Tani smartwatch: Test Kruger&Matz Classic - Android i iOS w jednym

Tani smartwatch: Test Kruger&Matz Classic - Android i iOS w jednym
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

26.02.2015 11:14, aktual.: 02.03.2015 23:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na rynku smartwatchy robi się powoli ciasno. Obok znanych większości osób konstrukcji Samsunga, Sony, czy LG coraz częściej możemy spotkać produkty mniej uznanych firm. Po niedawnym teście zegarka LG G Watch R (cena około 1000 zł) postanowiłem przyjrzeć się produktowi ze znacznie niższej półki cenowej - zegarkowi Kruger&Matz Classic, którego sugerowana przez producenta cena to 345 zł. Jak sprawdził się zegarek? Zapraszam do lektury.

Budowa i wyposażenie

Zegarek polskiego "producenta" zapakowany jest w eleganckie, czarne pudełko. Ma to sprawiać pewne wrażenie ekskluzywności kupionego przez nas produktu. Wewnątrz pudełka znajdziemy samo urządzenie, instrukcję obsługi i dedykowany kabelek USB do ładowania zegarka. Niestety, producent zaoszczędził i na wyposażeniu nie znajdziemy ładowarki sieciowej. Pozostaje nam zatem ładowanie smartwatcha przez port USB komputera lub skorzystanie z posiadanych przez nas ładowarek.

Obraz
© (fot. Wirtualna Polska)

Zegarek wygląda w miarę atrakcyjnie, choć nie widać w nim specjalnego designerskiego polotu. Prosty plastikowy pasek z wewnętrzną strukturą, która idealnie zbiera pot i brud, prosta aluminiowa koperta –. nic więcej. Jest prosto i funkcjonalnie. Na froncie urządzenia wyróżnia się czujnik promieniowania UV. Podczas pracy zegarka, kiedy włączone jest podświetlenie, możemy przez jego otwór oglądać elementy płyty głównej urządzenia. Nie wygląda to zbyt profesjonalnie. Wystarczyłoby zamontować czujnik UV bezpośrednio pod szybką, a nie kilka milimetrów niżej. Kruger&Matz KM0420 ma tylko jeden przycisk funkcyjny umieszczony tam, gdzie w klasycznych zegarkach znajdziemy pokrętło. Służy on do wzbudzania urządzenia lub jego blokowania.

Wewnątrz zegarka producent umieścił prosty procesor MediaTek Aster MT2502. który został zaprojektowany specjalnie dla elektroniki ubieralnej, moduł Bluetooth, baterię o pojemności 315 mAh oraz ekran o przekątnej 1,6-cala i rozdzielczości 240x240 pikseli.

Pierwszą uwagę jaką mam do budowy to sposób mocowania złącza ładowania. Opiera się ono o magnes i jest niestety bardzo niepewne. Wystarczy nieopatrznie przesunąć zegarek z wpiętym kablem, a wtyczka w połowie przypadków odłączy się od zegarka. Jeśli tego nie zauważymy, to z naładowanego na czas zegarka nici.

Jak producentowi udało się pogodzić ogień z wodą i obsłużyć jednocześnie system Android oraz iOS? Zrezygnowano z popularnego ostatnio systemu Android Wear na rzecz specjalnie przygotowanej dystrybucji Linuxa o nazwie LinkIt.

Obraz
© (fot. Wirtualna Polska)

Co potrafi zegarek?

W teorii bardzo dużo. Na jego ekranie możemy otrzymywać powiadomienia, możemy za jego pomocą odbierać i odrzucać połączenia, a nawet przeprowadzić rozmowę telefoniczną, mamy dostęp do książki telefonicznej, spisu połączeń, wiadomości SMS, możemy także sterować aparatem fotograficznym telefonu i sterować odtwarzaniem muzyki. Zegarek może też służyć jako nasz asystent treningowy i mierzyć podstawowe dane o naszym śnie, krokach etc. Tyle w teorii, ponieważ w praktyce bywa z tym różnie.

