Wyszukiwarka polskich mszy na całym świecie

Wyszukiwarka polskich mszy na całym świecie
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

02.08.2010 10:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Informacje o mszach św. odprawianych po polsku w prawie 1,7 tys. kościołach i kaplicach całego świata zawiera wyszukiwarka na stronie internetowej Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego (IDE). W sezonie wakacyjnym z bazy korzysta tygodniowo kilka tysięcy internautów

Na stronie www.ide.info.pl znalazły się adresy świątyń, godziny mszy, a także dane kontaktowe do polskich księży m.in. w Hiszpanii, Grecji, Brazylii, Egipcie, Japonii, Chinach, RPA czy Nowej Zelandii.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Zdaniem dyrektora IDE Wiesława Wójcika, Polacy spędzający urlopy w popularnych miejscowościach wypoczynkowych w Europie, a chcący uczestniczyć w mszach św., zazwyczaj bez problemu znajdą kościół z księdzem mówiącym po polsku kilka - kilkanaście kilometrów od miejsca pobytu.

"Szacujemy, że w tej chwili jest ok. 1,5 tys. polskich księży pracujących dla Polaków w krajach europejskich. To jest ogromny sztab ludzi, ale potrzeby są jeszcze większe. Wciąż potrzeba polskich księży m.in. w Skandynawii, we Włoszech, Holandii i w Niemczech" - powiedział.

Strona zawiera m.in. dane o mszach po polsku w 1,2 tys. kościołów w Europie oraz informacje o polskich mszach w Ameryce Północnej, Australii i Oceanii. Cały czas uzupełniane są dane dotyczące Ameryki Południowej, Afryki i Azji. Jak powiedział ks. Wójcik, wielu polskich księży pracujących na misjach w bardziej egzotycznych krajach ma obawy przed podawaniem danych kontaktowych z powodu... zbyt oszczędnych polskich turystów.

"Polscy księża w krajach azjatyckich czy afrykańskich mają bardzo negatywne doświadczenia z naszymi rodakami, którzy nierzadko chcą zaoszczędzić na wakacjach. Częste są postawy roszczeniowe: turyści domagają się noclegu, pomocy, a nawet pieniędzy. Tymczasem polscy księża zazwyczaj nie mają warunków lokalowych, by przenocować turystę, który bez zapowiedzi stanął pod ich drzwiami" - powiedział PAP ks. Wójcik.

Jak stwierdził dyrektor IDE, mimo że polscy turyści coraz częściej pytają agentów biur podróży oraz rezydentów, czy w okolicy miejsca ich wypoczynku znajduje się kościół rzymsko-katolicki z księdzem odprawiającym msze po polsku, biura podróży nie są zainteresowane umieszczaniem w swoich materiałach informacji na ten temat. Foldery dotyczące bazy danych można znaleźć m.in. na terenie lotniskowych kaplic w całej Polsce.

Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego działa przy Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej. Zajmuje się zbieraniem, opracowywaniem i rozpowszechnianiem informacji o duszpasterstwie polonijnym, współpracą z instytucjami kościelnymi i państwowymi w środowiskach polskich emigrantów oraz opracowywaniem raportów o migracji Polaków.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)