Pierwszy na świecie wydrukowany implant mostka i żeber

Pierwszy na świecie wydrukowany implant mostka i żeber

Pierwszy na świecie wydrukowany implant mostka i żeber
Źródło zdjęć: © Giznet.pl
12.09.2015 14:34, aktualizacja: 14.09.2015 11:18

Możliwości technologii druku 3D nie przestają zadziwiać. Po tym, jak z powodu raka pewien 54 letni Hiszpan przeszedł operację wycięcia części żeber i mostka, udało się mu wszczepić wydrukowany w 3D tytanowy implant brakujących kości.

Same tytanowe implanty nie są oczywiście niczym nowym, ale mogą występować z nimi pewne komplikacje, jak na przykład to, że z czasem mogą się obluzować. Dlatego lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Salamance zdecydowali się zastosować nowatorską metodę i jako pierwsi na świecie wszczepić wykonany pomocy druku 3D implant zastępujący mostek i fragmenty żeber, które musiały zostać u pacjenta wycięte z powodu raka. Po wykonaniu dokładnych trójwymiarowych skanów klatki piersiowej pacjenta, przesłali dane do znajdującej się w Melbourne firmy Anatomics, która, na wartej 920 tysięcy dolarów drukarce Arcam 3D należącej do CSIRO, wykonała dla nich tytanowy odpowiednik, który zastąpił wycięty mostek i fragmenty żeber.

Już po 12 dniach od operacji wszczepienia implantu pacjent mógł zostać wypisany do domu udowadniając tym samym, że technologia druku 3D jest coraz ważniejszym wsparciem dla współczesnej medycyny.

Polecamy na stronach Giznet.pl: iPhone 6S już oficjalnie

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)