Kupujemy Blu-ray

Kupujemy Blu-ray
Źródło zdjęć: © PC World

02.06.2010 11:30, aktual.: 02.06.2010 14:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Odtwarzacze Blu-ray zdobywają coraz większą popularność. Czynią to w tempie szybszym, niż kiedyś DVD wypierały magnetowidy. Blu-ray pokonał konkurencyjny format HD DVD i choć wielu narzeka, że sytuacja ta doprowadziła do spadku konkurencyjności na rynku, zwycięzca jest tylko jeden. I czy tego chcemy, czy nie, w najbliższych latach Blu-ray stanie się standardem, zastępując DVD. Podpowiadamy, na które cechy odtwarzacza płyt Blu-ray należy zwrócić uwagę, aby kupiony model najlepiej spełniał oczekiwania.

Odtwarzacze Blu-ray szybko tanieją, warto więc przed zakupem takiego modelu przeanalizować jego wyposażenie, bo perspektywa oglądania filmów w czterokrotnie wyższej rozdzielczości niż materiał DVD (1920x108. wobec 720x576 pikseli) jest kusząca. Ponadto każdy Blu-ray jest wyposażony w zaawansowany procesor wideo, pozwalający przeskalować obraz odtwarzany z płyt DVD-Video do rozdzielczości 1920x1080 pikseli.
Najtańsze stacjonarne modele Blu-ray można już kupić za 40. zł, ale są też wielokrotnie droższe. Wybór określonego urządzenia powinien być przemyślany i dopasowany do aktualnie wykorzystywanej konfiguracji zestawu kina domowego.
W przypadku odtwarzacza Blu-ray mamy do wyboru trzy opcje. Pierwszą z nich jest zakup stacjonarnego odtwarzacza - w zależności od producenta i wyposażenia jest to wydatek od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Druga opcja to wyposażenie domowego komputera w czytnik płyt nowego formatu (koszt ok. 40. zł) lub zakup laptopa z napędem Blu-ray i podłączenie go do telewizora. Trzecim rozwiązaniem, dość powszechnym, jest kupno konsoli do gry Sony PlayStation 3. Urządzenie to kosztuje co prawda sporo, bo ok. 1100 zł, jednak funkcjonalnie nie ma sobie równych (odtwarza też filmy 3D Full HD).

Wyposażenie obowiązkowe

Co powinien zawierać odtwarzacz Blu-ray? Oczywiście wiele zależy od kategorii cenowej, jednak każdy Blu-ray powinien mieć pewne elementy uznawane obecnie za obowiązkowe.

- Złącza audio-wideo - jedno wyjście HDMI 1.3 to standard. Większość najnowszych odtwarzaczy Blu-ray będzie wyposażona w HDMI standardu 1.4 (to ważne, dzięki nim można obejrzeć filmy 3D) lub zostanie przygotowana na późniejszą aktualizację programową z HDMI 1.3 do najnowszej wersji. Podstawowe wyposażenie obejmuje też stereofoniczne wyjścia analogowe (RCA), audio i cyfrowe wyjście optyczne bądź koncentryczne audio. W odtwarzaczach Blu-ray rezygnuje się z montowania gniazd typu Euroscart, pozostawiając analogowe interfejsy wideo: kompozytowy (ze względu na bardzo niską jakość traktowany jako awaryjny) i komponentowy, który może również obsługiwać sygnał HD.

- Port Ethernet - takie gniazdo, zgodnie ze standardem BD 2.0. pozwala na dostęp do Internetu i w trakcie odtwarzania płyt Blu-ray z funkcją BD Live umożliwia pobieranie w ten sposób materiałów dodatkowych, takich jak: zwiastuny firmowe, napisy w innej wersji językowej, komentarze twórców, sylwetki aktorów czy gry. Wszystkie te dane przesyłane są do pamięci odtwarzacza. Część modeli ma ją wbudowaną - zwykle jest to nie więcej niż 2 GB flash, inne udostępniają tylko port USB, w którym trzeba umieścić dysk typu pendrive. Poza tym port ethernetowy umożliwia pobieranie aktualizacji oprogramowania wewnętrznego odtwarzacza ( tzw. firmware?u ) bezpośrednio z Internetu.

- Port USB - prawie każdy odtwarzacz Blu-ray ma port USB, niektóre oferują także czytniki na karty pamięci (SD). Port USB w zależności od modelu pozwala na obsługę różnego rodzaju plików multimedialnych, wyświetlanie zdjęć cyfrowych czy plików dźwiękowych MP3. WMA, AAC itp. Niektóre modele pozwalają nawet odtwarzać z dysków zewnętrznych strukturę plików NTFS, filmy DivX czy MKV w rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Wyświetlane są także polskie napisy ekranowe z plików .txt.

