Toruń zaprasza na "internetowy spacer"

Toruń zaprasza na "internetowy spacer"

Toruń zaprasza na "internetowy spacer"
Źródło zdjęć: © René Klein/Wikimedia
12.11.2010 10:40

Na miejskich stronach internetowych Torunia uruchomiono dla mieszkańców i turystów wirtualny spacer po mieście. Zestaw 78 panoram sferycznych i 2 gigapanoram ukazuje najbardziej atrakcyjne widoki Torunia w dzień i w nocy

Wirtualny spacer prezentuje najpiękniejsze toruńskie ulice, place, skrzyżowania, wnętrza muzeów, kościołów i obiektów kultury. Oprócz oglądania sferycznych widoków Torunia aplikacja oferuje wiele dodatkowych możliwości: w niektórych punktach uruchamia się dodatkowo dźwięk, np. dzwonu Tuba Dei, zmieniający się w zależności od kąta obrotu.

Obraz
© (fot. René Klein/Wikimedia)

Większość panoram można pobrać z miejskiej strony jako wygaszacze ekranu. Podane na każdej panoramie współrzędne geograficzne umożliwiają lokalizację GPS i łatwe odnalezienie miejsca jadącym do Torunia kierowcom.

System pozwala też na publikowanie w poszczególnych panoramach dodatkowych fotografii i opisów detali, a nawet krótkich filmów. Dla niektórych panoram zostaną udostępnione kody pozwalające na zamieszczenie ruchomego widoku w dowolnej witrynie internetowej.

- W ramach aplikacji "toruń.pl - wirtualny spacer" udostępniliśmy internautom 7. panoram sferycznych, które można obracać w dowolnym kierunku, i dwie gigapanoramy: wieczorny widok z wieży katedry świętych Janów i nocną panoramę starówki z lewego brzegu Wisły - powiedział Paweł Piotrowicz z Wydziału Współpracy Zewnętrznej i Informacji.

W zestawie są widoki dzienne i nocne, co dodatkowo uatrakcyjnia wędrówkę po mieście. "Toruń można teraz jeszcze lepiej obejrzeć w internecie - niemal jak na żywo, przy czym wiele miejsc zostało pokazanych z niecodziennej perspektywy: z dużej wysokości lub z punktów na co dzień niedostępnych" - podkreślił Piotrowicz.

Zdjęcia do "spaceru" zostały wykonane we wrześniu i październiku 201. r. z użyciem specjalistycznego sprzętu fotograficznego i oprogramowania do tworzenia panoram sferycznych. Jeszcze w tym roku wirtualny spacer po Toruniu będzie dostępny także w telefonach komórkowych wyposażonych w ekran dotykowy.

W przyszłym roku przybędą kolejne panoramy plenerów i wnętrz, spacer zostanie też udźwiękowiony - prawdziwymi odgłosami wypełniającymi otaczającą przestrzeń. Wydana zostanie również wersja off-line - na płycie DVD.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)