Ceny roamingu dalej będą spadać

Ceny roamingu dalej będą spadać

07.07.2011 15:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Polska chce, żeby projekt nowego rozporządzenia dotyczącego roamingu został uzgodniony przez państwa unijne podczas polskiej prezydencji - poinformowała wiceminister infrastruktury Magdalena Gaj

W środę komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes ogłosiła projekt rozporządzenia, które na operatorów sieci komórkowych w UE nałoży nowe, niższe limity cen w roamingu. Kroes proponuje dalszy spadek cen tak, by od lipca 201. r. połączenie wychodzące kosztowało nie więcej niż 0,32 euro za minutę, od lipca 2013 r. - nie więcej niż 0,28 euro, a od lipca 2014 r. - 0,24 euro (bez VAT).

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Z kolei cena połączeń przychodzących w tych latach ma wynosić nie więcej niż 0,1. euro. Celem KE jest zrównanie do 2015 r. cen połączeń krajowych i zagranicznych w UE. Ponadto KE chce obniżyć ceny detaliczne za przesył danych z obecnego średnio ponad 2 euro za megabajt do 0,5 euro, od lipca 2014 r. (bez VAT).

Od 1 lipca 201. r. konsumenci nie będą płacili więcej niż 90 eurocentów za 1 MB pobranych danych, od lipca 2013 r. stawka ta ma zostać obniżona do 0,70 euro, a od lipca 2014 r. do 0,50 euro (bez VAT). Klienci mają mieć ustanowiony domyślny limit na transmisję danych w roamingu w wysokości 50 euro. Aby go zmienić, klient będzie musiał zwrócić się do operatora.

Obecne rozporządzenie reguluje tylko cenę hurtową przesyłu danych. Nowy projekt KE zakłada także regulację ceny detalicznej.

W projekcie znalazła się też regulacja dająca możliwość wyboru przez klienta alternatywnego operatora roamingowego. W jej myśl od 1. lipca 2014 r. będziemy mogli korzystać z dowolnego dostawcy roamingu, także wirtualnego i to przy zachowaniu naszego numeru telefonu i karty SIM. Taki zabieg ograniczyć ma stosowanie przez operatorów najwyższych możliwych stawek za usługi roamingowe i zmusić ich do oferowania usług w cenach adekwatnych do rzeczywistych kosztów.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także