Przesiadka na Windows 8? Radzimy, jak nie stracić swoich danych
Zmiana systemu operacyjnego w komputerze to spore wyzwanie – niezależnie od tego, czy zamierzamy dokonać „czystej” instalacji, czy zaktualizować którąś z wcześniejszych wersji Windows (np. XP, Vista czy Win7). Pośpiech, bez przemyślenia i zaplanowania całej operacji, w tym wypadku może prowadzić do katastrofy. Warto mieć solidne podstawy zanim zmierzymy się z tematem i rozpoczniemy instalację najnowszego produktu firmy Microsoft - systemu Windows 8. Oto lista rzeczy, które należy zrobić przed rozpoczęciem aktualizacji lub instalowania systemu od podstaw:
- Przed migracją zapoznaj się z nowym interfejsem Windows 8 i zastanów się czy będzie Ci odpowiadał http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows-8/meet. Nie każdemu może odpowiadać kafelkowy interfejs Metro UI oraz brak menu start.
- Upewnij się, że komputer spełnia minimalne wymagania sprzętowe http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows-8/system-requirements. Jeśli Twoja maszyna nie jest w stanie sprostać wymaganiom nowego systemu, instalacja może się nie udać lub nie być w pełni funkcjonalny. Jeśli chcesz grać w gry 3. lub korzystać z wielu zaawansowanych aplikacji najprawdopodobniej będziesz potrzebował większej mocy w swoim komputerze. Jeśli dysponujesz więc zapasem gotówki, przemyśl także wymianę niektórych elementów na nowsze, bardziej wydajne. Sprawdź też czy są dostępne sterowniki do Windows 8 dla wszystkich komponentów i urządzeń peryferyjnych (m.in. dysk, karta graficzna, monitor, kamerka, mysz, klawiatura, modem,…).
- Usuń niepotrzebne, dawno nieużywane gry, programy i zrób pełne skanowanie wszystkich dysków najnowszą wersją programu antywirusowego (szczególnie w przypadku aktualizowaniu systemu).
- Jeśli korzystasz z Windows 7 możesz dokonać prostej aktualizacji do Windows 8 - powinieneś zachować wszystkie dane, ustawiania i zainstalowane aplikacje. Aktualizując system z Windows Vista możesz liczyć na przeniesienie ustawień i danych, ale nie bazy zainstalowanych programów. Dokonując typowej aktualizacji z Windows XP zachowasz wyłącznie podstawowe ustawienia (warto więc w tym miejscu rozważyć wykonanie tzw. „czystej”. instalacji Windows - z formatowaniem dysku włącznie). Nieważne z jakiego systemu migrujesz , na wszelki wypadek zrób na dysku zewnętrznym kopię zapasową wszystkich swoich danych (oprócz dokumentów, zdjęć, filmów, nie zapomnij o plikach na pulpicie, hasłach, danych z komunikatorów, ulubionych stronach z przeglądarek, poczcie elektronicznej). Przykładem pomocnej w archiwizacji danych aplikacji może być WD Smartware –. darmowa aplikacja dostarczana wraz z dyskami zewnętrznymi My Book i My Passport . Śledzi ona każdego rodzaju pliki zapisane na dysku i archiwizuje je automatycznie lub „na żądanie”, w zależności od osobistych ustawień i preferencji. Dostępne są także inne aplikacje wielu producentów.
- Uruchom instalator Windows 8. który sprawdzi czy Twój komputer i wszystkie jego podzespoły są kompatybilne z programem. Jeśli test wypadnie pozytywnie, rozpocznij instalacje systemu i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.
Pamiętaj: nie bądź Polakiem mądrym po szkodzie! Przygotuj się na najczarniejszy z czarnych scenariuszy i na wszelki wypadek zrób kopię zapasową wszystkich Twoich plików, tych dla Ciebie najcenniejszych i tych, o istnieniu których zapomniałeś –. nie wiadomo kiedy mogą się przydać.