Pakiet multimedialny - Nero 8

Pakiet multimedialny - Nero 8

Pakiet multimedialny - Nero 8
Źródło zdjęć: © Ahead
06.11.2007 15:00, aktualizacja: 07.11.2007 10:24

Od wielu lat użytkownicy na całym świecie przyzwyczaili się do korzystania z Nero Burning ROM, jako podstawowej aplikacji do nagrywania płyt CD, a potem również DVD. Ósme wydanie jest rozbudowane do granic możliwości i aż strach pomyśleć co będzie dodane do wersji dziewiątej ( w redakcji spekulujemy na temat edytora WWW i przeglądarki internetowej ). A na poważnie, to postanowiliśmy się przekonać, czy rzeczywiście warto wydawać ponad 200 zł na kombajn do wszystkiego.

Na początku września pisaliśmy o nowych funkcjach nowej wersji Nero 8. Popularność materiału Nero 8 do pobrania - http://www.pcworld.pl/news/122126.html oraz dyskusja jaka przetoczyła się pod tekstem skłoniła nas do bliższego spojrzenia na funkcje tego programu.

Instalacja z płyty jest dość długa, ale przebiega bez żadnych problemów. Sprawę ułatwia polska lokalizacja interfejsu. Rzecz jasna im szybszy komputer, tym sprawniej przebiega cały proces. Producent podaje jako minimalne wymagania Windows 2000, XP, 2003 i oczywiście Vista. Użytkownicy systemów 64-bitowych powinni zastanowić się przed zakupem, gdyż wszystkie aplikacje działają w trybie x86. Wyjątkiem jest InCD - program pozwalający na zapisywanie danych na nośniku wielokrotnego użytku, tak jak na zwykłym napędzie magnetycznym. Ważne jest ( zwłaszcza w starszych systemach ) zainstalowanie wszystkich uaktualnień, gdyż Nero nie uruchomi się np. bez SP4 dla Windows 2000.

Jeżeli chodzi o wymagania sprzętowe, to komputer powinien posiadać co najmniej procesor Pentium III 1 GHz i 256 MB RAM. Taką konfigurację można między bajki włożyć, gdyż wykorzystanie procesora Core 2 Duo w czasie uruchamiania niektórych aplikacji sięga 100%, nie mówiąc już o edycji wideo. Warto w dokumentacji sprawdzić wymagania dla poszczególnych składników Nero, bo może się okazać, że bez odpowiedniej karty telewizyjnej nie wykorzystasz funkcji multimedialnych.Prostota obsługi?

W przypadku obsługi Nero 8 trudno jednoznacznie stwierdzić, czy jest ona intuicyjna, czy też nie. Na początku na pewno trzeba poświęcić kilkadziesiąt minut na przeczytanie instrukcji obsługi, zaznajomienie się z interfejsem i przede wszystkim z wieloma dostępnymi modułami. Porady w formie okienek pop-up są pomocne na początku pracy z programem. Potem można je wyłączyć. Niestety, o ile interfejs i porady są dostępne po polsku, to pomoc główna, indeksy oraz wyszukiwanie w plikach pomocy są dostępne jedynie po angielsku. Za takie pieniądze warto byłoby się pokusić o lokalizację, tym bardziej, że mniej doświadczone osoby chętnie sięgają do dokumentacji.

Bardzo przydatny jest Nero StartSmart, który samodzielnie uruchamia odpowiednią aplikację, w zależności od czynności wybranej przez użytkownika. Tutaj nawet największe ofermy komputerowe nie mogą się pogubić. Każdy w końcu wie, czy chce skopiować płytę, nagrać film, muzykę, przejść do centrum domowej rozrywki czy też edytować wideo. Doświadczeni użytkownicy będą się zapewne denerwować z powodu straty czasu, jednak po kilku dniach pracy z Nero, można samodzielnie wybierać odpowiednie aplikacje.Nero Express

Program jest znany wielu posiadaczom nagrywarek, bo często dostarczany był jako wersja OEM do wielu urządzeń. Wbrew pozorom w edycji 8 niewiele się zmieniło jeśli chodzi o obsługę. Jeśli korzystasz z wersji 6, to zapewne nie zobaczysz zbyt wielkiej różnicy w interfejsie. Jest on nadal przejrzysty, dodano kilka grafik i funkcji, natomiast idea dodawania plików do sesji i wypalania płyty niewiele się zmieniła. Dowodzi to niezbicie, że w kwestii nagrywania płyt optycznych niewiele da się jeszcze poprawić i ulepszyć. Znalazło się tutaj nagrywanie płyt z danymi, dysków audio ( zarówno CD-Audio, jak i nośniki zawierające książki audio oraz CD i DVD z kolekcją plików MP3, WMA czy AAC ), sesje multimedialne ( wideo i zdjęcia ) oraz kopiowanie całych nośników czy wypalanie wcześniej zapisanych obrazów płyt.

Nero Burning ROM

Gdyby przyjrzeć się najnowszej edycji, to pewnie wielu użytkowników byłoby zawiedzionych, jak niewiele firma Nero wprowadziła tutaj zmian. W dodatku nagrywanie płyt DVD jest wolniejsze, niż w przypadku wcześniejszych wersji. Jest to najprawdopodobniej spowodowane większymi wymaganiami samej aplikacji oraz zmianą buforowania, który ma zapewnić bardziej niezawodny zapis. Od momentu wciśnięcia przycisku "zapisz" do uruchomienia nagrywania mineło ok. 10 sekund. Tylko w szczególnych przypadkach warto uruchomić tę aplikację, bo znakomitą większość zadań wykona Nero Express.Multimedialny Home

Nero Home to centrum multimedialne, stanowiące konkurencję dla takich rozwiązań jak Windows Media Center. Odtwarzanie filmów DVD, przesyłanie mediów strumieniowych bezpośrednio na konsolę Xbox 360 lub PlayStation 3, nagrywanie i edycja filmów, zarządzanie mediami to tylko niektóre z funkcji, które ucieszą zwolenników łączenia urządzeń domowych w centrum rozrywki.

Niestety, coś za coś - jeśli chcesz w pełni wykorzystać funkcje Nero Home, powinieneś być posiadaczem naprawdę mocnego procesora, nowoczesnej karty graficznej i dużej ilości pamięci RAM. Po uruchomieniu samego interfejsu Nero Home, aplikacja ta zajmowała 150 MB pamięci operacyjnej. Naszym zdaniem w przypadku Visty 2 GB RAM to minimum do komfortowej pracy - im więcej tym lepiej.

Niezbyt spodobała nam się grafika Nero Home, która wyraźnie nawiązuje do rozwiązań Microsoftu, a po drugie już przy rozdzielczości 1600x1200 pikseli widać pogorszenie jakości obrazu. Zaobserwowaliśmy to zjawisko na 21-calowym monitorze, więc na dobrych telewizorach LCD o przekątnej powyżej 32 cali, efekt ten będzie zapewne jeszcze większy. Szkoda, bo przecież ten interfejs został zaprojektowany do takich wyświetlaczy, stanowiących centralny punkt multimedialnego domu. Naszym zdaniem bezsensowne jest również korzystanie z tego rozwiązania bez specjalnego pilota multimedialnego, który będzie sterował multimediami. Czyli kolejny wydatek.

Skrzynka z narzędziami

Oprócz podstawowych funkcji dostępnych jest również kilka ciekawych narzędzi. Obok znanych aplikacji służących do diagnozowania pracy napędu optycznego znalazł się odświeżony Nero Info Tool 5, który nie tylko dostarcza kompleksowych informacji na temat nagrywarki, ale również wyświetla dostępne tryby zapisu, a także informacje o systemie i jego wydajności.Podsumowanie

Gdy rozpocznie się masowa sprzedaż nowych nośników optycznych - BD lub HD DVD, wtedy warto zastanowić się nad zmianą dotychczasowej wersji programu nagrywającego. Zapewne aplikacje będą sobie różnie radziły z obsługą nowych metod zapisu, choć w tej chwili jest to raczej problem teoretyczny. Jeżeli jesteś wideo amatorem i chcesz edytować w miarę sprawnie swoje filmy np. z imprez rodzinnych, to kupując Nero 8, dostajesz w komplecie wszystkie niezbędne narzędzia - od przechwycenia obrazu z kamery cyfrowej ( lub analogowej ) poprzez edycję i utworzenie profesjonalnej płyty DVD. Jeśli potrzebujesz jedynie programu do nagrywania płyt CD i DVD, masz komputer sprzed 2 lat lub nie lubisz kombajnów, to omijaj Nero 8 szerokim łukiem. Przypominamy, że istnieją darmowe aplikacje nagrywające płyty. Dostępne są one pod adresem http://programy.pcworld.pl w sekcji Zarządzanie plikami | Nagrywanie płyt CD/DVD

  • zaawansowane funkcje multimedialne
  • obsługa nowych standardów
  • intuicyjna obsługa
  • polski interfejs

- wysoka cena
- wysokie wymagania sprzętowe
- słaba jakość interfejsu Nero Home
- mała innowacyjność modułów służących do nagrywania
- brak polskiej pomocy

Więcej informacji na temat pakietu znajdziesz tutaj - http://www.nero.com/plk/index.html. Pełna wersja pudełkowa kosztuje 69,99 euro, wersja do pobrania przez Internet kosztuje 59,99 euro.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)