Niemieccy naukowcy wynaleźli sposób na samoczyszczące się meble

Meble ogrodowe wyprodukowane z plastiku z dodatkiem cząstek dwutlenku tytanu po wystawieniu na światło słoneczne samodzielnie oczyszczają się z zabrudzeń - przekonują niemieccy inżynierowie.

Niemieccy naukowcy wynaleźli sposób na samoczyszczące się meble
Źródło zdjęć: © Fraunhofer IGB

Badacze z Fraunhofer Institute for Interfacial Engineering and Biotechnology IGB w Stuttgarcie (Niemcy) zauważyli, że już godzinne działanie promieniowania UV na powierzchnie pokryte warstwą dwutlenku tytanu wywołuje reakcję elektrochemiczną, w wyniku której giną bakterie, glony i grzyby, zazwyczaj rozwijające się na powierzchni krzeseł, czy stołów ogrodowych.

Fotokatalityczna powłoka z dwutlenku tytanu, aktywowana przez promienie słoneczne, powoduje wyprodukowanie wolnych rodników, które niszczą ściany komórkowe niechcianych lokatorów, a następnie unicestwiają ich DNA.Naukowcy wystawili zwykłe i pokryte dwutlenkiem tytanu meble ogrodowe na świeże powietrze i pozostawili je tam na dwa lata. Okazało się, że dzięki samoczyszczącemu działaniu dwutlenku tytanu i słońca, powierzchnia niektórych mebli (pokrytych ochronną warstwą) pozostała biała i czysta.

Inżynierowie z Fraunhofer Institute for Manufacturing Engineering and Automation (IPA), także w Stuttgarcie, pracują nad stworzeniem farby do malowania fasady budynku, która dzięki zawartości molekuł dwutlenku węgla, mogłaby sama utrzymywać się w czystości.

Opracowano również specjalną powłokę samoczyszczącą na szkło. _ "Jeżeli zastosujesz cienką powłokę dwutlenku tytanu na szklaną powierzchnię, taką jak ekran smartfona, możesz oczekiwać, że tłuste plamki i odciski palców stopniowo same znikną z wyświetlacza" _ - oznajmia dr Michael Vergöhl z wydziału Fraunhofer Institute for Surface Engineering and Thin Films IST w Braunschweig.

PAP/PS

Źródło artykułu:PAP
farbagadżetymeble

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)