Test trzech dobrych (i bardzo drogich) słuchawek

Test trzech dobrych (i bardzo drogich) słuchawek

21.07.2009 13:47, aktual.: 21.07.2009 14:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wakacje to najlepszy czas żeby swoją muzykę zabrać z sobą na letnie wojaże. Bardziej wymagający melomani dla których jakość dźwięku jest równie ważna jak sama muzyka, raczej wzgardzą słuchaweczkami dołączanymi do odtwarzaczy mp3. Sięgną raczej po słuchawki z wyższej półki zapewniającymi naprawdę wysokiej jakości dźwięk. W tym artykule prezentujemy trzy świetne modele słuchawek dousznych dedykowanych do przenośnych odtwarzaczy. Ich jedyną wadą jest... cena, która przekracza koszt samego odtwarzacza, ale cóż, dobre rzeczy zazwyczaj dużo kosztują i nie mamy na to wpływu.

Obraz

DENON AH-C751

To najwyższy model w ofercie słuchawek dousznych Denona. AH-C75. są zamknięte w metalowych obudowach i w komplecie otrzymujemy trzy wkładki douszne o różnych rozmiarach. Z uwagi na to, że kabel wychodzi z boku obudowy, mieliśmy nieco problemów z takim umieszczeniem słuchawek w uszach, aby kabel ich nie wyrywał przy najmniejszym ruchu głową. Parametry tego modelu są dość typowe – impedancja 16Ù i moc 250mW, co nawet przy nieco niższej skuteczności wystarczy, aby zadudniło w głowie. Słuchawki są wyposażone w krótki kabel zakończony solidnym, metalowym wtykiem. Na szczęście w zestawie znajdziemy przedłużacz plus bardzo eleganckie pudełko.

Obraz
© (fot. Hi-Fi Choice & Home Cinema)

Żaden przetwornik słuchawkowy nie jest w stanie zadowolić wszystkich gustów, ale w tym wypadku mamy do czynienia dość z charakterystycznym brzmieniem. Najwięcej uwagi przykuwa bas, który jest silny i pełny –. może nawet za bardzo z punktu widzenia niektórych użytkowników – co z pewnością wywoła szeroki uśmiech na wielu twarzach. Wysokie tony są bardzo żywe, choć nie przejaskrawione, podczas gdy średnica wydaje się dość neutralna. Mamy drobne zastrzeżenia do szczegółowości, która ustępuje temu, co oferują najbardziej zaawansowane produkty konkurencji, przez co nie zawsze usłyszymy wszystkie detale. Mniej precyzyjne są także zjawiska przestrzenne, chociaż trzeba pamiętać, że przyjęliśmy bardzo wysokie kryteria. Każdy, kto rezygnuje z tanich słuchawek, dołączanych zazwyczaj do kupowanego sprzętu, będzie zaskoczony szczegółowością i pełnią brzmienia oferowanego przez AH-C751. Dźwięk jest imponujący i jeśli kogoś nie zniechęci bardzo mocny bas, ten model dostarczy mu wielu przyjemności.

WERDYKT
Pomimo nieco wyeksponowanego basu AH-C75. pozwalają odkryć wiele nowego nawet w dobrze znanych nagraniach – chociaż pod względem szczegółowości ustępują nieco konkurentom

*OCENA OGÓLNA *(w skali 1 do 5)

4

CENA 879 zł SENNHEISER IE8

To stosunkowo świeży model w ofercie giganta na rynku słuchawek hi-fi i jednocześnie najdroższy. Zastosowano w nim pojedynczy przetwornik, przy którego konstrukcji najwyraźniej wykorzystano doświadczenie inżynierów Sennheisera w produkcji dousznego sprzętu przeznaczonego dla muzyków występujących na żywo. IE8 charakteryzują się dobrą izolacją od otoczenia oraz szerokim wyborem nasadek, co gwarantuje dobre dopasowanie do uszu każdej wielkości i kształtu. Zresztą producent wyposażył ten model w imponujący zestaw akcesoriów i narzędzi, włączając w to bardzo zgrabne zauszniki, które szczególnie przypadły nam do... uszu. W przypadku słuchawek dousznych ich mocowanie jest bardzo ważne i wszystko, co zapobiega ich wypadaniu, jest mile widziane. Według zapewnień Sennheisera zastosowany w IE8 kabel wyjątkowo dobrze radzi sobie z redukcją transmisji mechanicznego szumu, co w naszych testach znalazło pełne potwierdzenie. Niewielki regulator w każdej słuchawce umożliwia dopasowanie poziomu niskich tonów do własnych
upodobań.

