Nękanie sms-ami i telefonami będzie wpisane do Kodeksu Karnego

Nękanie sms‑ami i telefonami będzie wpisane do Kodeksu Karnego

Nękanie sms-ami i telefonami będzie wpisane do Kodeksu Karnego
13.07.2010 14:43, aktualizacja: 13.07.2010 15:49

Stalking będzie wpisany jako przestępstwo do Kodeksu karnego - zapowiedział we wtorek minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Jak wyjaśnił, chodzi o uporczywe, złośliwe, powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie, które może wywoływać poczucie zagrożenia

Stalking będzie wpisany jako przestępstwo do Kodeksu karnego - zapowiedział we wtorek minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Jak wyjaśnił, chodzi o uporczywe, złośliwe, powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie, które może wywoływać poczucie zagrożenia.

"Są sytuacje, gdy ofiara w efekcie nękania zmuszona jest do zmiany stylu życia, miejsca zamieszkania" - mówił minister.

Zaznaczył, że chodzi o różne sytuacje, m.in. nękanie setkami telefonów, sms-ów, śledzenie, ale też np. obdarzanie swojej ofiary prezentami, których nie chce.

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Poinformował również, że na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości oceniono skalę tego zjawiska w Polsce i okazało się, że spośród 1. tys. badanych Polaków co 10 stwierdził, że padł ofiarą stalkingu.

Mianem stalkingu pod koniec lat 80. zaczęto określać nowe zjawisko społeczne - obsesyjne podążanie fanów za gwiazdami filmowymi. Aktualnie określenie stalking obejmuje też zachowania polegające na obsesyjnym śledzeniu, obserwowaniu albo kontaktowaniu się z inną osobą wbrew jej woli, które w efekcie prowadzi u niej do strachu o własne bezpieczeństwo. To także wysyłanie niechcianych SMS-ów, czy nagminne telefony.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)