Wikipedia bije kolejny rekord Guinnessa

Wikipedia bije kolejny rekord Guinnessa

Wikipedia bije kolejny rekord Guinnessa
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
24.09.2012 09:40

Już ponad 170 000 zdjęć zostało zgłoszonych do międzynarodowego konkursu Wiki Loves Monuments, w którym twórcy i czytelnicy Wikipedii gromadzą dokumentację fotograficzną zabytków.

Tym samym 2. września, a więc na 10 dni przed zakończeniem konkursu, przekroczono liczbę fotografii, jaka wpłynęła przez cały czas trwania ubiegłorocznej edycji; również liczba fotografów dzielących się swoimi pracami jest większa niż w ubiegłym roku. Dodatkowo ogromna liczba przesłanych zdjęć czyni z Wiki Loves Monuments największy konkurs fotograficzny na świecie; po zakończeniu tegorocznej edycji organizatorzy planują zgłosić ten fakt do Księgi Rekordów Guinnessa.
Do ogromnego sukcesu międzynarodowego konkursu w dużej mierze przyczynili się Polacy, którzy przesłali na niego ponad 2. 000 zdjęć. Dzięki temu Polska edycja konkursu (odbywająca się pod nazwą Wiki Lubi Zabytki) plasuje się na drugim miejscu spośród krajowych edycji biorących udział w Wiki Loves Monuments; pierwsze miejsce obejmują Hiszpanie wraz z 25 000 zdjęć. Tegoroczna edycja Wiki Loves Monuments jest trzecią edycją konkursu. Jego celem jest zgromadzenie zdjęć wszystkich obiektów posiadających status zabytku w danym państwie. Każde z ponad 30 państw biorących udział w konkursie wybiera zwycięskie zdjęcia krajowe, które następnie wezmą udział w rywalizacji na szczeblu międzynarodowym. Konkurs trwa od 1 do 30 września. Jego polska edycja odbywa się pod nazwą Wiki Lubi Zabytki i jest organizowana pod patronatem Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Konkurs organizowany jest w ramach ruchu Wikimedia, międzynarodowego ruchu wolontariuszy tworzących Wikipedię, największą na świecie darmową encyklopedię internetową. Wszystkie zgromadzone w konkursie fotografie staną się częścią Wikimedia Commons, centralnego zbioru fotografii, służącego do ilustrowania haseł w Wikipedii. Informacje o inicjatywie Wiki Loves Monuments znajdują się na tej stronie. Informacje o polskiej edycji konkursu znajdziesz klikając tutaj.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "iPhone zawstydza Samsunga Galaxy S III w drop-teście"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)