- Szybka elektronika - szybkość działania odtwarzaczy Blu-ray od początku stanowiła problem. O tym, że można skonstruować szybko uruchamiający się odtwarzacz, który w krótkim czasie wgra płytę Blu-ray, wiadomo było od momentu pojawienia się konsoli Sony PlayStation 3. Jednakże większość odtwarzaczy stacjonarnych działa wolno - oczekiwanie na start trwa do minuty, a na wyświetlenie filmu trzeba czekać kolejne dziesiątki sekund. Teraz to się zmienia. Większość nowych odtwarzaczy działa już zdecydowanie szybciej, uruchamia się w 20 sekund i wczytuje płyty Blu-ray z zadowalającą prędkością. Niektóre, np. Philips BDP7500/9500, pracują nawet szybciej niż konsola PS3. Dźwięk HD bez HDMI

Wielu użytkowników dysponujących wysokiej klasy wzmacniaczami bez złączy HDMI chciałoby słuchać dźwięku w jakości HD, lecz nie zamierza inwestować w nowy sprzęt audio. Odpowiedni odtwarzacz Blu-ray może rozwiązać ten problem. Pamiętajmy, że dekodery audio HD znajdują się nie tylko w nowoczesnych amplitunerach czy procesorach audio, lecz także w odtwarzaczach Blu-ray. Nieliczne modele tego typu są wyposażone w wyjścia audio 7.1. którymi można przesłać zdekodowany w urządzeniu strumień HD (np. DTS HD High Resolution) do wejść 7.1 amplitunera.

Obraz
© Ciekawą alternatywą dla stacjonarnego odtwarzacza Blu-ray jest konsola do gry Sony PS 3. Za ok. 1100 zł otrzymamy prawdziwie wielozadaniowy, multimedialny kombajn (fot. Sony Computer Entertainment)

Kupując więc sprzęt, należy zwrócić uwagę, po pierwsze, w jakie dekodery audio jest wyposażony (najczęściej brakuje DD TrueHD i DTS HD Master Audio), a po drugie, jakie wielokanałowe wyjście audio znajduje się na tylnym panelu.

Atrakcyjne dodatki

Droższe modele zawierają funkcje, które sprawiają, że dla wielu Blu-ray stanie się jeszcze atrakcyjniejszym urządzeniem.

Wi-Fi - kontrolery sieci bezprzewodowej montowano tylko w niektórych modelach Blu-ray (np. LG BD390. Samsung BD-P3600 czy Sony BDP-S760). Teraz Wi-Fi trafia do coraz większej grupy odtwarzaczy, a jeśli nawet nie jest instalowana standardowo, to w wielu przypadkach można dokupić kontroler udostępniany osobno, w postaci modułu USB. Wszyscy producenci oferują kontrolery Wi-Fi pracujące w najszybszym obecnie standardzie "n".

DLNA - część odtwarzaczy wyposażonych w port Ethernet lub kontroler Wi-Fi można połączyć z domowym komputerem zgodnym ze standardem DLNA. Dotyczy on praktycznie wszystkich systemów operacyjnych, a elementy z nim zgodne gwarantują bezproblemową, wzajemną współpracę i prostotę konfiguracji. Najczęściej połączenie sieciowe pozwala na uzyskanie z poziomu menu telewizora dostępu do materiałów multimedialnych przechowywanych na komputerze. Dzięki temu na ekranie telewizora są wyświetlane przesyłane siecią filmy (ten element jest dostępny rzadko), odtwarzane nagrania muzyczne (MP3. WAV) lub prezentowane zdjęcia cyfrowe.

3D Ready - część nowych odtwarzaczy Blu-ray jest kompatybilna ze standardem Blu-ray 3D. Do tego niezbędne są złącze HDMI 1.4 oraz odpowiednio wydajne komponenty wewnętrzne (zdolne do jednoczesnego przetwarzania dwóch strumieni wideo 1080p). Prawdopodobnie zdecydowana większość producentów sprzętu Blu-ray nie zdecyduje się na udostępnienie aktualizacji oprogramowania sterującego, które pozwalałoby na oglądanie filmów 3D, korzystając ze starszych modeli odtwarzaczy. Wyjątkiem jest konsola Sony PlayStation 3. która otrzyma taką aktualizację. Odtwarzacze Blu-ray 3D obsługują także standardowe płyty Blu-ray.

