Sony: japońska ofensywa Blu-ray

Sony: japońska ofensywa Blu‑ray

13.09.2007 13:00

W listopadzie br. odbędzie się w Japonii premiera nowych modeli cyfrowych magnetowidów Blu-ray firmy Sony. Koncern zapowiedział też, że zamierza zaprzestać produkować cyfrowe magnetowidy DVD w Japonii na rzecz urządzeń zgodnych z technologią wykorzystującą niebieski laser.

Sony zapowiada wprowadzenie do sprzedaży czterech nowych urządzeń, które mają charakteryzować się m.in. możliwością nagrywania danych na dwuwarstwowych płytach Blu-ray o pojemności 50 GB. Obecnie Sony sprzedaje cyfrowidy Blu-ray, są one jednak w stanie nagrywać dane na jednowarstwowych nośnikach Blu-ray ( o pojemności 25 GB ).

Urządzenia mogą konwertować sygnał wideo do formatu H.264 ( MPEG-4 AVC ). Wśród innych możliwości cyfrowidów znalazła się m.in. kompatybilność z formatem AVCHD, nagrywanie płyt Blu-ray z prędkością 4x, obsługa technologii Bravia Link oraz Bravia Premium Photo. Na japoński rynek trafią 8 listopada.

Model o oznaczeniu BDZ-X90 przeznaczony jest dla użytkowników domowych, jako element zestawów kina domowego. Posiada 500-gigabajtowy dysk twardy. BDZ-L70 z dyskiem 250 GB dedykowany jest dla użytkowników cyfrowych kamer wideo, rejestrujących obraz w wysokiej rozdzielczości. W tym celu wyposażono go w łatwe w obsłudze funkcje transferu wideo z kamer Sony Handycam.

Dwa pozostałe urządzenia, noszące oznaczenia BDZ-T50 i BDZ-T70, przeznaczono dla użytkowników często nagrywających programy telewizyjne i filmy. Pojemność zastosowanych w nich dysków twardych wynosi odpowiednio 320 i 250 GB.

Przybliżone ceny urządzeń ( w przeliczeniu z jenów na dolary ) wynoszą:
- BDZ-X90 - 1753 USD
- BDZ-L70 - 1578 USD
- BDZ-T50 - 1403 USD
- BDZ-T70 - 1227 USD

Warto przy tym wspomnieć, że koszt najtańszej stacjonarnej nagrywarki DVD w ofercie Sony ( model RDR-HX67 ) wynosi niecałe 440 dolarów. Nie wiadomo, kiedy nowe cyfrowidy trafią na inne rynki.

Firmy zaangażowane w tzw. "wojnę formatów" - http://www.pcworld.pl/news/99630.html mają nadzieję do marca 2008 r. sprzedać ok. 400 tys. odtwarzaczy i cyfrowidów HD DVD i Blu-ray.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo, na którym prezentujemy opisywane urządzenia. Zobacz film: Sony: japońska ofensywa Blu-ray - http://www.idg.pl/tv/tvbeta.asp?wolne=0&id=123528

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)