TPSA sama z siebie tnie ceny i uwalnia dostęp

TPSA sama z siebie tnie ceny i uwalnia dostęp

TPSA sama z siebie tnie ceny i uwalnia dostęp
20.11.2008 10:18

Telekomunikacja Polska podpisała umowę dotyczącą uwolnienia pętli lokalnej (LLU) z operatorem internetowym CETI. Porozumienie zakłada, że CETI za uruchomienie usługi na jednym, aktywnym łączu zapłaci o 70 proc. mniej, niż przewiduje cennik oferty ramowej określonej przez UKE. Na miesięcznym abonamencie za korzystanie z każdego łącza abonenckiego CETI zaoszczędzi od 16 do 55 proc. ceny ramowej.

- Umowa z CETI pokazuje, że to nie sztywne regulacje, ale normalne rozmowy biznesowe rozwijają polski rynek telekomunikacyjny, przynosząc firmom, a więc również klientom wymierne oszczędności. TP wprowadziła model kosztowy, oferujący niższe koszty LLU niż te wynikające z oferty ramowej wprowadzonej przez regulatora. To już spowodowało wzrost zainteresowania operatorów usługą LLU, CETI jest pierwszym tego przykładem - uważa Jarosław Starczewski, Dyrektor Pionu Klientów-Operatorów TP.

Obraz
© (fot. Siemens)

- Z satysfakcją przyjmuję nową umowę LLU wynegocjowaną z Telekomunikacją Polską. Najnowsza oferta TP w tym zakresie wychodzi na przeciw oczekiwaniom nie tylko CETI, ale całego rynku. Ceny oferowane przez TP pozwalają na stworzenie naprawdę atrakcyjnej oferty dla klientów końcowych przyczyniając się do rozwoju rynku telekomunikacyjnego w Polsce - powiedział Piotr Stachnik, współwłaściciel CETI.

Najistotniejszą barierę dla rozwoju LLU w Polsce stanowi niekorzystna proporcja cen usług hurtowych: hurtowej sprzedaży abonamentu (WLR) i hurtowej sprzedaży dostępu szerokopasmowego (BSA) w stosunku do LLU. W krajach, gdzie LLU szybko się rozwija, ceny tej usługi kształtują się znacznie poniżej kosztów ofert odsprzedażowych (np. WLR). W Polsce proporcja cen ustalonych przez regulatora jest dokładnie odwrotna, co przyczynia się do zbyt wolnego rozwoju tej usługi.

Wyjściem z sytuacji jest oparcie cen hurtowych na realnych kosztach potwierdzonych przez audyt regulacyjny. Od dawna TP sygnalizowała regulatorowi, że istnieje potrzeba podwyższenia zaniżonych cen WLR i BSA oraz obniżenia LLU, co powinno zachęcić operatorów alternatywnych do większego korzystania z tej usługi.

Regulator nie odniósł się do naszych propozycji, dlatego TP wprowadziła nowy, wynikający z kalkulacji kosztów, model cenowy usługi LLU. Oferuje on niższe koszty, niż te ustalone przez regulatora. Poza CETI nowa oferta została zaaprobowana również przez AB SPACE COMMUNICATIONS oraz firmę Kompex.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)