Dostęp do serwisów internetowych - podobnie jak w przypadku kontrolerów Wi-Fi, także niektóre modele odtwarzaczy Blu-ray oferują możliwość dostępu do wybranych serwisów internetowych. Teraz funkcja ta stanie się coraz powszechniejsza, a dodatkowo rośnie liczba oferowanych "kanałów" internetowych. Standard to dostęp do zasobów serwisów YouTube, Flickr, Picasa czy AccuWeather. To wygodne rozwiązanie dla osób, które z poziomu telewizora chciałyby przeglądać zasoby Internetu, a ich odbiornik telewizyjny nie oferuje takiej funkcji.

Onkyo BD-SP807

Zaawansowany, audiofilski odtwarzacz Blu-ray Onkyo, opatrzony prestiżowym certyfikatem THX.

Flagowym odtwarzaczem Blu-ray w ofercie Onkyo jest BD-SP807. Urządzenie ma solidną, wysoką, metalową obudowę, stylistycznie dopasowaną do amplitunerów tego producenta. Odtwarzacza nie można pomylić z produktem innego wytwórcy. Obudowa jest ciężka, sztywna i dobrze zabezpiecza napęd optyczny przed wibracjami. Na jej frontowym panelu umieszczono przyciski do sterowania podstawowymi funkcjami oraz duży wyświetlacz prezentujący informacje w charakterystycznym dla modeli Onkyo zielonym kolorze. Obok wyświetlacza znalazł się także czytnik kart pamięci SD.

Obraz
© Onkyo BD-SP80. (fot. Onkyo)

Odtwarzacz opatrzony został prestiżowym certyfikatem THX, świadczącym o zastosowaniu wysokiej jakości komponentów. Urządzenie uruchamia się dość wolno - ok. 4. s i tyle samo trwa wczytywanie filmów Blu-ray. Na pocieszenie pozostaje fakt, że podobnej klasy modele Denona czy Marantza wcale nie są szybsze. Na tylnym panelu obudowy odtwarzacza zamontowano bogaty zestaw gniazd, wśród których znalazły się m.in. HDMI, wielokanałowe analogowe wyjście audio 7.1 czy złącze Ethernet. To ostatnie pozwala podłączyć obsługujące funkcję BD Live urządzenie do Internetu i przy odtwarzaniu płyt Blu-ray pobierać materiały dodatkowe. Umożliwia także pobieranie aktualizacji oprogramowania sterującego BD-SP807 (tzw. firmware).

Wysokiej jakości dźwięk

Odtwarzacz wyposażono w komplet dekoderów audio HD (z Dolby TrueHD i DTS-HD MA włącznie) i rozbudowaną sekcję audio - każdy z ośmiu kanałów obsługuje oddzielny przetwornik DAC 19. kHz/24-Bit. Dzięki temu czyste, przestrzenne brzmienie jest wysokiej jakości, zarówno na cyfrowym wyjściu HDMI, jak i 8-kanałowym analogowym. Szczególnie ta ostatnia właściwość ucieszy posiadaczy dobrych wzmacniaczy pozbawionych dekoderów audio HD czy portu HDMI.

Obraz
© Wygodny, z dobrze rozplanowanymi klawiszami (fot. Onkyo)

Szczegółowy obraz

Obraz
© Werdykt PC Worlda (fot. PC World)

Sekcja wideo BD-SP80. również została dobrze przygotowana. Zamontowano w tym modelu nowy, wysokiej klasy procesor wideo Anchor Bay Technology - ABT1030. Układ ten dokonuje m.in. progresywnego skalowania obrazu do trybu 1080p, redukuje szumy i, co bardzo istotne, podczas usuwania przeplotu wykorzystuje bardzo zaawansowany mechanizm, biorący pod uwagę ruch obiektów prezentowanych na ekranie. To skutkuje dobrą płynnością obrazu i brakiem błędów związanych z procesem obróbki sygnału wideo. Działanie procesora wyraźnie poprawia jakość odtwarzanego obrazu nawet w przypadku filmów niskiej rozdzielczości.

Dzięki zastosowaniu układów poprawiających jakość sygnału wideo, obraz (także przeskalowany) jest bardzo stabilny i szczegółowy. Ma też prawidłowo zbalansowane, dobrze nasycone, naturalne kolory i głęboką, zróżnicowaną czerń. Warto dodać, że BD-SP80. potrafi odtwarzać filmy DivX HD i AVCHD - także z kart pamięci SD (na frontowym panelu ma czytnik takich kart).
Cena: 3300 zł
Dystrybutor: E.I.C., www.eic.com.pl
Wymiary: 43,5x10,8x31,2 cm (szer./wys./gł.)
Waga: 5 kg
Funkcje: odtwarzanie MP3, JPEG, WMA, DivX HD, AVCHD, skalowanie do trybu1080p, progresywne skanowanie, ustawianie parametrów obrazu, BD Live
Złącza: HDMI, kompozytowe, komponentowe, wyjście analogowe 7.1, wyjście stereo RCA, wyjście cyfrowe audio optyczne i elektryczne, Ethernet, czytnik kart SD.

