Naukowcy wyhodowali... elektroniczną różę

Naukowcy wyhodowali... elektroniczną różę

Naukowcy wyhodowali... elektroniczną różę
Źródło zdjęć: © shsphotography - Fotolia.com
23.11.2015 13:05, aktualizacja: 23.11.2015 15:19

Słowo "cyborg" kojarzy nam się raczej z jakimś pół-człowiekiem, a pół-robotem, a tymczasem da się je zastosować również do przepięknego... kwiatka.

Słowo "cyborg" kojarzy nam się raczej z jakimś pół człowiekiem, pół robotem, a tymczasem da się je zastosować również do... kwiatu.

Problem z wyhodowaniem "elektronicznej" róży polegał na tym, że trudno było w niej umieścić obwody elektroniczne bez wpływu na kondycję kwiatu czy nawet jego uśmiercenia. Naukowcom ze Szwecji udało się jednak ominąć ten problem poprzez wykorzystanie specjalnie przygotowanego polimeru, współtworzącego samoorganizujące się przewody wzdłuż całej łodygi kwiatu. Dzięki temu uniknięto naruszania kanałów, którymi przekazywane są substancje odżywcze.

Teraz naukowcy pracują nad sposobami praktycznego wykorzystania elektronicznych roślin. Jednym z takich zastosowań może być przekształcanie cukrów w energię, dzięki czemu takie rośliny mogłyby służyć wprost do jej produkowania. W ten sposób niejako "podłączalibyśmy się" do zachodzących w roślinach procesów fotosyntezy. Co za tym idzie, z tak przetworzonych roślin można by stworzyć naturalne elektrownie słoneczne, nie tylko wyglądające znacznie piękniej od tych budowanych obecnie, ale na dodatek oczyszczających powietrze.

Na razie jednak wmontowana w różę "instalacja" z powodzeniem posłużyła do lekkiego zmienienia koloru liści kwiatu. Już samo to naukowcy określają jako duże osiągnięcie. Ich praca, poza potencjalnymi zastosowaniami praktycznymi, pozwolić ma również w lepszym zrozumieniu procesów, zachodzących w otaczających nas na co dzień roślinach.

- Dotychczas nie mieliśmy dobrych narzędzi, mogących służyć do mierzenia poziomu rozmaitych molekuł w żyjących roślinach. Teraz możemy nawet wpływać na koncentrację różnego rodzaju substancji w roślinie, wpływających na jej wzrost i rozwój. Tutaj widzę olbrzymi potencjał dla dalszych odkryć - stwierdził współautor pracy opublikowanej w magazynie "Science Advances", Ove Nilsson.

Inne pomysły to przekształcanie roślin w anteny, czujniki i innego typu urządzenia elektryczne, które tradycyjnie do tej pory wykonywane były z metalu. Wygląda więc na to, że przyszłość "roślinnej elektroniki" zapowiada się niezwykle interesująco.

_ DG / Chip.pl _

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Facebook wprowadzi opcje ułatwiające rozstanie

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)