Test komunikatorów: Gadu-Gadu na końcu stawki

Test komunikatorów: Gadu-Gadu na końcu stawki
Źródło zdjęć: © PC World

17.06.2010 12:00, aktual.: 17.06.2010 13:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gadu-Gadu stało się w Polsce synonimem komunikatora. Program jednak funkcjonalnością nie dorównuje swojej popularności. Przetestowaliśmy najpopularniejsze na rynku messengery i podpowiadamy czym zastąpić tę kłopotliwą aplikację.

Gadu-Gadu stało się w Polsce synonimem komunikatora. Program jednak funkcjonalnością nie dorównuje swojej popularności. Przetestowaliśmy najpopularniejsze na rynku messengery i podpowiadamy czym zastąpić tę kłopotliwą aplikację.

W teście wzięło udział jedenaście programów. Dokonując wyboru kierowaliśmy się przede wszystkim kryterium popularności oraz funkcjonalnością.

Komunikatory musiały działać w systemie Windows (każda z aplikacji została zainstalowana na tej platformie).

Pominęliśmy programy już nie rozwijane (Konnekt) i funkcjonujące głównie na innych rynkach (jak na przykład popularne niegdyś ICQ).

Idealny komunikator powinien umożliwiać łączenie się nie tylko z dedykowaną mu siecią ale również z konkurencyjnymi. Użytkownika nie interesuje przecież z jakiego programu korzystają jego znajomi. Współpraca z innymi aplikacjami nie powinna się ograniczać jedynie do przesyłania komunikatów tekstowych, a obejmować także rozmowy głosowe oraz wideo.

Komunikator musi być bezpieczny, oferować wiele dodatków i działać na różnych platformach włączając w to urządzenia mobilne.

Najważniejsze funkcje powinny być dostępne szybko i bez konieczności poszukiwania dedykowanych rozwiązań w Internecie. Tak długa lista wymagań powoduje, że program mógłby stać się ociężały oraz niewygodny w obsłudze dlatego ważny jest również przemyślany sposób korzystania z interfejsu.

Oferowany przez Wirtualną Polskę Spik występuje w czterech wariantach - do zainstalowania na twardym dysku, niewymagającym instalacji (do przenoszenia na pendrivie), mobilnym oraz wersji online. Program umożliwia przeprowadzanie połączeń głosowych przez Internet w ramach usługi neofon tp. Działa więc podobnie jak popularny Skype.

Obraz
© Wygodny i szybki interfejs, duża funkcjonalność, obsługa GG - czego więcej potrzeba? (fot. PC World)

Mimo że nie należy do najpopularniejszych jest bardzo uniwersalny. Oprócz własnej sieci obsługuje takie protokoły jak Gadu-Gadu, Tlen, ICQ oraz Jabber/XMPP. Wiele osób korzysta z niego do komunikacji w sieci GG. Program oferuje przyjazny kreator, który maksymalnie upraszcza proces konfiguracji i dodawania nowych kont.

Podobnie jak Tlen, Spik jest zintegrowany z portalową pocztą. Użytkownicy mogą korzystać z tego samego loginu podczas pracy z e-mailem i komunikatorem. Czytanie czy usuwanie wiadomości pocztowych może odbywać się z poziomu Spika. Pozwala także subskrybować i odbierać wiadomości z kanałów informacyjnych oraz wysyłać SMSy do użytkowników sieci komórkowych. Pidgin

Ten darmowy multikomunikator zajął miejsce w naszym teście wysokie drugie miejsce. Jego największą zaletą jest przyjazny, prosty interfejs i duża elastyczność. Aplikację można bardzo łatwo skonfigurować. Oferuje ona świetny kreator dodawania profili w ICQ, Gadu-Gadu czy XMPP. Dostępny po polsku, działa w Windows, Linuksie i Mac OS-ie X.

Obraz
© Główny interfejs komunikatora Pidgin (fot. PC World)

Program nie wyświetla żadnych reklam. Za minus należy natomiast uznać kiepską obsługę rozmów głosowych i wideo. Dla przykładu w sieci Gadu-Gadu potrafi przesyłać jedynie komunikaty tekstowe.

Pidgin oferuje rozbudowany i jednocześnie szybki menedżer kontaktów. Informacje o poszczególnych osobach pojawiają się niemal natychmiast w niewielkich dymkach. Multikomunikator można dodatkowo modyfikować dzięki dużej liczbie wtyczek i skórek.

Tlen to jeden z głównych rywali Gadu-Gadu. Z programu Grupy o2.pl korzysta ponad pół miliona osób (źródło: Gemius). W porównaniu do GG aplikacja ma znacznie mniejszy apetyt na zasoby systemowe. Oferuje szybki, prosty interfejs i jest całkowicie bezpłatna. Niestety wyświetla reklamy. Naszym zdaniem ich liczba jest za duża.

Obraz
© Tlen.pl z uruchomionym Gadu-Gadu (fot. PC World)

Tlen działa w systemie Windows, wydano także wersje beta dla Linuksa i Mac OS-a X. Aplikacja obsługuje własny protokół. Umożliwia także rozmowy z użytkownikami GG. Trwają prace nad pełną integracją protokołu XMPP.