Panasonic DMP-B15

Pierwszy na świecie przenośny odtwarzacz Blu-ray wypada świetnie pod względem funkcjonalności i jakości obrazu, lecz jego cena, naszym zdaniem, jest zaporowa.

Obraz
© Panasonic DMP-B1. (fot. Panasonic)

Przetestowaliśmy pierwszy na naszym rynku przenośny odtwarzacz Blu-ray. Ważące 1,7 kg urządzenie, w porównaniu z modelami DVD, ma większą i grubszą (6 cm) obudowę.

Sprzedawane jest razem z uchwytem pozwalającym zamontować je w aucie na zagłówku fotela oraz specjalnym kablem umożliwiającym zasilanie z gniazda samochodowej zapalniczki. Zamontowany w odtwarzaczu akumulator litowo-jonowy wystarcza na 2 godziny i 2. minut pracy urządzenia.

Obraz na ekranie

DMP-B1. jest wyposażony w dobrej jakości obrotowy ekran LCD o przekątnej 8,9 cala i rozdzielczości 1024x600 pikseli. Prezentowany na nim obraz jest bardzo ostry, szczegółowy i ma dobrą głębię czerni oraz nasycone, ale nie przejaskrawione kolory. Wadą ekranu są ograniczone kąty widzenia - dobrej jakości obraz zobaczy tylko widz siedzący dokładnie na wprost ekranu.

Obraz
© Wygodny, z poprawnie rozplanowanymi przyciskami (fot. Panasonic)

Przenośny jak stacjonarny

Obraz
© (fot. PC World)

Istotną zaletą urządzenia jest to, że może ono z powodzeniem pełnić funkcje stacjonarnego odtwarzacza Blu-ray zgodnego ze standardem BD 2.0. Wyposażone zostało bowiem nie tylko w wyjście HDMI, ale i port Ethernet, co pozwala podłączyć go do Internetu i korzystać z funkcji BD Live (dostęp do materiałów dodatkowych przy odtwarzaniu płyt Blu-ray), pobierać nowe wersje oprogramowania sterującego czy uruchomić funkcję Viera Cast (wyświetlanie filmów i zdjęć ze stron internetowych YouTube i Google Picasa).

DMP-B1. ma także czytnik kart SD i potrafi odtwarzać zapisane na tym nośniku pliki audio (MP3), zdjęcia cyfrowe (JPEG) i filmy HD nagrane kamerami cyfrowymi (AVCHD). Niestety, z kart nie można odtwarzać DivX-ów, ale jeśli są zapisane na płytach, odtwarzacz sprawnie je obsługuje, także z polskimi napisami w .txt.
Cena: 2700 zł
Dystrybutor: Panasonic Polska, www.panasonic.pl
Wymiary: 25,6x5,9x20 cm (szer./wys./gł.)
Waga: 1,7 kg
Funkcje: odtwarzanie MP3, JPEG, DivX-ów oraz filmów AVCHD (z kart SD), tryby dźwięku przestrzennego, uwypuklanie dialogów, regulacje parametrów obrazu, skalowanie rozdzielczości do trybu 1080p, progresywne skanowanie, Viera Cast
Złącza: HDMI 1.3, wejście i wyjście kompozytowe, Ethernet, wyjście słuchawkowe, czytnik kart SD

Panasonic DMP-BD85

Solidnie wykonany i dobrze wyposażony odtwarzacz Blu-ray, oferujący wysokiej jakości obraz i dźwięk.

Obraz
© Panasonic DMP-BD8. (fot. Panasonic)

Najbardziej zaawansowany obecnie odtwarzacz Blu-ray Panasonica wizualnie nie różni się od poprzedników i jest bardzo niski (tylko 5,5 cm). Rozczarowuje jakość materiałów, z jakich wykonano jego obudowę - wykorzystano plastiki przeciętnej jakości. Centralnie, na froncie urządzenia, za odchylaną klapką umieszczono szufladę napędu, który pracuje sprawnie, ale dość głośno. Po jego prawej stronie ukryto czytnik kart pamięci SD XC oraz złącze USB. Natomiast na tylnym panelu zamontowano zestaw pozłacanych gniazd.

