Pracownik Foxconn miał tendencje do gubienia prototypów?

Pracownik Foxconn miał tendencje do gubienia prototypów?

Pracownik Foxconn miał tendencje do gubienia prototypów?
Źródło zdjęć: © iPhoneBlog.pl
29.07.2009 10:28, aktualizacja: 27.08.2009 16:10

Niecałe dwa tygodnie temu w Chinach miał miejsce przykry incydent. 25-letni Sun Danyong – pracownik działu komunikacji produktów Foxconn popełnił samobójstwo wyskakując z okna swojego mieszkania. Desperacki krok miał być efektem zagubienia prototypu nowego produktu firmy Apple – iPhone 4G.

Niedługo potem jeden z przedstawicieli Foxconn oznajmił, iż były pracownik wykazywał podejrzaną tendencję do gubienia prototypów. Sun Danyong miał w dziwnych okolicznościach kilkakrotnie gubić powierzone mu produkty, które po pewnym czasie się odnajdywały.

Przyjaciele zmarłego twierdzą, że przed śmiercią Sun mówił, iż był przesłuchiwany z użyciem “technik nie do zniesienia”. Niektórzy sądzą, że był on bity. Majątek Danyong’a został rzekomo skonfiskowany, a on sam miał być przetrzymywany w odosobnieniu tuż przed tym, jak wyskoczył z okna 12-piętrowego budynku.

Obraz
© (fot. IDG.pl)

The Times doniósł również, że w wyniku ugody rodzina Suna otrzymała od Foxconn 44,00. USD i laptopa Apple. W trakcie rozmowy tłumacza z rodziną zmarłego pojawił się ochroniarz w towarzystwie dwóch mężczyzn w strojach firmowych Foxconn, który grożąc zabronił zadawania rodzinie jakichkolwiek pytań. Przedstawiciele Foxconn stwierdzili później, że ochroniarz nie był pracownikiem ich firmy.

Domniemane samobójstwo jest jednym z kilku skandali, które ostatnio zaszkodziły wizerunkowi chińskiej firmy. W 200. roku Apple przeprowadziło kontrole Foxconn, po tym jak brytyjskie gazety doniosły o ciężkich warunkach pracy w chińskich fabrykach. W tym miesiącu, w wyniku nowego dochodzenia wyszło na jaw, że 45 spośród 83 fabryk produkujących iPhone’y oraz iPody w 2008 roku nie płaciło pracownikom odpowiednich stawek nadgodzinowych. W 23 fabrykach część pracowników otrzymywała niższe wynagrodzenia, niż minimalna płaca obowiązująca w Chinach.

Kiedy wiadomość o śmierci Sun Danyong’a zaczęła się rozprzestrzeniać, rzecznik prasowy Apple odczytał oficjalny komentarz firmy:

_ “Jesteśmy zasmuceni tragiczną stratą tego młodego pracownika i oczekujemy na wyniki dochodzenia w sprawie jego śmierci. Oczekujemy także, aby nasi dostawcy traktowali wszystkich pracowników z godnością i szacunkiem”. _

Eksperci przemysłowi twierdzą, iż zakończenie współpracy Apple z Foxconn jest mało prawdopodobne.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)