Testy UMTS900 w australijskiej sieci na sprzęcie Huawei

Testy UMTS900 w australijskiej sieci na sprzęcie Huawei

17.04.2007 16:52, aktualizacja: 18.04.2007 13:04

Kolejna sieć na świecie - australijski Optus - przeprowadziła udane testy sieci UMTS działającej na częstotliwości 900 MHz, dotychczas zajmowanej przez GSM. Faktem godnym odnotowania jest jednak to, że do testów wykorzystano po raz pierwszy sprzętu chińskiego producenta - Huawei.

Optus traktuje testy UMTS900 przyszłościowo, a decyzja o komercyjnym zastosowaniu powinna zapaść jeszcze w tym roku. Na razie w trzy miesiące udało się zbudować w pełni działającą sieć w 40-tysięcznej miejscowości Dubbo.

UMTS900 jest postrzegane jako idealne rozwiązanie do pokrycia terenów słabo zurbanizowanych, gdzie standardowa częstotliwość 2,1 GHz wymusiłaby gęste - a co za tym idzie drogie - stawianie nadajników.

Wcześniej podobne testy przeprowadził portugalski Vodafone (na sprzęcie Nortela, Qualcomma i Optiona) oraz francuski SFR i fińska Elisa (na sprzęcie Nokii).

Firma analityczna Informa przewiduje, że w ciągu kilku miesięcy na rynku powinny pojawić się modemy do laptopów, które będą korzystały z technologii WCDMA na 900 MHz. Według Informy, pierwsze telefony 3G działające na 900 MHz pojawią się najwcześniej pod koniec roku, a masowo dostępne będą dopiero w 2008 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)