Obraz
© Pilot - solidny, wygodny w użyciu, ale bez podświetlanych klawiszy (fot. Panasonic)

Obraz i dźwięk

Urządzenie ma dobrze działające układy poprawy jakości obrazu - procesor PHL Reference Chroma Plus i P4HD. Obróbka obrazu odbywa się wielostopniowo. PHL RCP dokonuje dokładnej separacji barw, następnie P4HD przetwarza niezależnie każdy piksel obrazu. Nawet przy odtwarzaniu filmów z Blu-ray, układ ten dokonuje 16-stopniowej detekcji ruchu w obrazie i zwiększa jego płynność. W efekcie jakość oferowanego obrazu jest znakomita. I to zarówno przy odtwarzaniu płyt Blu-ray, jak i przeskalowanego do 1080. z płyt DVD. Obraz jest ostry, kontrastowy, z doskonałymi przejściami tonalnymi kolorów i dobrą gradacją czerni - wszystkie szczegóły w ciemnych scenach są widoczne.

Obraz
© Do urządzenia dołączono pokaźnych rozmiarów zewnętrzny moduł Wi-Fi podłączany do portu USB (fot. PC World)

DMP-BD8. jest wyposażony w komplet najnowszych dekoderów audio (z DTS HD i Dolby TrueHD włącznie), lecz na wyjściach analogowych 7.1 generuje dźwięk nie najwyższej jakości - dosyć płaski i przeciętnie dynamiczny. Zdecydowanie lepszy jest na wyjściu cyfrowym HDMI. Odtwarzacz dysponuje także układem Re-Master, przeznaczonym głównie do poprawiania dźwięku odtwarzanego z plików MP3 czy ze ścieżek audio płyt DVD. Można uruchomić jeden z kilku trybów jego pracy. Pierwszy wyraźnie dodaje brzmieniu dynamiki, drugi z kolei sprawia, że dźwięk jest bardziej miękki. Trzeci, najmniej udany, za mocno uwydatnia bas i "podciąga" wysokie tony. Z kolei najnowsze tryby, których zadaniem jest imitacja dźwięku uzyskiwanego ze wzmacniaczy lampowych, wyraźnie ocieplają brzmienie.

Obraz
© (fot. PC World)

Funkcjonalność

Odtwarzacz wyposażono w zewnętrzny moduł komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi, pracujący w standardzie "n" (300 Mb/s). Kontroler jest dość pokaźny i znajduje się w drugim porcie USB, zlokalizowanym na tylnym panelu obudowy. Instalacja modułu Wi-Fi jest łatwa - po jego podłączeniu wystarczy wybrać tylko odpowiednią opcję w menu konfiguracyjnym odtwarzacza.

Alternatywnym rozwiązaniem jest podłączenie urządzenia za pomocą kabla do gniazda Ethernet. Jeżeli odtwarzacz podłączony jest do Internetu, można korzystać z funkcji Viera Cast (oferującej dostęp do wybranych serwisów internetowych) czy BD Live (pobieranie dodatków przy odtwarzaniu płyt Blu-ray). Z kolei port USB pozwala na odtwarzanie, z podłączonych w ten sposób do odtwarzacza dysków, zdjęć cyfrowych JPEG, plików audio MP3. filmów DivX czy AVCHD i DivX HD (nie są natomiast obsługiwane MKV).

Panasonic DMP-BD85 - informacje

Cena: 1270 zł
Dystrybutor: Panasonic Polska, www.panasonic.pl
Wymiary: 43x5,5x24,9 cm (szer./wys./gł.)
Waga: 2,6 kg
Funkcje: regulacje parametrów obrazu, skalowanie rozdzielczości obrazu do 1080p, zaawansowane progresywne skanowanie, odtwarzanie MP3, JPEG, AVCHD i DivX HD, Viera Cast, Wi-Fi, komplet dekoderów audio HD, poprawa czytelności dialogów, tryby dźwięku przestrzennego, Re-Master
Złącza: HDMI, komponentowe, kompozytowe, Ethernet, wyjście analogowe 7.1, cyfrowe wyjście optyczne i elektryczne, audio stereo, czytnik SD XC,
2 x USB

Samsung BD-C6900

Odtwarzacz Blu-ray 3D oferujący bardzo dobry obraz i słabe brzmienie. Odtwarza pliki mutimedialne w wielu formatach i ma wbudowany kontroler sieci Wi-Fi.

