Przesiadka na Windows 8? Radzimy, jak nie stracić swoich danych

Przesiadka na Windows 8? Radzimy, jak nie stracić swoich danych

Przesiadka na Windows 8? Radzimy, jak nie stracić swoich danych
Źródło zdjęć: © WP.PL
29.10.2012 13:35, aktualizacja: 29.10.2012 14:49

Zmiana systemu operacyjnego w komputerze to spore wyzwanie – niezależnie od tego, czy zamierzamy dokonać „czystej” instalacji, czy zaktualizować którąś z wcześniejszych wersji Windows (np. XP, Vista czy Win7). Pośpiech, bez przemyślenia i zaplanowania całej operacji, w tym wypadku może prowadzić do katastrofy. Warto mieć solidne podstawy zanim zmierzymy się z tematem i rozpoczniemy instalację najnowszego produktu firmy Microsoft - systemu Windows 8. Oto lista rzeczy, które należy zrobić przed rozpoczęciem aktualizacji lub instalowania systemu od podstaw:

  1. Przed migracją zapoznaj się z nowym interfejsem Windows 8 i zastanów się czy będzie Ci odpowiadał http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows-8/meet. Nie każdemu może odpowiadać kafelkowy interfejs Metro UI oraz brak menu start.
  1. Upewnij się, że komputer spełnia minimalne wymagania sprzętowe http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows-8/system-requirements. Jeśli Twoja maszyna nie jest w stanie sprostać wymaganiom nowego systemu, instalacja może się nie udać lub nie być w pełni funkcjonalny. Jeśli chcesz grać w gry 3. lub korzystać z wielu zaawansowanych aplikacji najprawdopodobniej będziesz potrzebował większej mocy w swoim komputerze. Jeśli dysponujesz więc zapasem gotówki, przemyśl także wymianę niektórych elementów na nowsze, bardziej wydajne. Sprawdź też czy są dostępne sterowniki do Windows 8 dla wszystkich komponentów i urządzeń peryferyjnych (m.in. dysk, karta graficzna, monitor, kamerka, mysz, klawiatura, modem,…).
  1. Usuń niepotrzebne, dawno nieużywane gry, programy i zrób pełne skanowanie wszystkich dysków najnowszą wersją programu antywirusowego (szczególnie w przypadku aktualizowaniu systemu).
  1. Jeśli korzystasz z Windows 7 możesz dokonać prostej aktualizacji do Windows 8 - powinieneś zachować wszystkie dane, ustawiania i zainstalowane aplikacje. Aktualizując system z Windows Vista możesz liczyć na przeniesienie ustawień i danych, ale nie bazy zainstalowanych programów. Dokonując typowej aktualizacji z Windows XP zachowasz wyłącznie podstawowe ustawienia (warto więc w tym miejscu rozważyć wykonanie tzw. „czystej”. instalacji Windows - z formatowaniem dysku włącznie). Nieważne z jakiego systemu migrujesz , na wszelki wypadek zrób na dysku zewnętrznym kopię zapasową wszystkich swoich danych (oprócz dokumentów, zdjęć, filmów, nie zapomnij o plikach na pulpicie, hasłach, danych z komunikatorów, ulubionych stronach z przeglądarek, poczcie elektronicznej). Przykładem pomocnej w archiwizacji danych aplikacji może być WD Smartware –. darmowa aplikacja dostarczana wraz z dyskami zewnętrznymi My Book i My Passport . Śledzi ona każdego rodzaju pliki zapisane na dysku i archiwizuje je automatycznie lub „na żądanie”, w zależności od osobistych ustawień i preferencji. Dostępne są także inne aplikacje wielu producentów.
  1. Uruchom instalator Windows 8. który sprawdzi czy Twój komputer i wszystkie jego podzespoły są kompatybilne z programem. Jeśli test wypadnie pozytywnie, rozpocznij instalacje systemu i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Pamiętaj: nie bądź Polakiem mądrym po szkodzie! Przygotuj się na najczarniejszy z czarnych scenariuszy i na wszelki wypadek zrób kopię zapasową wszystkich Twoich plików, tych dla Ciebie najcenniejszych i tych, o istnieniu których zapomniałeś –. nie wiadomo kiedy mogą się przydać.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)