Czy Twój telewizor jest bezpieczny?

Czy Twój telewizor jest bezpieczny?
Źródło zdjęć: © CentrumDobregoObrazu

28.03.2012 14:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W pracy, podczas zakupów czy w zaciszu domowym poczucie bezpieczeństwa jest dla nas niezwykle ważne. Nic dziwnego, że pojęcie to nabiera coraz szerszego znaczenia. Myśląc o bezpieczeństwie użytkowania telewizora, nie mamy na myśli jedynie unikania uszkodzeń mechanicznych sprzętu - zastanawiamy się także, nad jego bezpośrednim wpływem na zdrowie naszej rodziny oraz bezpieczeństwem domowego budżetu.

Telewizor to często centralny element wyposażenia mieszkania. Spędzamy przy nim znaczną część wolnego czasu, edukujemy dzieci, podziwiamy wspomnienia z wakacji, kibicujemy sportowcom. Chcemy być pewni, że nasz odbiornik użytkowany jest w sposób bezpieczny - w jak najszerszym tego słowa znaczeniu. Zastanówmy się zatem nad różnymi aspektami bezpieczeństwa użytkowania telewizora. Poniżej kilka zagadnień, na które warto zwrócić uwagę.

Nieprawda, że...
Obecnie funkcjonuje wiele mitów na temat niebezpieczeństw związanych z płaskimi telewizorami. Mówi się o wyciekających cieczach z odbiorników LCD czy skłonności do samozapalenia gazów wykorzystanych do produkcji plazm. Podobne stwierdzenia mijają się z prawdą - stosowane obecnie przez producentów rozwiązania konstrukcyjne w pełni zapobiegają tego typu zdarzeniom.

Obraz
© (fot. CentrumDobregoObrazu)

Jak chronić telewizor?

Na nasz telewizor czyhają liczne niebezpieczeństwa zewnętrzne - uderzenia mechaniczne, skoki napięcia, niekorzystne warunki podczas transportu. Aby sprzęt działał nienagannie, musimy się o niego w odpowiednim stopniu zatroszczyć.

Transport i umiejętna konserwacja to podstawa bezpieczeństwa naszego sprzętu. Ten pierwszy może stanowić nie lada wyzwanie. Z pewnością najlepiej jest przewozić telewizor w oryginalnym opakowaniu, z zachowaniem szczególnej ostrożności. Ważną kwestią jest również odpowiednia orientacja telewizora - plazmy nie możemy transportować w pozycji poziomej (może to uszkodzić jej matrycę). Telewizory ciekłokrystaliczne można przewozić zarówno w pionie, jak i poziomie. Do konserwacji sprzętu należy używać odpowiednich środków. W przypadku plazmy może to być nawet zwykła woda. Ekrany LCD są bardziej delikatne i wymagają konserwacji jedynie środkami przeznaczonymi specjalnie do tego celu. Jeśli nasz telewizor ciekłokrystaliczny zawieszony jest na ścianie, podczas czyszczenia najbezpieczniej jest go po prostu z niej zdjąć i ułożyć np. na stole (nie uszkodzimy w ten sposób delikatnej powierzchni ekranu). Plazma powinna pozostać zawieszona na ścianie.

_Uwaga!Uwaga!_
Nieumiejętna konserwacja telewizora może go na trwałe uszkodzić. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich środków czyszczących, a nie zwykłego preparatu przeciwko kurzowi.

Odbiornik telewizyjny narażony jest na uderzenia mechaniczne nie tylko, gdy w rodzinie są małe dzieci. Jeśli ustawimy go w miejscu ogólnodostępnym, zwykły przypadek może sprawić, że w jego ekran coś uderzy. Warto zaznaczyć, że w telewizorach plazmowych powierzchnia ekranu jest o wiele bardziej wytrzymała od tej w telewizorach ciekłokrystalicznych (LCD). Wykorzystane w plazmach szkło kompozytowe ochroni w dużym stopniu matrycę odbiornika. Ekrany LCD są mniej odporne - nawet niezbyt silne uderzenie może poważnie uszkodzić telewizor.

_Uwaga!Uwaga!_
Ekrany telewizorów LCD są bardzo delikatne. Aby uniknąć przypadkowego uszkodzenia odbiornika, najlepiej ustawić go w bezpiecznym miejscu - z dala od małych dzieci.

