Nie więcej niż 0,11 euro za SMS w roamingu

Nie więcej niż 0,11 euro za SMS w roamingu

Nie więcej niż 0,11 euro za SMS w roamingu
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
23.09.2008 22:12, aktualizacja: 24.09.2008 11:51

Użytkownicy telefonów komórkowych mogą spodziewać się przyszłego lata znacznej obniżki kosztów wysyłania wiadomości tekstowych z zagranicy. Komisja Europejska wystąpiła dziś z wnioskiem obniżenia o 60% cen wiadomości tekstowych wysyłanych w roamingu od dnia 1. lipca 2009 roku.

Obywatele UE podróżujący do innych krajów UE powinni płacić nie więcej niż 0,11 euro za wiadomość SMS w porównaniu do obecnej średniej stawki 0,29 euro.

Komisja chciałaby także zwiększyć przejrzystość korzystania z Internetu i pobierania danych na telefon komórkowy podczas pobytu za granicą: konsumenci przyzwyczajeni w kraju do tańszych usług przesyłania danych powinni, przy korzystaniu z roamingu, być lepiej chronieni przed nieprzyjemnymi niespodziankami w chwili otrzymania rachunku, który może wynieść tysiące euro.

Viviane Reding, unijna komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów, powiedziała: _ Korzystanie z telefonu komórkowego w innym kraju Unii Europejskiej nie powinno, bez uzasadnionego powodu, kosztować więcej niż w kraju, zarówno w przypadku wykonywania połączeń jak i wysyłania SMS-ów oraz korzystania z Internetu. 37 milionów turystów i 110 milionów osób podróżujących służbowo czeka w Europie na pozytywny wpływ obietnicy jednolitego rynku bez granic na ich rachunki telefoniczne. _

Przedmiotowe wnioski zostaną teraz przedstawione Parlamentowi Europejskiemu i Radzie, które muszą je zatwierdzić, zanim nabiorą mocy prawnej. Latem 2007 roku KE obniżyła już o 60% opłaty za wykonywanie i odbieranie rozmów za granicą.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)