Obraz
© Samsung BD-C690. (fot. Samsung)

Pierwszy odtwarzacz Blu-ray Samsunga przystosowany do obsługi filmów trójwymiarowych potrafi jednocześnie przetwarzać dwa strumienie wideo o pełnej rozdzielczości 1080p. Urządzenie wyposażono w złącze standardu HDMI 1.4. niezbędne do przesyłania sygnału 3D. Odtwarzacz ma niską (tylko 43 mm) obudowę. Na jej górnej ściance, nad napędem, plastik jest przezroczysty, dzięki czemu widać obracającą się płytę, która jest podświetlona błękitnym światłem (oświetlenie to można wyłączyć). BD-C6900 pracuje sprawnie i szybko - uruchomienie ze stanu uśpienia zajmuje 7 s, natomiast odtworzenie filmu 29 s.

Obraz
© Wygodny, z dobrze rozplanowanymi przyciskami (fot. Samsung)

Funkcje 3D
Odtwarzacz ma w menu specjalne funkcje przeznaczone do konfiguracji trybu 3D. Pierwsza z nich służy do aktywacji automatycznego wykrywania obrazu 3. na dyskach Blu-ray. Urządzenie po rozpoznaniu takiej płyty wysyła do telewizora sygnał, który sprawia, że na ekranie pojawia się komunikat, informujący o możliwości uruchomienia funkcji wyświetlania obrazu 3D. Za pomocą menu odtwarzacza określamy także wielkość ekranu, na którym będziemy oglądali filmy trójwymiarowe, by mogły być poprawnie prezentowane napisy. Pozostałe funkcje nie różnią się od poprzedników.

Obraz i dźwięk

Jakość generowanego przez urządzenie obrazu jest bardzo dobra. I to zarówno przy odtwarzaniu płyt Blu-ray, DVD, jak i filmów z dysków USB. Obraz jest kontrastowy, bardzo ostry i ma dobrze nasycone barwy. Jest zdecydowanie lepszy od oferowanego przez wcześniejsze modele Blu-ray Samsunga. Skalowanie filmów do rozdzielczości 1080. realizowane jest bardzo dobrze, krawędzie są poprawnie wygładzane.

Obraz
© Wygodny, z dobrze rozplanowanymi przyciskami. Żeby obejrzeć filmy z efektem 3. z tego odtwarzacza, potrzebne są specjalne okulary migawkowe oraz odpowiedni telewizor (fot. Samsung)

Odtwarzacz wyposażony jest w wyjście analogowe 7.1 i komplet dekoderów audio HD (Dolby TrueHD, DTS HD MA i HR). Niestety, ich konfiguracja jest ograniczona i sprowadza się jedynie do określenia wielkości współpracujących kolumn, bez możliwości ustalania ich odległości od słuchacza. Nie ma też funkcji zarządzania basem. Oferowane brzmienie nie zachwyca. Dźwięk na wyjściach analogowych jest mało dynamiczny, przeciętnie szczegółowy, ze słabo kontrolowanym basem. Jest lepszy na wyjściu cyfrowym, lecz i wtedy słyszalne są niedostatki dynamiki.

Obraz
© (fot. PC World)

Odtwarzanie multimediów

Model ten potrafi odtwarzać zdjęcia cyfrowe, pliki audio oraz filmy DivX, XviD, MKV (o rozdzielczości do 1080p), ale nie obsługuje RMVB i FLV. Mogą być one odtwarzane zarówno z dysków USB, jak i poprzez sieć komputerową (kompatybilny ze standardem DLNA). Napisy w .txt prezentowane są poprawnie (muszą mieć tę samą nazwę co plik z filmem i być zapisane w tym samym katalogu). Po podłączeniu odtwarzacza do Internetu (złączem Ethernet czy za pomocą wbudowanego kontrolera sieci Wi-Fi standardu "n") można korzystać z funkcji Internet@TV, oferującej dostęp do wielu serwisów internetowych, m.in. YouTube i Picasa.

Cena: 1800 zł
Dystrybutor: Samsung Electronics, www.samsung.pl
Wymiary: 43x4,3x20,5 cm (szer./wys./gł.)
Waga: 1,8 kg
Funkcje: odtwarzanie MP3, JPEG, DivX HD, AVCHD i MKV, skalowanie obrazu do trybu 1080p, Anynet+, redukcja szumów obrazu, profil BD 2.0, obsługa BD 3D, praca w sieci Wi-Fi, BD Wise, dostęp do serwisów internetowych, DLNA, komplet dekoderów audio HD
Złącza: HDMI 1.4, kompozytowe, cyfrowe wyjście audio optyczne, analogowe wyjście audio 7.1, audio stereo, Ethernet, USB 2.0

Philips BDP9500

Odtwarzacz Blu-ray wykonany solidnie, dobrze wyposażony, oferujący wysokiej jakości obraz i dźwięk.