Program ma większość typowych dla komunikatorów funkcji - umożliwia przesyłanie plików, prowadzenie rozmów głosowych oraz wideo. Menedżer kontaktów jest jednak mało rozbudowany. Tlen obsługuje skórki oraz wtyczki. Ich instalacja jest jednak bardzo kłopotliwa, trzeba je dodawać do programu ręcznie lub za pomocą specjalnej aplikacji.
Skype

Skype to jeden z najbardziej znanych komunikatorów na świecie. Wykorzystywany jest głównie przez osoby wykonujące międzynarodowe połączenia telefoniczne. Cechuje się bardzo rozbudowanym interfejsem. W praktyce korzystanie z tego szybko działającego programu jest jednak bardzo łatwe. Skype dostępny jest po polsku dla użytkowników wszystkich popularnych systemów operacyjnych. Nie wyświetla reklam, co należy uznać za ogromna zaletę. Obsługuje jednak wyłącznie własny, zamknięty protokół i nie pozwala na rozmowy z użytkownikami innych aplikacji.

Obraz
© Główne okno programu Skype (fot. PC World)

Wyglądu programu nie da się zbytnio modyfikować. Korzystająca z niego osoba ma za to do dyspozycji mnóstwo ciekawych wtyczek zwiększających funkcjonalność.

Gadu-Gadu to najpopularniejszy komunikator w Polsce. Korzysta z niego 7 milionów ludzi (źródło: Gemius). Ma spore wymagania sprzętowe i spowalnia system operacyjny. Sporo punktów do liderów traci w kategoriach ergonomii. Korzystający z niego użytkownik jest skazany na oglądanie sporej liczby reklam.

Obraz
© Gadu-Gadu 1. z dużą liczbą reklam (fot. Gadu-Gadu)

Gadu-Gadu działa w systemie operacyjnym Windows oraz na różnych platformach mobilnych. Nie współpracuje z innymi sieciami. Oferuje jednak wszystkie istotne funkcje. Pozwala na przesyłanie plików, prowadzenie rozmów głosowych oraz wideo i zaawansowane zarządzanie kontaktami. Korzysta z alternatywnych skórek. Nie da się jednak instalować w programie wtyczek. Miranda

Miranda to najuboższy komunikator w naszym zestawieniu. Ma bardzo prosty, wręcz prymitywny interfejs i może sprawiać kłopoty mniej zaawansowanym użytkownikom. Ideą działania programu jest udostępnianie dodatkowych funkcji za pomocą wtyczek. Czyni to z programu ogromnie elastyczne narzędzie. Przyjęty w naszym teście sposób oceny powoduje że ten multikomunikator znalazł się w środku stawki. Jeżeli jednak uznać wtyczki za pełnoprawne funkcje aplikacji to awansowałaby ona do czołówki tabeli.

Obraz
© Wsparcie Gadu-Gadu w Mirandzie (fot. PC World)

Po zainstalowaniu wtyczki Miranda oferuje na przykład polski interfejs. Z kolejnym plug-inem pojawiają się zaawansowane funkcje głosowe i wideo. W podobny sposób program obsługuje protokół Gadu-Gadu. Szyfrowanie natomiast, obejmuje jedynie komunikację między użytkownikami Mirandy i nie działa z poszczególnymi protokołami.

Który program wybrać

Nasz test nieoczekiwanie wygrał Spik. Nie jest to najpopularniejszy komunikator ale należy przyznać, że spisuje się bardzo dobrze. Jest prosty w konfiguracji, wygodny w obsłudze, oferuje wiele różnych funkcji i działa z różnymi sieciami. Różnorodność wersji umozliwia jego instalację na urządzeniach przenośnych i korzystanie przez stronę WWW. Szeroka oferta skórek pozwala dostosować wygląd do własnych potrzeb a dostęp do kanałów informacyjnych na szeroki kontakt ze światem. Ważne jest również to, że działa szybko, stabilnie i że użytkownik może liczyć na częste aktualizacje.

Warte uwagi są również Pidgin i Tlen. Ten pierwszy wtedy, gdy nie zależy ci na komunikacji głosowej oraz wideo, drugi gdy nie przeszkadzają ci wyświetlane reklamy. Jeżeli zamierzasz korzystać głównie z połączeń głosowych oraz dzwonić na tradycyjne telefony zainstaluj Skype. Program w tych kategoriach jest bezkonkurencyjny. Oferuje ponadto doskonałą jakość połączeń.

Użytkownicy, których nie przeraża kłopotliwa konfiguracja i długotrwałe instalowanie oraz konfigurowanie różnych dodatków, a oczekują maksymalnej elastyczności powinni zdecydować się na Mirandę. Ogromna liczba wtyczek powoduje, że program wykona praktycznie każde zadanie.

[

Obraz
© Test komunikatorów (kliknij aby powiększyć) (fot. PC World)

]( http://i.wp.pl/a/f/jpeg/24762/test-komunikatorow-pcw.jpeg )

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (176)
Zobacz także