Usługi Nokii w nowych odsłonach

Usługi Nokii w nowych odsłonach
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

23.03.2012 15:48, aktual.: 26.03.2012 11:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nokia zaprezentowała najnowsze wersje swoich flagowych aplikacji: Nokia Mapy, Nokia Nawigacja oraz Nokia Transport.

Nokia Transport

Nokia Transport stanowi rozszerzenie bezpłatnej usługi nawigacji i wyznaczania tras firmy Nokia. Funkcja ta oferuje praktyczne wskazówki dotyczące podróżowania środkami transportu publicznego. Można w niej znaleźć informacje o liniach metra, tramwajów, pociągów podmiejskich i autobusów. Dzięki aplikacji użytkownik zaplanuje trasę pomiędzy dwoma adresami lub interesującymi go miejscami w tym samym obszarze miejskim, za pośrednictwem komunikacji miejskiej. Otrzyma także wskazówki jak dojść z początkowego punktu trasy do pierwszego przystanku lub stacji oraz z ostatniego przystanku lub stacji do punktu docelowego. Ulubiony punkt docelowy można przypiąć do ekranu głównego, aby z dowolnego miejsca w mieście mieć szybki dostęp do prowadzących do niego tras.

Aplikacja Nokia Transport na smartfony Nokia Lumia obejmuje około 51. miast i obszarów miejskich (86 z rozkładami jazdy) w 46 krajach. Trwają prace nad poszerzeniem tej listy. Aplikację można pobrać już dzisiaj z Windows Phone Marketplace.

Nokia Nawigacja

Pierwsza aktualizacja Nokia Nawigacja dla smartfonów Nokia Lumia obejmuje najbardziej wyczekiwaną funkcję - pełne działanie w trybie offline. Teraz posiadacze smartfonów Nokia Lumia mogą nie tylko pobierać mapy krajów, ale też planować trasy i zmieniać je całkowicie bez łączenia się z siecią. W ten sposób Nokia Nawigacja zmniejsza koszty transmisji danych, szczególnie w roamingu. Z aplikacji można też korzystać tam, gdzie zasięg sieci jest słaby lub nie ma go wcale. Dzięki aktualizacji użytkownicy zyskują także nowy panel nawigacyjny prezentujący informacje, takie jak ostrzeżenia o ograniczeniach prędkości (tam gdzie ta opcja jest dostępna), a także możliwość wyświetlania szacowanej godziny dotarcia do celu, czasu trwania podróży lub odległości do celu podróży. Użytkownicy zyskują także szybki dostęp do historii miejsc docelowych, jakie wprowadzili w aplikacji Nokia Nawigacja.

Aplikację można pobrać już dzisiaj z Windows Phone Marketplace. Wszystkie nowe funkcje będą uwzględnione także w nowej aktualizacji oprogramowania, która zostanie dostarczona do smartfonów Nokia Lumia w ciągu najbliższych tygodni.

Nokia Mapy

Aplikacja ta przeznaczona jest nie tylko dla pasażerów i kierowców, ale także dla pieszych. Jej aktualizacja umożliwia zapisywanie miejsc w „ulubionych”. i udostępnianie ich w serwisach społecznościowych lub za pomocą SMS-a czy e-maila. Funkcja ta jest szczególnie przydatna w przypadku spotkań z przyjaciółmi. Niezależnie od tego, jakie mają smartfony - zobaczą wszystkie informacje, jakie chcemy im udostępnić, łącznie z planowanym czasem dotarcia. Aplikacja umożliwia także monitorowanie sytuacji na drogach. Podgląd w czasie rzeczywistym możliwy jest na razie w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii, Meksyku, Południowej Afryce, Belgii, Rosji, Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Holandii, Szwecji, Indiach oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Obraz pojawia się obok mapy, widoku satelitarnego lub widoku transportu publicznego. Ponadto, jeśli użytkownik planuje przemieszczać się pociągiem lub autobusem, może dotknąć wybranego punktu oznaczonego na
mapie, aby uzyskać więcej informacji przydatnych podczas podróży.

Aplikację tę również można pobrać już z Windows Phone Marketplace. Wszystkie nowe funkcje będą uwzględnione także w nowej aktualizacji oprogramowania, która zostanie dostarczona do smartfonów Nokia Lumia w ciągu najbliższych tygodni.

Firmy Nokia oraz Microsoft opracowały ponadto nowy, uproszczony sposób prezentacji map. Nie ma w nim niepotrzebnych obiektów, ikon i znaków. Dostajemy dostęp do różnych informacji w zależności od widoku, w którym przeglądamy mapę: można płynnie przechodzić od panoramy z lotu ptaka do widoku w zbliżeniu. Zredukowana została także paleta kolorów tak, aby jaskrawe barwy nie odciągały uwagi użytkownika od dróg, miejsc i wskazówek. Zmianie uległa także czcionka, na czytelniejszą - Nokia Pure.

Nowe mapy będą sukcesywnie udostępniane na maps.nokia.com, m.maps.nokia.com (czyli wersji dla mobilnych przeglądarek urządzeń z systemami iOS i Android) oraz w aplikacji Nokia Mapy w smartfonach Nokia Lumia. Nowy wygląd map w aplikacji Nokia Nawigacja widoczny będzie dla użytkowników w ciągu najbliższych tygodni.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także