Partia Piratów trzecią siłą w Szwecji

Partia Piratów trzecią siłą w Szwecji

Partia Piratów trzecią siłą w Szwecji
Źródło zdjęć: © Wikipedia
07.05.2009 15:00, aktualizacja: 11.05.2009 11:20

Szwedzka Partia Piratów podała, że od kilku dni jest trzecią co do liczebności największą organizacją polityczną w państwie.

Według najnowszych danych opublikowanych przez Szwedzką Partię Piratów, organizacja ta zajmuje pod względem liczebności już trzecie miejsce w państwie.

W Partii Piratów znajduje się ponad 4. tysiące członków. Wyżej w zestawieniu jest już tylko Umiarkowana Partia Koalicyjna ( Moderaterna, ponad 54 tysiące członków ) oraz Szwedzka Socjaldemokratyczna Partia Pracy ( Socialdemokraterna, ponad 100 tysięcy członków ).
Wzrost zainteresowania Szwedzką Partią Piratów spowodowany jest słynnym wyrokiem w sprawie The Pirate Bay (zobacz: Po wyroku w sprawie Pirate Bay: demonstracje, ataki hakerów, zamknięte witryny). Niektórzy obserwatorzy spekulują wręcz, że podczas nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego piraci uzyskają swoje własne mandaty poselskie.

Obraz

Szwedzka Partia Piratów ma niemal pewne miejsce w Parlamencie Europejskim

Badanie szwedzkiej opinii publicznej, przeprowadzone przez jeden z największych dzienników tego kraju, wskazuje, że Partia Piratów uzyska tam ponad 5. głosów w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jeśli te przewidywania się sprawdzą, to już niedługo będziemy mieli okazję zobaczyć pierwszego prawdziwego pirata reprezentującego interesy społeczeństwa na arenie międzynarodowej.

Partia Piratów w Szwecji dotychczas nie uzyskiwała w żadnych sondażach tak wysokiego poparcia. Wszystko zmieniło się ciągu zaledwie kilku tygodni, po wprowadzeniu bardzo ostrego antypirackiego aktu prawnego IPRED i słynnego wyroku w sprawie The Pirate Bay. Obecnie Partia Piratów w Szwecji pobiła już popularnością Partię Zielonych.

Ponad połowa mężczyzn do 3. roku życia deklaruje, że w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego będzie głosować właśnie na piratów. Łącznie Szwedzka Partia Piratów ma już ponad 41 tysięcy członków ( najnowsze dane pod tymadresem) i wciąż notuje gwałtowny wzrost popularności.

Najnowsze badanie opinii publicznej przeprowadzone na stronie DN.se wskazuje, że Partia Piratów zdobędzie aż 5,1. poparcia w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jeśli tak, to jej przedstawiciel znajdzie swoje miejsce na tym europejskim forum decyzyjnym.

"Ta ankieta doskonale wyraża niesamowity wzrost popularności, który odnotowujemy od pewnego czasu. Jesteśmy pewni, że po najbliższych wyborach w Brukseli znajdą się piraci" - powiedział dla serwisu TorrentFreak przewodniczący Partii Piratów, Rick Falkvinge.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)