Otwartość Androida to mit?

Otwartość Androida to mit?
Źródło zdjęć: © Heather / Flickr.com

05.08.2011 10:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przeświadczenie wszystkich, że system Android jest open-source'owy nie oznacza, że jest on faktycznie owarty - twierdzi VisionMobile.

Analitycy, porównując platformę Googe'a z innymi open-source'owymi systemami operacyjnymi, dochodzą do wniosku, że wcale nie jest on otwarty. VisionMobile zwraca przede wszystkim uwagę na niechęć Google'a do publikowania swoich planów, jednolite decyzje rozwojowe oraz zamknięty udział w modelowaniu procesorów, co pozostawia w tyle produkt z Mountain View za konkurencją, taką jak MeeGo czy Symbian. Analitycy twierdzą, że Android swój sukces zawdzięcza przede wszystkim głębokim kieszeniom szefów Google'a oraz powszechnemu strachowi dominacji Apple'a.

Obraz
© (fot. Heather / Flickr.com)

VisionMobile porównało następujące open-source'owe projekty: Android, Qt, Symbian, MeeGo, Mozilla, WebKit, Linux oraz Eclipse. Platforma Google'a zajęła niechlubne, ostatnie miejsce w rankingu, zdobywając zaledwie 2. procent punktów - o ponad połowę mniej, niż siódme w rankingu Qt. Rywalizację na otwartość wygrał projekt Eclipse (stworzony przez IBM, a rozwijany przez Eclipse Foundation), zdobywając 84 procent punktów.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Smartfony: te z Androidem najbardziej awaryjne"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)