UKE o roamingu dla jadących na Euro 2008

UKE o roamingu dla jadących na Euro 2008
Źródło zdjęć: © UEFA

24.05.2008 19:21

UKE przygotowało informacje o roamingu dla wyjeżdżających na Mistrzostwa Europy Euro 2008. które odbędą się od 7 do 29 czerwca na stadionach w Austrii i Szwajcarii.

Przepisy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 czerwca 2007 r. w sprawie roamingu w publicznych sieciach telefonii ruchomej wewnątrz Wspólnoty wprowadziły maksymalne stawki odnośnie opłat za połączenia wykonywane i odbierane w roamingu. Należy jednak pamiętać, że Szwajcaria nie należy do UE.

Zgodnie z przepisami obowiązująca na terenie Unii Europejskiej Eurotaryfa obniżyła dotychczasowe wysokie opłaty w stosunku do opłat za usługi w kraju i określiła, ich maksymalny poziom: Minuta połączenia wykonanego w roamingu nie może przekroczyć: 0,49 euro, a odebranego 0,24 euro.

Tak wiec połączenia roamingowe w eurotaryfie wykonywane na terenie Austrii:
• w sieci Era i Orange wynoszą:
- minuta połączenia wykonanego w roamingu - 2,20 zł
- minuta połączenia odebranego w roamingu - 1,10 zł
• w sieci Plus wynoszą:
- minuta połączenia wykonanego w roamingu - 2,24 zł
- minuta połączenia odebranego w roamingu - 1,10 zł
• w sieci Play wynoszą:
- minuta połączenia wykonanego w roamingu - 1,99 zł
- minuta połączenia odebranego w roamingu - 0,99 zł

Opłaty za wykonywane i odbieranie połączenia na terenie Szwajcarii, która nie wchodzi w skład UE, zgodne są z cennikiem operatora, z którego usług korzystamy przebywając na terenie Szwajcarii. I tak przykładowe ceny:
• Orange (oferta Orange Travel - Eurotaryfa)
- połączenie wykonane ze Szwajcarii do Polski - koszt za min. połączenia: 4,90 zł
- połączenia odebrane na terenie Szwajcarii - koszt za min. połączenia: 2 zł
• Plus (sieć operatora Swisscom - dla Taryfy Kubali) - połączenie wykonane ze Szwajcarii do Polski - koszt za min. połączenia: 3,05 zł
- połączenia odebrane na terenie Szwajcarii - koszt za min. połączenia: 2,43 zł
• Era (sieć operatora Swisscom - taryfa Era Eurotaryfa i Strefy)
- połączenie wykonane ze Szwajcarii do Polski - koszt za min. połączenia: 4,90 zł
- połączenia odebrane na terenie Szwajcarii - koszt za min. połączenia: 4,90 zł
• Play (sieć operatora Sunrise - oferta Nowy Play Abonament)
- połączenie wykonane ze Szwajcarii do Polski - koszt za min. połączenia: 1,99 zł
- połączenia odebrane na terenie Szwajcarii - koszt za min. połączenia: 0,99 zł

Mając na uwadze fakt, iż na terenie Szwajcarii stawki za połączenia wykonane i odebrane uzależnione są od operatora, z którego usług korzystamy jak również podane wyżej stawki ze względu na zmienność taryf, kursów walut i innych czynników mogą ulec zmianie, przed wyjazdem skontaktuj się ze swoim operatorem i wybierz najkorzystniejszą dla siebie ofertę operatora, z którego usług skorzystasz na terenie Szwajcarii.

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić przed wyjazdem, to sprawdzenie czy jest uruchomiona usługa roamingu w opcji Eurotaryfa. Będąc świadomym faktu, iż na terenie Szwajcarii Eurotaryfa nie działa, przed wyjazdem należy skontaktować się ze swoim operatorem i dokonać również wyboru najkorzystniejszego operatora, z którego usług będziemy korzystać na terenie Szwajcarii, czy tez innego kraju nienależącego do UE, a przez którego teren planowana jest podróż. Samo uruchomienie usługi roamingu jest bezpłatne, a opłaty pojawiają się dopiero wtedy, kiedy rozpoczynamy korzystanie z telefonu będąc za granicą.

Po przekroczeniu granicy domyślnie telefon zaloguje się do sieci operatora, który w danym momencie wysyła najsilniejszy sygnał sieci, ale należy pamiętać, że mamy prawo wyboru operatora, z którego chcemy korzystać. Poprzez wybór manualny z pozycji telefonu i listy dostępnych operatorów wybieramy tego, który nam najbardziej odpowiada. Wykonywane połączenia z zagranicy do Polski lub do innych krajów na numery stacjonarne winny być poprzedzone numerem kierunkowym kraju np.: do Polski +48 22 123-45-67.

W ramach wspólnej kampanii oraz współpracy Unii Europejskiej i Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA - Union of European Football Associations) została utworzona infolinia dla kibiców wyjeżdżających na EURO 2008. Bezpłatna infolinia _ 0800 6 7 8 9 10 11 _, będzie działała od 1 czerwca i obsługiwana będzie we wszystkich językach UE. Infolinia czynna będzie w tygodniu (od poniedziałku do piątku) w godzinach 9:00 - 18:30. Kibice przebywający na terenie Szwajcarii będą mogli kontaktować się na numer +32 2-299-96-96 (opłaty zgodne z cennikiem roamingowym).

Infolinia będzie zajmować się problemami konsumenckimi - takimi jak prawa pasażerów, prawa dokonujących zakupu towarów, taryfy roamingowe telefonów komórkowych oraz bilety na mecze. Wspólna kampania UE i UEFA prowadzona jest przy wsparciu sieci Europejskich Centrów Konsumenckich.

Z uwagi na swobodę podróżowania na terenie krajów UE, a przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo wszystkich obywateli UE na terenie Państw członkowskich funkcjonuje jeden numer alarmowy _ 112 _ dostępny z każdego miejsca i we wszystkich językach UE. Dlatego należy pamiętać, że w razie nagłego wypadku w każdym kraju można zawsze zadzwonić pod ten sam numer. Wybierając numer 112, z telefonu stacjonarnego lub komórkowego, połączymy się z operatorem, który sam przyjmie połączenie lub przekieruje je do właściwych służb ratunkowych: policji, pogotowia ratunkowego, straży pożarnej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)