Top 5 odtwarzaczy Blu-ray

Top 5 odtwarzaczy Blu‑ray

Top 5 odtwarzaczy Blu-ray
17.09.2010 14:37, aktualizacja: 21.09.2010 11:44

Dominacja odtwarzaczy Blu-ray, które odesłały w niebyt format HD DVD, staje się faktem także na polskim rynku. Polscy użytkownicy zaczynają coraz śmielej sięgać po modele obsługujące obrazy 3D. Standardem stały się odtwarzacze umożliwiające bezprzewodowe korzystanie z serwisów internetowych na ekranie telewizora i odczytujące pliki w formacie MKV. Średnia cena najchętniej kupowanych modeli wynosi 900 zł.

Każdy spośród najchętniej wybieranych modeli wyposażony jest w standardowe obecnie złącza, jak HDMI, Ethernet i USB. Widać, że użytkownicy cenią sobie szybki start - poniżej 7 sekund, a nawet w czasie 0.5 sekundy - w czym celują przede wszystkim odtwarzacze Panasonica.

Obraz

Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim model DMP-BDT 300. który jest przystosowany do odtwarzania filmów 3D. Wysoka pozycja tego modelu w rankingu - pomimo najwyższej ceny - wskazuje, że tego rodzaju odtwarzacze będą w kolejnych zestawieniach zajmować coraz lepsze pozycje.

W zasadzie wszystkie modele, które cieszyły się ostatnio szczególnym popytem klientów, zapewniają możliwość korzystania z bezprzewodowego modułu Wi-Fi, standardu DLNA (łączy odtwarzacz z komputerem, aparatem cyfrowym i in.) i korzystania z popularnych serwisów internetowych (m.in. YouTube, Picasa, Flickr). Tym samym to, co było kiedyś zestawem wyjątkowych dodatków, stało się rynkowym standardem.

Swój komercyjny sukces model Philips BDP2500/12 zawdzięcza przede wszystkim solidnemu wykonaniu i dobrym parametrom. Obsługuje wszystkie standardowe formaty (Blu-Ray, CD-DA, CD-R, CD-RW, DVD+R, DVD+RW, DVD-R, DVD-RW, DVD-Video), pliki (.jpg, .mp3. .mpeg, .wmv) i kodeki wideo (DivX, XviD).

Został wyposażony w złącza HDMI, USB oraz audio. Użytkownicy mogą cieszyć się dźwiękiem przestrzennym Dolby TrueHD 7.1 i DivX Ultra, który zapewnia lepszą jakość odtwarzanych filmów w formacie DivX. Format Dolby TrueHD wydobywa z płyt Blu-ray 7.1-kanałowy dźwięk przestrzenny dobrej jakości.

Obraz
© Philips BDP2500/1. (fot. Philips)

Funkcja EasyLink pozwala sterować kilkoma urządzeniami za pomocą jednego pilota. Standardowy protokół HDMI CEC zapewnia udostępnianie funkcji między urządzeniami za pomocą przewodu HDMI. Z kolei funkcja przenoszenia napisów pozwala użytkownikowi przenieść napisy ręcznie na dowolną część ekranu telewizora lub komputera. Za pomocą pilota zdalnego sterowania można przenieść napisy w górę lub w dół ekranu. Wówczas zawsze będą widoczne niezależnie od formatu - czy będzie to format kinowy 21:9 czy też obraz wyświetlany na projektorze. Duże zainteresowanie odtwarzaczem Samsung BD-C5500 to między innymi efekt zastosowanych przez producenta rozwiązań energooszczędnych. Dobre efekty osiągnięto dzięki kontroli ładowania, napędu o niskim poborze mocy i detektora filmów analogowych. To pozwoliło zredukować pobór energii do poziomu 13. podczas odtwarzania płyt i jedynie 0.1W w trybie
czuwania.

Model posiada większość funkcji, które są wymagane od współczesnych odtwarzaczy Blu-ray. Opcja łączności Wi-Fi pozwala na przeglądanie multimediów z innych urządzeń za pośrednictwem DLNA, a także korzystanie z zasobów portali internetowych. W obudowie znajdują się dwa złącza USB 2.0. Ethernet oraz HDMI CEC.

Obraz
© Samsung BD-C550. (fot. Samsung)

Wszystkie kompatybilne urządzenia, np. telewizor, sprzęt audio oraz zestaw kina domowego mogą być obsługiwane za pomocą jednego pilota. Dzięki funkcji All Share możliwe jest przenoszenie plików wideo, muzyki i zdjęć z komputera lub z urządzeń przenośnych. Warto wspomnieć o możliwości odtwarzania plików w coraz bardziej popularnym formacie MKV. Na szczególną uwagę zasługuje model Panasonic DMP-BDT 300-PL 3D. Jest to pierwszy odtwarzacz Blu-ray marki Panasonic przystosowany do odtwarzania filmów 3D. Urządzenie zapewnia obraz w jakości Full HD dla nośników Blu-ray oraz filmów 2. na nośnikach DVD i Blu-Ray. Certyfikat DiVX Plus HD to gwarancja poprawnego odtwarzania plików w formacie MKV.

Obraz
© Panasonic DMP-BDT 300-PL 3. (fot. Panasonic)

Z kolei moduł Wi-Fi zapewnia bezprzewodowe przeglądanie popularnych serwisów internetowych (m.in. You Tube, Picasa, Eurosport) na ekranie telewizora. Możliwe jest również odtwarzanie plików multimedialnych z domowego peceta za pośrednictwem modułu DLNA. Użytkownicy z pewnością docenią tryb szybkiego startu, który skrócił czas uruchamiania urządzenia z 22 sek. do poniżej 7 sek. Funkcjonalny jest również czwarty pod względem popularności odtwarzacz LG BD570. To lekkie, niewielkie urządzenie obsługuje wszystkie standardowe formaty, włącznie z MKV. Funkcja Netcast we współpracy z bezprzewodowym modułem WiFi umożliwia przeglądanie serwisów internetowych na ekranie telewizora. Z kolei dane z komputera czy aparatu cyfrowego można ściągać - bez podłączania kabli - za pomocą protokołu DNLA (Digital Living Network Alliance).

Obraz
© LG BD57. (fot. LG)

Podłączenie zewnętrznych urządzeń - dysków twardych czy pendrive'ów - odbywa się dzięki złączu USB. Ten model odtwarzacza LG zapewnia konwersję formatu DVD do rozdzielczości 1080p (24-bitowa głębia koloru). Użytkownik może korzystać ze złącza HDMI 1.3. Ostatni odtwarzacz w najnowszym rankingu - Panasonic DMP-BD85EG - otrzymał w czerwcu br. znaczek "Najlepszy zakup" od redaktorów polskiej edycji magazynu HiFi Choice & Home Cinema Magazine. Start urządzenia odbywa się w 0,5 sekundy, referencyjny procesor chrominancji PHL Plus odpowiada za precyzyjne przetwarzanie pionowe każdego z pikseli, a udoskonalone wysokoprecyzyjne kodowanie 4:4:4 odtwarza sygnał koloru w płaszczyźnie poziomej z wyższą rozdzielczością.

Obraz
© Panasonic DMP-BD85EG (fot. Panasonic)

Użytkownik tego modelu może korzystać z szeregu złącz, między innymi: HDMI, 2xUSB, Ethernet, 7.1-kanałowego wyjścia audio oraz gniazdo karty pamięci SD. Przydatna okaże się ponadto technologia DLNA oraz obsługa bezprzewodowej sieci LAN.

Materiał opracowano według danych internetowego sklepu Komputronik.pl z okresu sierpień - wrzesień br.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)