Stało się. Polska podpisała umowę wykonawczą na Borsuki
We czwartek 27 marca 2025 roku została podpisana umowa wykonawcza na dostawy 111 bojowych wozów piechoty Borsuk będące częścią umowy ramowej 1400 egzemplarzy. Przybliża ona koniec w Wojsku Polskim mających już charakter muzealny BWP-1 (licencyjna wersja BMP-1). Przedstawiamy możliwości Borsuka.
Pozyskanie bojowych wozów piechoty (bwp) Borsuk jest drugim najważniejszym programem modernizacyjnym dla lądowego komponentu Wojska Polskiego po transporterach KTO Rosomak dostarczanych od 2003 roku.
Borsuki pozwolą one na wycofanie z linii wręcz muzealnych BWP-1, a podpisany dzisiaj przez kontrakt na 111 egzemplarzy za kwotę 6,57 mld zł jest pierwszą umową wykonawczą na seryjną produkcję tych bwp w ramach umowy ramowej na 1400 sztuk podpisanej w lutym 2023 roku. Dostawy mają zostać zrealizowane do 2029 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Borsuk — unikatowy pływający bojowy wóz piechoty z Polski
Historia Borsuka sięga 2013 roku kiedy to w konkursie 4/2013 Narodowego Centrum Badań i Rozwoju powstała koncepcja nowego pływającego bojowego wozu piechoty. Pierwsze efekty prac pokazano podczas targów MSPO 2017 w formie pełnoskalowego demonstratora technologii Borsuka, który w następnych latach był sukcesywnie rozwijany.
Ze względu na wymogi dotyczące pływalności, masa podstawowej wersji Borsuka wynosi 28 ton, co jest stosunkowo niewielką wartością w porównaniu do cięższych pojazdów takich jak ponad 40-tonowe bwp Puma czy CV90. Wpływa to na poziom ochrony w porównaniu do nich, ale z tego co wiemy hydropneumatyczne zawieszenie Borsuka jest zdolne do wytrzymania obciążenia przekraczającego 40 ton. Pozwala to na łatwe opracowanie cięższej wersji, dodanie dodatkowych pakietów opancerzenia czy zastosowanie systemu obrony aktywnej, takiego jak izraelski Trophy.
Załoga Borsuka składa się z trzech żołnierzy, a w tylnej części pojazdu znajduje się miejsce dla sześcioosobowego desantu w pełnym wyposażeniu. Uzbrojenie znajduje się w bezzałogowej wieży ZSSW-30, która jest już montowana na Rosomakach. Co ciekawe, polska wieża podczas testów została wysoko oceniona przez Koreańczyków, którzy uznali ją za lepszą od izraelskich rozwiązań.
Uzbrojenie Boruska — gotowy na każde zagrożenie
Uzbrojenie obejmuje automatyczną armatę Mk44 Bushmaster II kal. 30 mm o szybkostrzelności 200 strzałów na minutę, zdolną do użycia amunicji programowalnej drastycznie zwiększającej skuteczność wobec celów w okopach czy dronów, karabin maszynowy UKM 2000C oraz wyrzutnię z parą przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR o zasięgu 4 km, które są w stanie zniszczyć każdy rosyjski czołg.
W efekcie powstała bardzo unikatowa maszyna na skalę światową, dla której jedynymi konkurentami są rosyjskie BMP-3 czy koreańskie K21. Ponadto podwozie Borsuka umożliwia tworzenie wielu wariantów specjalnych w postaci np. nowej wersji samobieżnego moździerza RAK.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski