Rewolucyjna zmiana w telefonach Nokii

Rewolucyjna zmiana w telefonach Nokii

11.08.2009 14:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak wynika z doniesień prasowych, fiński producent telefonów Nokia w przyszłości ma zamiar wyposażać wiele ze swoich wydajniejszych modeli w system operacyjny Maemo. Już w najbliższych tygodniach na rynku mają się pojawić pierwsze smartfony Finów z systemem Maemo – donosi dziennik "Financial Times Deutschland" (FTD)

Preferowany dotychczas przez Nokię Symbian jest zbyt toporny, aby móc konkurować z nowoczesnymi systemami operacyjnymi –. takie opinie według autorów artykułu panują wśród kierownictwa Nokii. Rzeczniczka firmy nie chciała komentować tych spekulacji.

Bazująca na Linuksie i w przeważającej części na oprogramowaniu otwartoźródłowym platforma Maemo została uruchomiona przez Nokię jako alternatywa dla smartfonów z najwyższej półki. O tym, że Nokia coś planuje w tym segmencie, można było przekonać już pod koniec czerwca, kiedy to Finowie podpisali z Intelem umowę o partnerstwie w dziedzinie projektowania. Chodziło tu konkretnie o rozwój prznenośnych urządzeń na bazie architektury x86. ich permanentnego podłączenia do Sieci i obsługi takiego oprogramowania jak intelowski Moblin i Maemo. Dyrektor Nokii Quim Gil podczas spotkania dla programistów na Wyspach Kanaryjskich w lipcu oświadczył, że jego firma stawia sobie za cel uczynienie z Maemo "mainstreamowej platformy" dla komórek.

Obraz

FTD cytuje analityka Tony'ego Crippsa z brytyjskiej firmy doradczej Ovum, którego zdaniem Nokia właśnie zorientowała się, że ma problem z Symbianem. System Android współtworzony przez Google'a ma więcej potencjału rozwojowego. Także dla Nicholasa Mohra z firmy doradczej Accenture odejście od Symbiana to krok we właściwym kierunku, albowiem można się spodziewać, że systemy operacyjne dla komórek, netbooków i komputerów w przyszłości prawdopodobnie ulegną ujednoliceniu. Nokia musi więc szybko spełnić wymagania, które pozwolą jej dołączyć do tej grupy.

David Wood z fundacji Symbian uważa, że liczba komórek z Symbianem na całym świecie będzie mimo to stale rosnąć. Poza tym Wood spodziewa się, że inne firmy korzystające z systemu Symbian, np. Sony Ericsson, już w roku 2012 roku wezmą na siebie więcej niż połowę ciężaru wszystkich prac związanych z rozwojem systemu. Obecnie ponad 90 procent wszystkich prac rozwojowych jest wykonywanych przez Nokię. Finowie odkupili Symbiana w czerwcu 2008 roku za 264 miliony euro od poprzednich właścicieli: Ericssona, Siemensa, Panasonica, Samsunga i Sony Ericssona, przenosząc prace nad systemem do Symbian Foundation. Udziały rynkowe Symbiana w smartfonach według analityków rynku Gartnera wynosiły ostatnio 49,3 procent, natomiast w ostatnim kwartale 2008 roku jeszcze 52,4 procent.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także