TP i Netia inwestują w uwalnianie pętli lokalnej

TP i Netia inwestują w uwalnianie pętli lokalnej

17.07.2008 00:43, aktual.: 17.07.2008 09:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

TP oddała już do użytku 100 sal kolokacyjnych, dzięki którym operatorzy zyskują dostęp do lokalnej pętli abonenckiej (LLU), a tym samym mogą dotrzeć ze swoją pełną ofertą do klientów korzystających z sieci TP. W 50 lokalizacjach działalność komercyjną rozpoczęła Netia, która jako jedyny duży operator alternatywny inwestuje w LLU.

Telekomunikacja Polska oddała już do użytku 100 sal kolokacyjnych, dzięki którym operatorzy zyskują dostęp do lokalnej pętli abonenckiej (LLU), a tym samym mogą dotrzeć ze swoją pełną ofertą do klientów korzystających z sieci TP. W 50 lokalizacjach działalność komercyjną rozpoczęła Netia, która jako jedyny duży operator alternatywny inwestuje w LLU.

Przygotowane przez TP sale kolokacyjne dają możliwość uwolnienia około 1,5 mln linii, a jeszcze w tym roku ich liczba wzrośnie do ponad 2 mln, co stanowi około 20% wszystkich łączy obsługiwanych przez TP.

_ Uwolnienie pętli lokalnej stało się faktem bezspornym, chętnie współpracujemy z operatorami inwestującymi w LLU, takimi jak Netia _ - powiedział prezes Zarządu TP Maciej Witucki.

_ Jednak, aby operatorzy zaczęli z usługi korzystać masowo powinna się zmienić polityka regulacyjna. Obecnie bardziej opłacalne jest korzystanie z hurtowej sprzedaży abonamentu (WLR) i hurtowej sprzedaży dostępu szerokopasmowego (BSA) niż z dostępu do pętli lokalnej _ - dodaje Witucki.

Netia planuje do końca roku przygotować do uwolnienić100 węzłów abonenckich oraz podwoić liczbę korzystających z szerokopasmowego Internetu Netii. Netia już zainwestowała w LLU ponad 30 mln złotych, a jest to dopiero pierwszy etap naszego projektu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)