamy dostęp do ogromnej ilości oprogramowania i to zarówno bezpłatnego jak i płatnego. Oferta jest naprawdę bogata i ciągle się rozrasta dlatego mój opis będzie dotyczył subiektywnie wybranych aplikacji, które moim zdaniem są warte aby się z nimi zapoznać. Nasza przygodę z AppStore zaczynamy od zarejestrowania się poprzez program iTunes. Pewnym problemem w procesie rejestracji może być podanie numery karty kredytowej. Jest to konieczne nawet w przypadku gdy będziemy korzystali tylko z darmowych programów. Wielu użytkowników z Polski informuje, że płaskie karty wydawane przez polskie banki nie są honorowane. (Rys.1)

Obraz
© Rys.1

Po ukończeniu tego procesu otrzymujemy dostęp do wszystkich aplikacji. Niestety są one opisane w języku angielskim co może niektórym utrudniać korzystanie z serwisu, ułatwiać zaś go może przejrzyste podzielenia na kategorie oraz na aplikacje płatne i bezpłatne. (Rys.2)

Obraz
© Rys.2

Oto aplikację które moim zadaniem są warte zainteresowania: Palringo Instant Messenger czyli darmowy Multi-komunikator. Jego największą zaleta jest obsługa protokołu Gadu-Gadu. Właśnie obdługa Gadu-Gadu najbardziej popularnego w Polsce komunikatora spośród innych tego typu programów. Oprócz Gadu-Gadu program obsługuje: AOL, Google Talk, Yahoo, ICQ i MSN. Działa bardzo sprawnie i jest wygodny w użytkowaniu lecz niestety nie pracuje w tle. Brak działania w tle jest ograniczeniem narzuconym developerom przez firmę Apple. (Rys.3)

Obraz
© Rys.3

Bloomberg –. To aplikacja która w znacznym stopniu rozszerza standardową aplikację „Giełda”. Co najważniejsze w tym programie odnajdziemy polskie indeksy giełdowe oraz kursy spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Aplikacja ma naprawdę dużo możliwości i bardzo ciekawy wygląd. Pracuje zarówno w trybie poziomym jak i pionowym. (Rys.4)

Obraz
© Rys.4

Mocha VNC Lite –. Aplikacja ta to po prostu klient VNC na iPhone i iPod touch. Pozwala łączyć się z serwerami VNC, które są uruchomione na dowolnej platformie. Ma wbudowaną emulację klawiatury i myszki. Przydatne narzędzie dla administratorów. (Rys.5)

Obraz
© Rys.5

FileMagnet mimo, że płatny 3,99 Euro to na pewno jest wart wydanych pieniędzy.
Program służy do przeglądania na ekranie iPhone’a wszelkiego rodzaju dokumentów pobranych wcześniej z naszego komputera. Aby przesłać dokumenty musimy na naszym komputerze, niestety tylko z systemem Mac OS, uruchomić aplikację FileMagment Uploader a następnie przeciągać do niej interesujące nas dokumenty. Zostaną one automatycznie i szybko przesłane poprzez Wi-Fi na nasze urządzenie. Można przesyłać poszczególne dokumenty lub nawet całe foldery. Aplikacja uruchamiana na iPhone rozpoznaje bardzo dużo formatów w tym PDF, RTF, Word, Excel, Pages, Numbers, Keynote, Power Point, JPG, TXT i wiele innych. Dokumenty mogą być wyświetlane w trybie pionowym jak i poziomym. Aplikacja nie miała problemu z żadnym przesłanym przeze mnie dokumentem. Program dodatkowo pozwala wykorzystywać iPhone jako bezprzewodowy przenośny dysk, gdyż pliki wgrane na jednym komputerze do naszego urządzenia, można potem wgrać na inny komputer. (Rys.6)

Obraz
© Rys.6

Najbardziej oczekiwaną aplikacją jest system nawigacji. iPhone 3. posiada wbudowany moduł GPS, ale do tej pory nie ma żadnego systemu pozwalającego na sprawną nawigację. Światełkiem w tunelu jest firma TomTom, która zapowiedziała wydanie tego chyba najbardziej znanego systemu nawigacji na platformę iPhone. Ma to nastąpić jeszcze w tym roku.

Są też programy robiące dużo mniej a wręcz nic. Do rangi legendy urósł już program I AM Rich który kosztował 1000. i nie robił nic oprócz wyświetlania czerwonego oka które miało przypominać nam, że stać nas na naprawdę wiele. Program nie jest już dostępny lecz powinien być przestrogą dla wszystkich użytkowników. Należy dokładnie sprawdzić cenę i funkcjonalność przed kliknięciem „Kup” Te programy to tylko przykłady mające pokazać jak duży potencjał tkwi w tym urządzeniu. Na koniec należały wspomnieć o rzeczy szalenie przydatnej dla osób chcących korzystać z iPhone’a w ich korporacyjnej sieci.
Urządzenie to obsługuje połączenia VPN we wszystkich popularnych formatach oraz ma możliwość konfiguracji kont pocztowych w popularnych wśród korporacji systemie Exchange. Konfiguracja obu funkcjonalności jest bardzo prosta i dostępna w menu ustawienia.

Obraz
© Rys.7

Aby dodać połączenie VPN należy wejść do menu Ustawienia --> Ogólne --> Sieć --> VPN i uzupełnić wszystkie pola informacjami, które uzyskamy od naszego administratora sieci. Konfiguracji konta pocztowego Exchange dokonujemy w Ustawienia --> Poczta, kontakty, inne --> Dodaj konto. (Rys.7,Rys.8) Kończąc życzę wszystkim użytkownikom iPhone’a aby nie zrażali się początkowymi trudnościami w obsłudze urządzenia. Gwarantuję, że jak już go poznacie nie będziecie potrafili bez niego żyć.

Obraz
© Rys.8

Norbert Cała

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)