Przyłbice i maseczki n95 nie chronią przed koronawirusem? Naukowcy przeprowadzili testy

Przyłbice nie chronią przed zakażeniem. Naukowcy opublikowali nowe badania
Przyłbice nie chronią przed zakażeniem. Naukowcy opublikowali nowe badania
Źródło zdjęć: © Flickr

03.09.2020 09:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przyłbice i maseczki n95 ze specjalnym zaworem nie nadają się do ochrony przed koronawirusem - wykazali naukowcy z Florida Atlantic University. Specjaliści opublikowali symulację, w której udowadniają nieskuteczność popularnych środków ochronnych.

Przyłbice i maseczki n95 ze specjalnym zaworem to jedne z najpopularniejszych środków ochronnych stosowanych w celu uniknięcia zakażenia koronawirusem. Ludzie sięgają po nie coraz częściej, gdyż jak tłumaczą, są wygodniejsze i mniej dokuczliwe od tradycyjnych maseczek. Najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców z Florida Atlantic University pokazują, że tego typu metoda zakrywania nosa i ust może być mniej skuteczna.

Uczeni przeprowadzili testy z użyciem specjalnych manekinów, które dowiodły, że choć przyłbice powstrzymują najbardziej intensywny ruch cząsteczek śliny wydobywających się wskutek kaszlu czy kichania, to tworzący się przy tym aerozol, bardzo szybko się spoza nich wydostaje.

Poniżej przedstawiamy wideo opublikowane przez naukowców. W przygotowanej symulacji użyto manekina, z którego ust za pomocą pompy wydobywała się para wodna z gliceryną. Jego twarz zasłaniana była maseczkami z otworami wydechowymi, chirurgicznymi, a także przyłbicami.

Badacze wykazali, że cząsteczki gliceryny początkowo skierowane ku podłodze, szybko się uniosły, a aerozol rozprzestrzeniał dookoła manekina w przyłbicy na odległość nawet 0,9 m. Identyczna sytuacja miała miejsce w przypadku maseczek N95 ze specjalnym zaworem. Do śledzenia cząsteczek wykorzystano światło lasera.

W testach najlepiej wypadły tradycyjne maseczki szczelnie zakrywające nos i usta. Naukowcy przekonują, że to właśnie one są najlepszym wyborem, podkreślając jednocześnie, że i tego typu środki ochronne nie zapewniają całkowitego bezpieczeństwa.

Badania uczonych z Florida Atlantic University zostały opublikowane na łamach czasopisma "Physich of Fluids".

Źródło artykułu:WP Tech
Komentarze (171)