Oto największe zdjęcie na świecie!
Tak wygląda największe zdjęcie na świecie! Fotografia masywu Mount Blanc robi wrażenie
Panorama najwyższej góry w Europie, czyli Mont Blanc, przejęła palmę pierwszeństwa i dzierży obecnie tytuł największego zdjęcia na świecie. A we wszechświecie? Już niekoniecznie.
Za największe zdjęcie, jakie kiedykolwiek wykonał (a raczej złożył) człowiek, uważa się panoramę powierzchni księżyca, zaprezentowaną w zeszłym roku przez NASA. Trudno jednak uważać ją za typowe zdjęcie – do takiego miana bardziej już pasuje panorama Londynu, zaprezentowana w rozdzielczości 320 gigapikseli (nie mylić z megapikselami). To właśnie tę panoramę traktowano do tej pory jako największe zdjęcie świata, dopóki nie została zdetronizowana właśnie przez fotografię, na której widnieje Mont Blanc.
Tak prezentuje się cała panorama w rozmiarze, jaki jesteśmy w stanie państwu pokazać w tym materiale. Na samym dole artykułu znajduje się odnośnik do oryginału.
Nowy rekordzista chwali się jeszcze jedną, unikatową cechą – zdjęcie najwyższego szczytu w Europie zostało wykonane z poziomu ponad 3500 metrów nad poziomem morza, na dodatek w temperaturze 10 stopni poniżej zera. Pięcioosobowy zespół spędził nad tym zadaniem aż dwa tygodnie pod koniec roku 2014, wykorzystując aparat Canon EOS 70D wraz z obiektywem 400 mm f/2,8 L II IS i konwerterem 2x. Całość umieszczona była na specjalnej, zrobotyzowanej głowicy, która poprzez mikroskopijne zmiany kadru objęła całą panoramę, podzieloną jeszcze w początkowym etapie na 70 tysięcy pojedynczych ujęć, wykonanych w ciągu 3. godzin niemal nieprzerwanego fotografowania.
W przeliczeniu na bliższy nam język danych informatycznych dało to 46 terabajtów danych, których składanie w jedną, 365-gigapiskelową panoramę zajęło aż 2 miesiące. A gdyby ktoś chciał wydrukować ją w gwarantującej dobrą jakość rozdzielczości 30. dpi, to wydruk miałby powierzchnię boiska piłkarskiego.
Teraz trochę teorii. W fotografii wielkość zdjęcia wyznacza wartość nazwana megapikselem. Oznaczana jest ona skrótem MPx lub MPix. Wielkość ta opisuje liczbę elementarnych punktów matrycy CCD. Przedrostek mega oznacza milion, a zatem jeden megapiksel to jeden milion pikseli odwzorowanych przez matrycę. Z jednostką megapiksela mamy do czynienia w przypadku głównie aparatów fotograficznych czy kamer, a także telefonów komórkowych, jako jednostką obrazującą możliwą wielkość tworzonego obrazu.
Aby otrzymany obraz był jak najwyraźniejszy (na co przekłada się m.in. zagęszczenie pikseli - tak zwane ppi, czyli liczba pikseli na cal), wartość ppi musi być wysoka.
Panoramę możecie obejrzeć, klikając na ten link.. Przyciski nawigacji, pozwalające na poruszanie fotografią i przybliżanie, znajdują się w dolnym prawym rogu strony.
_ Wirtualna Polska / chip.pl _
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Ta aplikacja sprawi, że Wiedźmin 3 będzie wyglądał lepiej