Istotnym niebezpieczeństwem dla funkcjonowania sprzętu RTV są występujące czasem skoki napięcia. Mogą one całkowicie uszkodzić nasz telewizor. Najprostszym sposobem ochrony odbiornika przed przepięciami jest listwa zabezpieczająca (przeciw-przepięciowa). Pełne zabezpieczenie się przed zmianami napięcia wymaga użycia stabilizatora, jest to jednak rozwiązanie dość kosztowne.

Telewizor bezpieczny dla zdrowia

Rozsądnie użytkowany telewizor może być źródłem rozrywki i edukacji dla całej rodziny. Zachowując bezpieczeństwo wzroku oglądających, nowoczesne odbiorniki możemy oglądać ze znacznie mniejszej odległości niż tradycyjne telewizory kineskopowe. Przykładowo przed 37-calowym ekranem plazmowym bądź LCD kanapę można ustawić w odległości mniejszej niż dwa metry. Z wyliczeń specjalistów wynika, że minimalna odległość powinna odpowiadać trzykrotności wysokości ekranu. Dokładny kalkulator najmniejszej rekomendowanej odległości można znaleźć na stronie www.centrumdobregoobrazu.pl/tv/. Dla oczu dziecka bezpieczna będzie jednak odległość dwa razy większa (sześciokrotność wysokości ekranu). Dodajmy, że niewskazane jest oglądanie telewizji przez dziecko jednorazowo dłużej niż godzinę. Warto także pamiętać, że im jaskrawsze kolory, tym większe zmęczenie wzroku. Z tego właśnie względu nie powinno się oglądać obrazu o może atrakcyjnych wizualnie, ale przejaskrawionych sztucznie kolorach.

_Ciekawe!Ciekawe!_
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Osace (Japonia) udowodniły, że zbyt jaskrawy obraz jest dużo bardziej męczący dla oczu. Badani z jednej strony określili obraz plazmowy jako ciemniejszy i mniej błyszczący niż w telewizorze LCD, z drugiej - mniej męczący i bardziej wyraźny. Okazało się, że godzina oglądania telewizora plazmowego powoduje wzrost aktywności powieki o ok. 10%, natomiast LCD o 40%.

Ważnym czynnikiem wpływającym na zdrowie oglądających jest także dobór odpowiedniego oświetlenia pomieszczenia, w którym znajduje się nasz telewizor. Należy tutaj pamiętać szczególnie o unikaniu skrajności - jaskrawy ekran LCD w dość ciemnym pomieszczeniu. Najbezpieczniejsze jest oświetlenie o umiarkowanym natężeniu - nie popadajmy również w przesadę, dobierając jasność telewizora.

_Alergicy!Alergicy!_
Ekran plazmowy przyciąga kurz w stopniu o wiele niższym niż telewizor LCD.

Bezpieczne finanse

W czasach kryzysu bezpieczeństwo finansowe stanowi szczególną wartość. Rozsądne zarządzanie domowymi finansami pozwoli nam przetrwać trudne czasy. Aby ograniczyć niepotrzebne wydatki na prąd, pamiętajmy, aby:
- sprawdzić, ile prądu pobiera nasz telewizor przy włączonej funkcji stand-by
- oglądając telewizję późno wieczorem, ustawić czasowe wyłączanie (nie zmarnujemy w ten sposób energii)
- jak najczęściej korzystać z trybu eco (najmniejszy pobór prądu)

_Uwaga!Uwaga!_
Telewizory płaskie wykonane w różnych technologiach, różnią się sposobem poboru energii. Ekrany ciekłokrystaliczne są na stałe podświetlane, co sprawia, że pobierana przez nie energia ma wartość stałą bez względu na rodzaj projekcji. W telewizorach plazmowych pobór prądu jest bardziej skomplikowany i uzależniony od wyświetlanego obrazu - im ciemniejsze sceny, tym mniej prądu pobierze telewizor plazmowy (odwrotnie dla scen bardzo jasnych).

Warto podkreślić, że technologie obrazu są na bieżąco udoskonalane przez producentów. W odpowiedzi na oczekiwania konsumentów ogranicza się przede wszystkim zużycie energii. Chociaż w przeszłości pobór prądu w telewizorach plazmowych i LCD znacznie się różnił (na korzyść LCD), to obecnie różnica jest porównywalna - dla 37 calowych odbiorników w standardzie HD Ready wyniesie miesięcznie ok. 2-3 zł.

Poradnik został opracowany przez specjalistów z Centrum Dobrego Obrazu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)