Obraz
© Philips BDP950. (fot. Philips)

Model BDP9500 to obecnie najbardziej zaawansowany odtwarzacz Blu-ray w ofercie Philpsa. Urządzenie ma atrakcyjną stylistycznie, dość wysoką obudowę, którą wykonano z grubych płyt szczotkowanego aluminium. Na jej przednim panelu, za przesuwaną klapką, umieszczono port USB, umożliwiający sprawne odtwarzanie z przenośnych dysków plików audio MP3, cyfrowych zdjęć oraz filmów DivX i MKV z polskimi napisami w .txt. Odtwarzacz uruchamia się ok. 20 s i tyle samo też trwa wczytywanie filmów Blu-ray. Model ten jest zgodny ze standardem BD 2.0 - ma port Ethernet oraz wbudowaną pamięć flash, dzięki czemu może obsługiwać funkcję BD Live (pobieranie materiałów dodatkowych z Internetu).

Obraz
© Wygodny, wykonany z dobrych materiałów, ale bez podświetlanych klawiszy (fot. Philips)

Procesor wideo

Sekcja wideo odtwarzacza została solidnie wyposażona. Zamontowany w urządzeniu procesor wideo Marvell Qdeo nie tylko sprawnie usuwa przeplot i skaluje obraz do rozdzielczości Full HD, ale też doskonale sprawdza się w roli układu redukującego szumy. Jakość oferowanego przez urządzenie obrazu jest bardzo wysoka. Jest on niezwykle ostry i szczegółowy, z żywymi, naturalnymi kolorami, zarówno odtwarzany z płyt Blu-ray, jak i w przypadku przeskalowanego do rozdzielczości 1080p.

Obraz
© (fot. PC World)

Warto dodać, że BDP950. dysponuje systemem regulacji położenia prezentowanych na ekranie napisów. Stworzono go przede wszystkim z myślą o współpracy z modelami telewizorów Philipsa z ekranami w formacie 21:9, ale przyda się on także użytkownikom projektorów z obiektywami anamorficznymi.

Dekodery audio HD

Odtwarzacz został wyposażony we wszystkie dekodery audio HD z Dolby TrueHD, DTS-HD Master Audio i DTS-HD High Resolution włącznie. Korzystając z czytelnego menu ekranowego, można dokonywać regulacji parametrów ich pracy - np. określać głośność poszczególnych kolumn, odległość głośników od miejsca odsłuchowego czy zakres przetwarzanego przez kolumny pasma. Zdekodowany, wielokanałowy dźwięk można nie tylko wyprowadzić cyfrowym złączem HDMI, ale i 8-kanałowym wyjściem analogowym. W obu przypadkach jakość oferowanego sygnału audio jest bardzo dobra. Brzmienie jest bardzo przestrzenne, mocne, czyste i dynamiczne. Trzeba dodać, że urządzenie ma dedykowane wyjście stereo i dysponuje specjalną sekcją audio, wyposażoną w wysokiej klasy przetworniki Burr-Brown, oraz niezależną sekcją zasilania, obsługiwaną przez transformator toroidalny. Dzięki temu może także pełnić funkcję dobrej klasy odtwarzacza CD, generującego dynamiczny dźwięk, z prawidłowo kontrolowanym basem i dobrze budowaną sceną dźwiękową.

Cena: 1900 zł
Dystrybutor: Philips Poland, www.philips.pl
Wymiary: 43,5x9,1x26,8 cm (szer./wys./gł.)
Waga: 4,2 kg
Funkcje: regulacje parametrów obrazu, konfiguracja dekoderów, zoom, odtwarzanie MP3, JPEG, DivX, MKV z polskimi napisami .txt, AVCHD, skalowanie obrazu do trybu 1080p, regulacja miejsca wyświetlania napisów ekranowych
Złącza: HDMI, komponentowe, kompozytowe, wyjście cyfrowe audio elektryczne i optyczne, wyjście analogowe audio, wyjście analogowe 7.1, Ethernet, USB. Panasonic DMP-BDT300

Pierwszy odtwarzacz Blu-ray Panasonica wyposażony w gniazda HDMI 1.4 przesyłające obraz Full HD 3D.

Obraz
© Panasonic DMP-BDT30. (fot. Panasonic)

Przetestowaliśmy pierwszy odtwarzacz Blu-ray Panasonica zdolny wyświetlać obraz Full HD 3D. Wizualnie nowy model nie różni się od poprzedników. Centralnie, na froncie urządzenia, za odchylaną klapką umieszczono szufladę napędu, a po jej prawej stronie, pod kolejną klapką, ukryto czytnik kart pamięci SD i złącze USB.

