Pierwszy na świecie rentgen pioruna - aparat waży 680kg

Pierwszy na świecie rentgen pioruna - aparat waży 680kg

28.12.2010 14:08, aktual.: 23.09.2011 16:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tylko skąd naukowcy wzięli błyskawicę na zawołanie - można zapytać. Otóż sami ją zrobili. Wykorzystali do tego piorunochrony i wystrzeliwane w burzliwe niebo rakiety!

Zdjęcie wykonane na Florydzie to pierwszy z obrazów, które na pewno szybko znajdą się na wielu pulpitach. Naukowcy od dawna wiedzieli, że wyładowaniom elektrycznym w atmosferze towarzyszy promieniowanie elektromagnetyczne. Pytanie tylko, jak to sfotografować, skoro piorun podróżuje z oszałamiająca prędkością.

Jak tłumaczy Joseph Dwyer z Florida Institute of Technology, naukowcy nie mogli "tak po prostu iść do sklepu i kupić aparat". Potrzebowali specjalnego sprzętu, który będzie rejestrował promieniowanie rentgenowskie z dokładnością ułamków sekundy.

Obraz
© (fot. via Gizmodo.pl)

Studentka Dwyera, Meagan Schaal, zbudowała "kamerę" ważącą 68. kilogramów. Nic dziwnego, w urządzeniu znajduje się czujnik promieni rentgenowskich zajmujący pomieszczenie wielkości lodówki. Aby do wnętrza nie docierały promienie z innych źródeł, ściany urządzenia wyłożono ołowiem. Promieniowanie z pioruna dostało się do wnętrza przez niewielki otwór.

Aparat wykonywał 1. milionów zdjęć na sekundę, więc musiał się ograniczyć do niewielkiej rozdzielczości. Naukowcy zdążyli jednak dostrzec, że prawie wszystkie promienie rentgenowskie pochodzą z końca pioruna. [National Geographic]

wydanie internetowe www.gizmodo.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)