Kruger&Matz kontra iPhone 6 Plus

Przyznaję, że zamówiłem egzemplarz testowy, aby przekonać się na własnym nadgarstku, jak zegarek innej firmy niż Apple będzie współpracował z iPhonem. Takiego zegarka nie zrobił żaden z wielkich producentów. W przypadku systemu iOS KM Classic niestety niedomaga. Nie oznacza to, że nie działa w ogóle, jednak do wielu funkcji nie będziemy mieli dostępu. Zacznijmy od tego, co sprawia problemy: nie da się uruchomić aparatu i zrobić zdjęcia, nie uruchomimy odtwarzacza muzycznego, nie będziemy mieli dostępu do pełnej funkcjonalności SMS-ów. W przypadku tych ostatnich będziemy mogli odczytać treść smsów poprzez funkcję powiadomień. Tam wyświetlona będzie cała treść otrzymanej wiadomości, jednak po jej odczytaniu i automatycznym skasowaniu powiadomienia, nie będziemy mogli wrócić do otrzymanych wiadomości, nie będziemy mogli na nią odpowiedzieć ani napisać nowej.

Bardzo dobrze działa natomiast system powiadomień. Zegarek bez najmniejszego problemu powiadomi nas o tym, co się dzieje na Facebooku, Instagramie, Twitterze itd. Otrzymamy większość notyfikacji, które odczytujemy na iPhone’ie. Bez problemu możemy także przeglądać książkę telefoniczną i z jej poziomu rozpocząć połączenie telefoniczne. Wbudowany kalendarz nie odczyta natomiast rzeczy, które mamy zapisane w kalendarzu iPhona, ale za to możemy ustawić sobie w zegarku budzik.

Całkiem przydatną funkcją jest możliwość odnajdowania zagubionego urządzenia. Jeśli nie pamiętamy, gdzie zostawiliśmy telefon, zegarek KM Classic pomoże nam go odnaleźć. Wybierając dedykowaną opcję z menu włączamy w telefonie alarm. Podobnie możemy znaleźć zegarek za pomocą iPhone'a. Do tego będziemy jednak musieli zainstalować aplikację MediaTek SmartDevice. W wersji na iOS pozwala ona także zbierać dane o przebytym przez nas dystansie, spalonych w ciągu dnia kaloriach oraz o przebiegu naszego snu. W przypadku danych o śnie będą to bardzo podstawowe informacje i jeśli liczycie na takie informacje, jakie generuje świetna aplikacja Sleep As Android to tutaj ich nie znajdziecie.

Kruger&Matz kontra Android (5.0 Lollipop)

Jak łatwo się spodziewać, w przypadku systemu Android jest znacznie lepiej. Aby móc w pełni korzystać z funkcjonalności zegarka konieczne będzie jednak zainstalowanie na naszym telefonie aplikacji MediaTek SmartDevice. Bez niej zegarek K&M będzie zachowywał się bardzo podobnie do tego, jak działa z systemem iOS.

Powiadomienia na Androidzie działają na tej samej zasadzie, jak w przypadku iPhone’a. Zyskujemy za to pełen dostęp do SMS’ów. Możemy je dowolnie przeglądać, odpisywać za pomocą gotowych szablonów (brak możliwości napisania wiadomości na ekranie lub podyktowania wiadomości głosowo), a także rozpocząć połączenie głosowe z poziomu konkretnej wiadomości. Przy Androidzie będziemy też mieli możliwość uruchomienia odtwarzacza muzyki i sterowania jego podstawowymi funkcjami. O dziwo, nie udało mi się jednak włączyć aparatu fotograficznego za pomocą zegarka. Podobnie do iOS, nie otrzymamy treści wiadomości wysłanych do nas przez Facebook Messenger –. jedyne o czym dostaniemy powiadomienie to to, że w ogóle ktoś napisał.

Obraz
© (fot. Wirtualna Polska)

Z poziomu aplikacji zainstalowanej w telefonie możemy ustawić jakie aplikacje mogą nam wysyłać powiadomienia, możemy instalować aktualizacje oprogramowania (jeśli będą dostępne), znaleźć urządzenie i to właściwie wszystko. Co ciekawe –. niemal fenomenalne – po sparowaniu smartwatcha z Androidem i wybraniu z menu opcji „znajdź urządzenie” zegarek uparcie odnajdywał odłączonego wcześniej iPhone’a… Najwyraźniej zegarek może być połączony z kilkoma urządzeniami jednocześnie, jednak nie za bardzo wie, który telefon ma być tym aktualnie poszukiwanym.

