Windows i Linux w jednym stali domu...

Windows i Linux w jednym stali domu...
Źródło zdjęć: © WP.PL

16.05.2008 11:30, aktual.: 16.05.2008 16:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przedstawiciele projektu One Laptop Per Child ( OLPC ) oraz koncernu Microsoft poinformowali, że jeden z modeli taniego notebooka XO dostarczany będzie z preinstalowanymi dwoma systemami operacyjnymi: dystrybucją Linuksa Sugar oraz przykrojonym do potrzeb projektu Windowsem XP.

Urządzenie takie udostępnione zostanie jeszcze w tym roku - prawdopodobnie w sierpniu lub wrześniu. Warto wspomnieć, że przedstawiciele projektu OLPC ( w tym m.in. jego założyciel, Nicolas Negroponte ) wielokrotnie zapowiadali w przeszłości, że jedną z wersji XO będzie maszyna z dwoma systemami operacyjnymi - ale teraz po raz pierwszy produkt taki oficjalnie zapowiedziano.

Przedstawiciele OLCP tłumaczą, iż zdecydowali się na wyposażenie jednej z wersji taniego notebooka również w Windows, ponieważ popularność tego systemu pozwoli użytkownikom urządzenia na korzystanie z tysięcy programów edukacyjnych dostępnych na tę platformę. Rzecznik projektu przyznał też, że o zaoferowanie wersji z Windows prosili klienci i partnerzy z całego świata.

Wiadomo już, że w komputerze preinstalowany będzie system Sugar Linux oraz pakiet
Microsoft Student Innovation ( w skład którego wchodzi okrojona wersja Windows XP, Microsoft Office Home and Student 2007, Microsoft Math 3.0, Learning Essentials 2.0 for Microsoft Office oraz Windows Live Mail ).

Z informacji udostępnionych przez przedstawicieli Microsoftu wynika, że testy tanich laptopów z systemem koncernu rozpoczną się już w czerwcu. W tej fazie Windows dostarczany i przechowywany będzie na kartach pamięci SD ( docelowo jednak będzie instalowany na twardym dysku ).

Więcej informacji o tanich notebookach tworzonych z myślą o użytkownikach z krajów rozwijających się znaleźć można w tekście "OLPC - notebook dla mas?" - http://www.pcworld.pl/news/108244/olpc...notebook.dla.mas..html.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)