Test bezprzewodowych słuchawek Jabra Elite Active 65t

Test bezprzewodowych słuchawek Jabra Elite Active 65t
Źródło zdjęć: © WP.PL | Bolesław Breczko
Bolesław Breczko

02.11.2018 12:16

Jabra Elite Active 65t, to propozycja dla aktywnych fizycznie miłośników muzyki. Prawdziwie bezprzewodowe słuchawki, są przemyślane w najmniejszych detalach, dobrze trzymają się uszu, a do tego świetnie brzmią.

Jabra Elite Active 65t to douszne, bezprzewodowe słuchawki odporne na pot i kurz z aktywnym tłumieniem hałasu. Producent reklamuje je jako idealny gadżet dla osób aktywnych fizycznie i sportowców, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać ich także na co dzień. Minimalna forma i klasyczny design sprawiają, że słuchawki nie przyciągają wzroku na ulicy, w biurze lub w komunikacji miejskiej. Konstrukcja słuchawek stawia przede wszystkim na wygodę i ergonomię, czyli aspekty, których szukają praktycznie wszyscy.

Budowa i ergonomia

Producent zachwala swoje słuchawki, że są "prawdziwie bezprzewodowe". Oznacza, to że słuchawki nie tylko łączą się bezprzewodowo, ale także same słuchawki nie są połączone kablem. To ma oczywiście swoje plusy i minusy. Z jednej strony kabel nie plącze się podczas biegania czy ćwiczenia, ale z drugiej strony słuchawki łatwiej zgubić. Tę drugą ewentualność producent przewidział i umożliwia zdalne szukanie słuchawek, ale o tym później.

Słuchawki umieszcza się w kanale ucha poprzez ruch "wkręcający". Ma to ułatwić ich włożenie i zapewnić lepsze utrzymanie się ich w uchu. Słuchawki są wygodne, lekkie i świetnie trzymają się ucha nawet podczas uprawiania sportu. Mimo to, słyszałem o problemach z ich wypadaniem z uszu. W takim wypadku warto poeksperymentować z różnymi rozmiarami gumek zakładanych na słuchawkę. W opakowaniu znajdziemy trzy dodatkowe zestawy różnej wielkości.

Obsługa

Na obudowie słuchawek znajdują się okrągłe przyciski. Ten na lewej słuchawce (podwójny) funkcjonuje jako przycisk kontroli głośności, przewijania oraz przeskakiwania utworów. Przycisk na prawej słuchawce (pojedynczy) służy do włączania, pauzowania, odbierania i kończenia połączeń oraz przechodzenia w tryb nasłuchu otoczenia.

Obraz
© WP.PL | Bolesław Breczko

Sposób pracy przycisków sterujących, to największa wada świetnych poza tym słuchawek Jabra Elite Active 65t. Opór przycisków jest na tyle duży, że wciskając je wciskamy sobie jednocześnie słuchawkę do ucha. Jest to cecha, która nie każdemu może się spodobać, a do której trzeba będzie się przyzwyczaić Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłby panel dotykowy czuły nie tylko na wciskanie ale też na gesty (np. przesunięcie palcem w górę to zwiększenie głośności).

Dźwięk

Słuchawki Jabra Active 56t cechują się wysoką jakością dźwięku o dobrze wyważonym brzmieniu. Niskie tony, które tak często są "wspomagane" technologiami typu bass boost, są tutaj miękkie ale wyraźnie zaakcentowane. Klarowność dźwięku sprawia, że możemy cieszyć się brzmieniem poszczególnych instrumentów oraz wokalu, które nie mieszają się i nie zlewają w jedną "dźwiękową papkę". Właściwości muzyki można dodatkowo dopasować do własnych wymagań dzięki equalizarowi w aplikacji Jabra Sound plus.