Obraz
© Wygodny, wykonany z dobrych materiałów, ale bez podświetlanych klawiszy (fot. Panasonic)

Funkcjonalność
Patrząc na tylny panel urządzenia, najbardziej rzucają się w oczy dwa złącza HDMI - rzecz niespotykana w odtwarzaczach Blu-ray. Takie rozwiązanie to ukłon w stronę użytkowników, którzy kupili odtwarzacz z telewizorem 3D, ale mają amplituner nie obsługujący HDMI 1.4. W ten sposób jednym przewodem mogą przesłać film Full HD 3D do telewizora, a drugim - wielokanałowy dźwięk do wzmacniacza lub systemu kina domowego. Ponadto odtwarzacz wyposażono w zewnętrzny moduł komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi, pracujący w wydajnym standardzie "n" (300 Mb/s). Kontroler umieszcza się w drugim porcie USB, zlokalizowanym na tylnym panelu obudowy. Jego instalacja jest prosta - po podłączeniu wystarczy wybrać tylko odpowiednią opcję w menu konfiguracyjnym. Urządzenie obsługuje wszystkie popularne standardy szyfrowania połączeń sieciowych i poprawnie współpracowało z naszą siecią komputerową. Poza Wi-Fi w urządzeniu znalazło się także tradycyjne złącze sieciowe Ethernet. Po podłączeniu do Internetu można korzystać z funkcji Viera
Cast (oferującej dostęp do wybranych serwisów internetowych) oraz BD Live - interaktywnych opcji filmów Blu-ray. Z kolei port USB oraz czytnik kart SD HC pozwala na odtwarzanie z podłączonych w ten sposób do odtwarzacza dysków, zdjęć cyfrowych JPEG, plików audio MP3, filmów DivX czy AVCHD i DivX HD z polskimi napisami. DMP-BDT300 pracuje sprawnie i naprawdę szybko - uruchomienie ze stanu uśpienia zajmuje 7 s, natomiast do odtworzenia filmu potrzebuje 22 s.

Obraz i dźwięk

Obraz
© (fot. PC World)

Urządzenie testowaliśmy wraz z 50-calową plazmą 3. Panasonica oraz dołączanymi do niej aktywnymi okularami migawkowymi. Efekt 3D był oszałamiający - trójwymiarowy obraz był ostry, detaliczny i pozbawiony defektów. Najnowszy odtwarzacz Panasonica wyposażono w sprawdzony w modelu BD85 procesor obrazu PHL Reference Chroma Plus. Sprawnie poprawia on płynność ruchów i dba o dobrą jakość obrazu. Ten jest znakomitej jakości - kolory są żywe, gradacja czerni doskonała, a całość ostra, kontrastowa i odpowiednio nasycona. Dotyczy to zarówno materiału z płyt Blu-ray, jak i filmów z DVD przeskalowanych do 1080p. Jeśli chodzi o dźwięk, to DMP-BDT300 ma komplet najnowszych dekoderów audio HD (z DTS HD i Dolby TrueHD włącznie). Choć wyposażono go w wyjścia analogowe 7.1, polecamy przesłanie dźwięku do amplitunera złączem HDMI - oferuje bardziej dynamiczne, pełne brzmienie. Odtwarzacz dysponuje także układem
Re-Master, przeznaczonym głównie do poprawiania dźwięku odtwarzanego z plików MP3 czy ze ścieżek audio płyt DVD. Można uruchomić jeden z kilku trybów jego pracy. Pierwszy wyraźnie dodaje brzmieniu dynamiki, drugi z kolei sprawia, że dźwięk jest bardziej miękki. Trzeci, najmniej udany, za mocno uwydatnia bas i "podciąga" wysokie tony. Z kolei najnowsze tryby, których zadaniem jest imitacja dźwięku uzyskiwanego ze wzmacniaczy lampowych, wyraźnie ocieplają brzmienie.
Cena: 2099 zł
Dystrybutor: Panasonic Polska, www.panasonic.pl
Wymiary: 43x5,5x24,9 cm (szer./wys./gł.)
Waga: 2,6 kg
Funkcje: tryb 3D, regulacje parametrów obrazu, skalowanie rozdzielczości obrazu do 1080p, zaawansowane progresywne skanowanie, odtwarzanie MP3, JPEG, AVCHD i DivX HD, Viera Cast, Wi-Fi, komplet dekoderów audio HD, poprawa czytelności dialogów, tryby dźwięku przestrzennego, Re-Master
Złącza: 2 x HDMI 1.4, komponentowe, kompozytowe, Ethernet, wyjście analogowe 7.1, cyfrowe wyjście optyczne i elektryczne, audio stereo, czytnik SD, 2 x USB

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)