GPS w co drugim telefonie Nokii

GPS w co drugim telefonie Nokii

GPS w co drugim telefonie Nokii
15.05.2008 17:56

Nokia planuje w najbliższych latach umieszczenie modułów GPS w połowie produkowanych przez siebie telefonów. Ceny telefonów z GPS-em stale będą spadać - podaje Reuters.

Nokia planuje w najbliższych latach umieszczenie modułów GPS w połowie produkowanych przez siebie telefonów. Ceny telefonów z GPS-em stale będą spadać - podaje _ Reuters _.

Połowa telefonów wyposażona w GPS - takie plany rozwojowe narzuciła sobie Nokia na lata 2010 - 2012. Równolegle z GPS-em, w telefonach zaczną pojawiać się coraz częściej moduły łączności WiFi.

Nokia nie zawęża zakresu odbiorców telefonów nawigacyjnych do miłośników Smartfonów, którzy stanowią około 10% ogólnej sprzedaży producenta. Wkrótce na rynku pojawi się aplikacja Nokia Maps w wersji JAVA, która umożliwi korzystanie z nawigacji satelitarnej na platformie S40, bez użycia Symbian OS.

W tym roku sprzedaż telefonów Nokii zaopatrzonych w GPS wyniesie 35 mln sztuk. W zeszłym roku producent sprzedał łącznie 437 mln telefonów i jak twierdzi utrzyma ponad 10% wzrost ilości sprzedawanych telefonów. W 2010 roku sprzedaż może więc wynieść nawet 600 mln sztuk, z czego połowę stanowić mają telefony z nawigacją.

To, że Nokia nie żartuje widoczne było w październiku zeszłego roku, gdy koncern przedstawił plany zakupu firmy Navteq. Nokia postanowiła zakupić tego czołowego dostawcę map dla systemów nawigacji satelitarnej za 8,1 mld dolarów.

Tak wielka inwestycja zainteresowała Komisję Europejską. Przed zgodą na przejęcie Navteq-a, KE sprawdzi jak operacja ta wpłynie na konkurencyjność rynku. Jeśli KE nie zablokuje poczynań Nokii, transakcja zostanie sfinalizowana po 8. września tego roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)