Obraz
© WP.PL | Bolesław Breczko

Używanie

Jabra Active 56t są świetnie przemyślane jeśli chodzi o codzienne użytkowanie. Uruchamiają się automatycznie po wyjęciu z etui (które służy też jako ładowarka), a po schowaniu same się wyłączają. Gdy mamy słuchawki w uszach , to wyjęcie jednej z nich powoduje pauzę utworu. Włożenie słuchawki z powrotem do ucha automatycznie puszcza piosenkę dalej. Funkcję tę można wyłączyć w aplikacji Jabra Sound plus.

Szybkie, podwójne wciśnięcie prawego przycisku powoduje przejście w tryb nasłuchu otoczenia, dzięki czemu nie trzeba wyjmować słuchawek, aby słyszeć np. co się do nas mówi. Słuchawki wyposażone są w mikrofony, aby mogły korzystać z trybu aktywnego tłumienia szumów. W trybie nasłuchu mikrofony zbierają dźwięk otoczenia i przekazują go do słuchawek.

Obraz
© WP.PL

Aplikacja Jabra Sound plus

Do zwiększenia możliwości słuchawek zaleca się zainstalowanie aplikacji Jabra Sound plus. Oferuje ona następujące funkcje:
- Equalizer z sześcioma presetami: standardowy, mowa, bass boost (a jednak musiał się pojawić), treble boost, smooth, energize.
- HearThrough – łączy odtwarzanie muzyki z funkcją nasłuchu otoczenia, czyli oprócz muzyki słuchawki podają nam dźwięki z zewnątrz wyłapane przez mikrofony. Dostajemy też możliwość wyboru, czy przy włączonej funkcji HearThroug chcemy wyłączyć muzykę czy jej słuchać, oraz poziom głośności przekazywanych dźwięków otoczenia.
- Dostosowanie rozmów telefonicznych daje możliwość wyboru czy chcemy słyszeć własny głos w słuchawce i jak głośno, oraz pozwala skorzystać z ograniczonych funkcji equalizera. Dostępne są trzy presety: deafault, more bass, more treble.
- Możliwość przekazywania powiadomień oraz czytania dzwoniących kontaktów (tylko z angielską wymową)
- Focus, to tryb do pracy biurowej. Uruchamia tryb tłumienia szumów i pozwala na jednego z dziesięciu dźwięków tła. Są to m.in.: deszcz, fale oceanu, śpiew ptaków, white noise, itp.
- Active, tryb uruchamia nasłuch otoczenia, oraz daje możliwość liczenia kroków.
- W zakładce About znajdziemy także funkcję Find My Jabra, która pozwala zlokalizować słuchawki na mapach Google. Aplikacja zapisuje lokalnie położenie słuchawek w momencie ich ostatnie odłączenia i wyświetla je na mapie.

Obraz
© WP.PL | Bolesław Breczko

Czas pracy

Jedno ładowania słuchawek zapewnia pracę przez 5 godzin. W pełni naładowane etui zapewnia dwa dodatkowe ładowania. Teoretycznie daje to 15 godzin słuchania muzyki. Stosunkowo krótki czas pracy słuchawek na jednym ładowaniu sprawia, że lepiej nadają się do częstego, a krótkiego używania, niż do pojedynczych, długich okresów jakimi np. są lot samolotem czy podróż polskimi pociągami (zwłaszcza biorąc pod uwagę 2-godzinne opóźnienie).

Podsumowanie

Jabra Elite Active 65t to świetne słuchawki dla osób aktywnych, które szukają komfortu i dobrego brzmienia. Niska waga i dobra ergonomia sprawiają, że słuchawki nie będą wypadać w czasie uprawiania sportu. Jednak osoby szukające słuchawek, które będą im towarzyszyć w całodziennych wędrówkach będą niezadowolone z krótkiego czasu pracy na jednym ładowaniu. Minusem jest obsługa przycisków (wciskanie słuchawek w głąb ucha), a także wysoka cena. Jabra Elite Active 65t kosztują 700 zł.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)