Tysiące Polaków na podsłuchu

Tysiące Polaków na podsłuchu

Tysiące Polaków na podsłuchu
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
05.07.2012 09:59, aktualizacja: 05.07.2012 11:56

W zeszłym roku policja wystąpiła z 7370 wnioskami o zastosowanie kontroli operacyjnej; zarządzono 6807 kontroli operacyjnych, zaś 563 wnioski nie uzyskały akceptacji

Zgodnie z Ustawą o policji kontrola operacyjna polega na niejawnym kontrolowaniu treści korespondencji i zawartości przesyłek oraz podsłuchiwaniu rozmów telefonicznych. Może być ona zarządzona wyłącznie, gdy inne środki okazały się bezskuteczne albo nieprzydatne. Informacja o stosowaniu kontroli operacyjnej przez policję została przedstawiona w środę senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

Według przedstawionych danych liczba zarządzonych w zeszłym roku kontroli operacyjnych spadła o ponad 1. proc. w porównaniu z rokiem 2010, gdy było ich 8053.

Spośród 56. odmów z 2011 roku, 464 wnioski nie uzyskały zgody prokuratora, zaś 99 - zgody sądu. Zgodnie z ustawą sąd może zarządzić kontrolę operacyjną na wniosek policji złożony po uzyskaniu pisemnej zgody prokuratora.

Większość kontroli operacyjnych, czyli 557. - jak wynika z przedstawionych danych - zostało zastosowanych w tzw. trybie zwykłym, zaś 1236 w tzw. trybie następczym, gdy w przypadkach niecierpiących zwłoki policja po uzyskaniu zgody prokuratora zaczyna kontrolę i następnie zwraca się do sądu o zgodę. Sąd powinien wtedy wydać decyzję w ciągu pięciu dni.

Kontrola operacyjna może być stosowana przez trzy miesiące, sąd może ją przedłużyć o kolejne trzy miesiące, gdy zaś pojawią się nowe okoliczności "istotne dla zapobieżenia lub wykrycia przestępstwa" sąd może wydać postanowienie o kontroli na czas oznaczony po upływie tych okresów. W zeszłym roku - jak wynika z przedstawionych danych - było 56. przedłużeń kontroli operacyjnych, z czego 47 na okres przekraczający pół roku.

MSW podało także, że w ubiegłym roku policja 96. razy wnioskowała o ujawnienie tajemnicy ubezpieczeniowej lub tajemnicy bankowej. W 2010 r. takich wniosków było 851, nastąpił więc ich wzrost o ponad 13 proc. W jednym przypadku w zeszłym roku sąd wydał postanowienie o odmowie ujawnienia policji tajemnicy bankowej.

Z przedstawionych w kwietniu danych Prokuratury Generalnej wynikało, że w 201. r. wszystkie uprawnione organy (policja, ABW, CBA, Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa i Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej)
skierowały wnioski o podsłuchy, przeglądanie sms-ów i mms-ów łącznie wobec 5188 osób, ale samych podsłuchów było więcej, bo wnioski mogły dotyczyć tej samej osoby kilka razy, np. dlatego, że korzystała ona z więcej niż jednego telefonu.

Prokuratura wskazywała jednak, że w czerwcu 201. r. zmienił się Kodeks postępowania karnego, ustawa o policji i inne ustawy dotyczące technik operacyjnych w innych służbach. Nowela zaostrzyła wymogi dotyczące uzasadnień do wniosków i wzmocniła nadzór prokuratora nad stosowaniem przez służby technik operacyjnych.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (113)