Ważne: zainstaluj firmware aby nie stracić danych - jest poprawna wersja

Ważne: zainstaluj firmware aby nie stracić danych - jest poprawna wersja

Ważne: zainstaluj firmware aby nie stracić danych - jest poprawna wersja
Źródło zdjęć: © IDG
26.01.2009 15:12, aktualizacja: 26.01.2009 15:40

Firma Seagate wydała wczoraj kolejne aktualizacje firmware'u eliminujące poważny błąd w dyskach z serii Barracuda 7200.11. Kilka dni temu koncern musiał wycofać przygotowane pośpiesznie uaktualnienie, ponieważ u większości użytkowników dyski nie były poprawnie wykrywane przez program ładujący kod do urządzeń, a u niektórych z nich próba zainstalowania nowego firmware'u kończyła się tym, że dysk przestawał być widoczny w systemie.

Firma Seagate wydała wczoraj kolejne aktualizacje firmware'u eliminujące poważny błąd w dyskach z serii Barracuda 7200.11. Kilka dni temu koncern musiał wycofać przygotowane pośpiesznie uaktualnienie, ponieważ u większości użytkowników dyski nie były poprawnie wykrywane przez program ładujący kod do urządzeń, a u niektórych z nich próba zainstalowania nowego firmware'u kończyła się tym, że dysk przestawał być widoczny w systemie. Nowy program aktualizujący radzi sobie już z dyskami podłączonymi do kontrolerów Nvidii.

Nie zmieniono poprawnej wersji (SD1A) podprogramu sterującego napędem, a jedynie tzw. flasher, czyli narzędzie, którego zadaniem jest wykrycie modeli dysków i wysłanie im kodów sterujących ładujących nowy firmware. Użytkowników płyt bazujących na chipsecie Nvidii ucieszy fakt, że w nowych wydaniach dodano odpowiedni sterownik i dyski powinny być już rozpoznawane. W sumie opublikowane zostały dwa osobne obrazy ISO zawierające program aktualizujący, który należy wypalić na płycie i wystartować z niej komputer. Wybór obrazu zależy od grupy modeli, dla której został przygotowany.

Na stronie producenta zamieszczono odnośniki kierujące do właściwych wydań narzędzia. Użytkownik znajdzie linki o nazwach takich, jak konkretne typy napędów, czyli:
ST3500320AS, ST3500620AS, ST3500820AS, ST3640330AS, ST3640530AS, ST3750330AS, ST3750630AS i ST31000340AS.

Uwagi

Właściciele komputerów, w których obsługa dysków wyposażonych w interfejs SATA odbywa się z wykorzystaniem trybu AHCI powinni na czas aktualizacji przełączyć je w tryb IDE *używając ustawień BIOS-u, jeśli dostarczone oprogramowanie nie będzie w stanie znaleźć dysku. Należy też pamiętać o tym, że w przypadku posiadania wielu wymagających uaktualnienia modeli dysków w jednym systemie, procedurę należy powtarzać dla każdego z osobna *przy fizycznie odłączonych pozostałych.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)