Obraz
© (fot. Hi-Fi Choice & Home Cinema)

Najbardziej odpowiadało nam ustawienie basu tuż powyżej minimum, ale bez względu na indywidualny wybór trzeba powiedzieć, że ogólne wrażenie jest bardzo pozytywne. Zakres średnicy i wysokich tonów wydaje się być najlepszy spośród wszystkich modeli słuchawek dousznych, z jakimi mieliśmy do czynienia –. pod tym względem IE8 są porównywalne z dobrej jakości słuchawkami tradycyjnymi. Dzięki temu najdroższe „pchełki” Sennheisera już na początku robią bardzo dobre wrażenie, które bynajmniej nie znika po dłuższym czasie. Odpowiada za to przede wszystkim świetna szczegółowość i przestrzeń, czym model ten również wyróżnia się na tle konkurencji. Wszystkie detale są prezentowane w sposób wyrazisty i niewymuszony. Dzięki temu użytkownik może skoncentrować się na szczegółach, a także czerpać przyjemność ze swobodnie płynącej muzyki.

WERDYKT
Dzięki połączeniu neutralności średnicy i wysokich tonów oraz mocnego basu i znakomitej szczegółowości trudno znaleźć coś lepszego wśród modeli dousznych.

OCENA OGÓLNA (w skali 1 do 5)

5

CENA 1085 zł *AUDIO-TECHNICA ATH-CK10 *

Audio-Technica może się pochwalić bogatym doświadczeniem w produkcji słuchawek. Oferta tej firmy jest bardzo zróżnicowana, a prezentowane tu ATH-CK1. to najwyższy model wśród modeli dousznych. Dane techniczne na pierwszy rzut oka prezentują się zaskakująco skromnie – np. dołączona dokumentacja podaje wartość odpowiedzi częstotliwościowej do 15kHz oraz bardzo niską moc. Jak sądzimy, jest to albo próba zabezpieczenia się przed ewentualnymi narzekaniami, albo po prostu błąd. W słuchawkach zastosowano przetworniki „Dual Balanced Armature”, które dzielą pasmo przenoszenia w sposób przypominający nieco dwudrożne kolumny głośnikowe i są umieszczone w bardzo małych obudowach, umożliwiających założenie trzech różniących się wielkością dousznych nasadek. Impedancja jest nieco większa niż w przypadku większości podobnych modeli, dzięki czemu ATH-CK10 mniej obciążają odtwarzacz. Efektem takiego rozwiązania jest jednak nieco zredukowana skuteczność.

Obraz
© (fot. Hi-Fi Choice & Home Cinema)

Przekonaliśmy się, że ten model nie jest zbyt kapryśny, jeżeli chodzi o nasadki, chociaż warto się pomęczyć i założyć te, które zapewnią największy komfort i najlepszą jakość. Kiedy w końcu udało nam się znaleźć idealny rozmiar, zostaliśmy nagrodzeni solidnym, bogatym w basy brzmieniem, które zdaje się charakteryzować mniej rozjaśnioną górą pasma niż większość modeli dousznych. Na pozór może to sprawiać wrażenie, że dźwiękowi brakuje nieco szczegółowości, ale jest wręcz przeciwnie –. ATH-CK10 zapewniają bogactwo detali w całym paśmie. Dźwięk ma dobry atak i jest bardzo bezpośredni. Wyrazisty obraz stereofoniczny wychodzi „poza głowę”. Szczególnie zaimponował nam szeroki zakres dynamiczny, a jednocześnie duża subtelność, co jest typowe dla muzyki „na żywo”, a czego czasami nie słychać w nagraniach. Po dłuższym czasie spędzonym w ich towarzystwie nasz podziw dla tych słuchawek tylko wzrósł. Może nie wywołują zachwytu od pierwszej sekundy, ale warto dać im szansę i wykazać się odrobiną cierpliwości.

WERDYKT
Pierwsze wrażenie nie jest porażające, ale niewymuszona szczegółowość brzmienia, naturalna dynamika i klarowność zapewniają pełną satysfakcję ze słuchania.

OCENA OGÓLNA *(W SKALI 1 DO 5)
*
5

CENA 1.299 zł

wydanie internetowe www.hfc.com.pl

Źródło artykułu:Hi-Fi Choice & Home Cinema
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)