Samsung stawia na WIMAX

Samsung stawia na WIMAX

29.03.2009 23:40, aktual.: 30.03.2009 12:17

Podczas zbliżających się targów CTIA Samsung zaprezentuje swoje pierwsze urządzenie końcowe łączące się z siecią w technologii WiMAX. Nie będzie to klasyczny telefon, lecz tzw. MID, konstrukcyjnie przypominający tablety internetowe Nokii.

Podczas zbliżających się targów CTIA Samsung zaprezentuje swoje pierwsze urządzenie końcowe łączące się z siecią w technologii WiMAX. Nie będzie to klasyczny telefon, lecz tzw. MID (ang. _ Mobile Internet Device _), konstrukcyjnie przypominający tablety internetowe Nokii.

Samsung SWD-M100 MID ma 4,3-calowy dotykowy ekran, najprawdopodobniej o rozdzielczości WVGA (480 x 800 pikseli). Wysuwana klawiatura QWERTY ułatwi wprowadzanie większych tekstów.

Łączność ze światem zapewniają moduły Bluetooth, WiFi i WiMAX. Szczątkowe informacje na temat specyfikacji kończą się na aparacie fotograficznym 3 Mpix i wyjściu TV. Szczegóły na temat ceny i terminu premiery nie zostały jeszcze ujawnione.

WiMAX (ang. _ Worldwide Interoperability for Microwave Access _) oferuje maksymalną przepustowość sięgającą 75 Mb/s. Aby ją uzyskać odbiornik nie może być umieszczony dalej, niż 10 km od nadajnika. W polskich ofertach dla klientów indywidualnych prędkość łącza nie przekracza akualnie 2 Mb/s.

Przy zastosowaniu anten Alvarion (stosowany w Polsce) zasięg wynosi 30 km jeśli stacja bazowa i antena odbiorcza są w zasięgu linii widoczności (LoS) i nie ma przeszkód w tzw. pierwszej strefie Fresnela, a 12 km uwzględniając wszelkie przeszkody terenowe - najbliższa przeszkoda terenowa (drzewa, góry, linie energetyczne) powinna znajdować się przynajmniej 25 m od anteny, w przeciwnym razie połączenie będzie zrywane. Maksymalny technologiczny zasięg WiMAX-u to 50 km.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)