Elementy wspólne dla iOS i Androida

Połączenia głosowe

Zacznę od połączeń głosowych przeprowadzanych za pomocą zegarka. Jeśli chcesz z tego skorzystać to będziesz wyjątkowym desperatem –. zalany głośnik w telefonie, niedziałający mikrofon, kot który bawi się twoim iPhonem i ew. wybuch wulkanu zmusiłyby mnie do skorzystania z tego rozwiązania. Tylko w sytuacji kiedy zbliżysz zegarek do ucha i wyjątkowo wyostrzysz zmysły, to zrozumiesz swojego rozmówcę. W drugą stronę jest niestety znacznie gorzej. Głos transmitowany przez produkt Kruger&Matz odbiorca zrozumie jako serię przypadkowych dźwięków, śpiew robota R2D2 z Gwiezdnych Wojen, odgłosy giętej stali i tylko czasami dotrze do rozmówcy jakieś niezniekształcone słowo.

Wyświetlacz

Ekran, mimo niewielkiego rozmiaru i równie niewielkiej rozdzielczości sprawuje się całkiem dobrze. Nie jest on może mistrzem rozpoznawania dotyku, jednak jak na tę półkę cenową działa naprawdę dobrze. Zegarek reaguje szybko, sprawnie i bez opóźnień. Kąty widzenia mogłyby być nieco większe, jednak to, co oferuje KM042. jest całkiem przyjemne. Trochę gorzej wygląda to z ilością motywów. Ilość dostępnych tarcz zegarka jest bardzo uboga (raptem 4) i nie ma szans, aby pobrać nowe (podobnie jest niestety z dźwiękami powiadomień).

| |
| --- |
| "Widomość" zamiast "Wiadomość" (fot. Wirtualna Polska) |

Bateria

W przypadku baterii Kruger&Matz Classic wyróżnia się wyjątkowo pozytywnie. Cały dzień korzystania ze smartwatcha sprawi, że ubędzie nam około 5. proc. baterii. Bardziej intensywne korzystanie, rozumiane jako częste sprawdzanie powiadomień, zmienianie ustawień, czytanie SMS-ów, generalnie zabawa zegarkiem, uszczupli akumulator o około 70 proc. To dobry wynik, ponieważ przy przeciętnym użytkowaniu zastosowane ogniwo wystarczy przynajmniej na 1,5 dnia, a przy oszczędnym nawet na 2.

Wodoodporność

Zegarek –. według deklaracji producenta – spełnia normę IP67. Oznacza to, że możemy spokojnie pójść z nim pod prysznic, obsługiwać go w deszczu, a nawet popływać chwilę w basenie. Pisząc zupełnie szczerze, bałem się tego zrobić. O ile zachlapanie go wodą przy myciu rąk, czy obsługa mokrymi dłońmi nic mu nie zaszkodziła, tak przed kąpielą profilaktycznie wolałem zdjąć zegarek z nadgarstka. Może to tylko moje niczym nie uzasadnione obawy, jednak nie miałem ochoty oddawać producentowi 350 zł za zniszczony w testach sprzęt.

Podsumowanie

Kruger&Matz Classic sprawił, że ciężko mi go jednoznacznie ocenić. Z jednej strony oferuje wiele przydatnych funkcji, a z drugiej strony nie działa w nim wszystko, co powinno. To, że smartwatch K&M nie współpracuje w pełni z iPhonem jest dla mnie w pełni zrozumiałe. Apple ma taką, a nie inną politykę i sama próba zmierzenia się iOS zasługuje na uznanie. Pewne niedociągnięcia w Androidzie też mogłyby sprawić, że nie spojrzę na zegarek pozytywnie. Tak jednak nie jest. Tego sprzętu nie stworzono dla technologicznych maniaków, czy do osób, które od smartwatcha oczekują niemal wszystkiego. Są urządzenia, które oferują znacznie więcej, jednak ich ceny zaczynają się od 1000-150. zł, a tutaj mamy sprzęt za 350 zł. Świetna bateria, bardzo dobry mechanizm powiadomień, dostęp do SMS, książki telefonicznej i niedoceniana przez wielu funkcjonalność, która pozwala nam dyskretnie - z poziomu zegarka - sprawdzić kto dzwoni, kto napisał SMS i kto skomentował nam zdjęcie na Facebooku albo Instagramie. Jeśli nie potrzebujesz
od zegarka wszystkiego i nie chcesz wydawać sporej kwoty na smartwatcha o większych możliwościach to K&M 0420 może być nawet ciekawą alternatywą.

MGJB

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (83)