Ceny roamingu dalej będą spadać

Ceny roamingu dalej będą spadać

Ceny roamingu dalej będą spadać
07.07.2011 15:46

Polska chce, żeby projekt nowego rozporządzenia dotyczącego roamingu został uzgodniony przez państwa unijne podczas polskiej prezydencji - poinformowała wiceminister infrastruktury Magdalena Gaj

W środę komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes ogłosiła projekt rozporządzenia, które na operatorów sieci komórkowych w UE nałoży nowe, niższe limity cen w roamingu. Kroes proponuje dalszy spadek cen tak, by od lipca 201. r. połączenie wychodzące kosztowało nie więcej niż 0,32 euro za minutę, od lipca 2013 r. - nie więcej niż 0,28 euro, a od lipca 2014 r. - 0,24 euro (bez VAT).

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Z kolei cena połączeń przychodzących w tych latach ma wynosić nie więcej niż 0,1. euro. Celem KE jest zrównanie do 2015 r. cen połączeń krajowych i zagranicznych w UE. Ponadto KE chce obniżyć ceny detaliczne za przesył danych z obecnego średnio ponad 2 euro za megabajt do 0,5 euro, od lipca 2014 r. (bez VAT).

Od 1 lipca 201. r. konsumenci nie będą płacili więcej niż 90 eurocentów za 1 MB pobranych danych, od lipca 2013 r. stawka ta ma zostać obniżona do 0,70 euro, a od lipca 2014 r. do 0,50 euro (bez VAT). Klienci mają mieć ustanowiony domyślny limit na transmisję danych w roamingu w wysokości 50 euro. Aby go zmienić, klient będzie musiał zwrócić się do operatora.

Obecne rozporządzenie reguluje tylko cenę hurtową przesyłu danych. Nowy projekt KE zakłada także regulację ceny detalicznej.

W projekcie znalazła się też regulacja dająca możliwość wyboru przez klienta alternatywnego operatora roamingowego. W jej myśl od 1. lipca 2014 r. będziemy mogli korzystać z dowolnego dostawcy roamingu, także wirtualnego i to przy zachowaniu naszego numeru telefonu i karty SIM. Taki zabieg ograniczyć ma stosowanie przez operatorów najwyższych możliwych stawek za usługi roamingowe i zmusić ich do oferowania usług w cenach adekwatnych do rzeczywistych kosztów.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)