UOKiK ma zastrzeżenia do operatorów telekomunikacyjnych

UOKiK ma zastrzeżenia do operatorów telekomunikacyjnych
Źródło zdjęć: © UOKIK

11.12.2008 21:32, aktual.: 12.12.2008 09:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Operatorzy telekomunikacyjni: UPC, Dialog, Toya, Aster, Tele2, Netia, Vectra, Multimedia oraz GTS Energis stosowali w umowach niekorzystne zapisy dla klientów - poinformowała prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

Operatorzy telekomunikacyjni: UPC, Dialog, Toya, Aster, Tele2, Netia, Vectra, Multimedia oraz GTS Energis stosowali w umowach niekorzystne zapisy dla klientów - poinformowała prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel. Chodzi m.in. o trudności związane z wypowiedzeniem umowy oraz nierzetelne informowanie klientów w przypadku zmiany oferty.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeanalizował cenniki, regulaminy i warunki, oferowane przez 9 operatorów świadczących usługi telefonii stacjonarnej, dostępu do internetu oraz telewizji kablowej.

Zastrzeżenia Urzędu budzi różnicowanie przez operatorów wysokości opłat za zmianę taryfy w zależności od posiadanego abonamentu (na przykład zmiana na taryfę o niższym abonamencie kosztowała 122 zł, o wyższym - była bezpłatna).

_ Pobierana opłata ma charakter jednorazowy. Dotyczy ona zapłaty za dokonanie tej samej czynności - zmiany taryfy. Opłata nie powinna rekompensować operatorowi utraconych korzyści, jakie mógłby osiągnąć, gdyby abonent nadal korzystał z wyższego abonamentu _ - powiedziała na konferencji prasowej Krasnodębska-Tomkiel.

_ Nie zgadzamy się również na postanowienia dotyczące automatycznego przedłużania umów z klientami na czas nieokreślony, przy równoczesnym braku doprecyzowania warunków, umożliwiających konsumentom odstąpienie od umowy _ - podkreśliła prezes UOKiK. Jej zdaniem, często klienci nie wiedzą, w jakich okolicznościach mogą odstąpić od umowy z operatorem.

Krasnodębska-Tomkiel zakwestionowała również praktyki operatorów, którzy zastrzegali sobie prawo do dodatkowych opłat za ponowną aktywację lub wyłączenie usług. Jej zdaniem, te opłaty są niezgodne z prawem i należy je traktować jako "przerzucanie" kosztów przedsiębiorców na konsumentów.

Według Urzędu, firmy telekomunikacyjne unikały również odpowiedzialności w przypadku wystąpienia przerw w świadczeniu usług. Prezes UOKiK podkreśliła, że w takiej sytuacji abonentom powinny przysługiwać niższe opłaty, adekwatne do poniesionych strat.

Z analizy Urzędu wynika, że operatorzy telewizyjni często w dowolny sposób dokonywali zmian w ofercie programowej i utrudniali klientom rezygnację z umowy.

_ Niewystarczające jest udzielanie informacji o zmianie treści pakietów programowych za pośrednictwem strony internetowej czy kanału tematycznego. Konsumenci na bieżąco i indywidualnie powinni być informowani o takich zmianach, na przykład przy okazji przysyłania rachunków _ - powiedziała prezes UOKiK.

Prezes UOKiK poinformowała, że część przedsiębiorców zadeklarowała współpracę z Urzędem i usunięcie nieprawidłowości w umowach. Przeciwko operatorom: Dialog, Tele2, Aster i Toya, którzy nie zastosowali się do zaleceń UOKiK, wszczęte zostały postępowania w sprawie stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Dodatkowo wobec dwóch ostatnich operatorów skierowane zostały pozwy do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)