Największy na świecie wyświetlacz OLED zawisł nad głowami pasażerów lotniska

Największy na świecie wyświetlacz OLED zawisł nad głowami pasażerów lotniska

Największy na świecie wyświetlacz OLED zawisł nad głowami pasażerów lotniska
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
25.11.2015 11:04, aktualizacja: 25.11.2015 12:25

Jak bić rekordy to z prawdziwym rozmachem. Udowodnił to jedyny na świecie masowy producent organicznych wyświetlaczy OLED. Ogromne panele zawisły w terminalu Międzynarodowego Portu Lotniczego Incheon, największego lotniska Korei Południowej i jednego z najbardziej ruchliwych portów w Azji.

Ekrany znajdują zastosowanie już nie tylko w elektronice powszechnego użytku, smartfonach, sprzęcie komputerowym i innych urządzeniach przenośnych, lecz także w samochodach, szpitalach, szkołach w wielu innych obszarach naszego życia. Odgrywają coraz ważniejszą rolę dla społeczeństwa. Oto kolejny dowód potwierdzający tę tezę. Dwa największe na świecie wyświetlacze OLED wyświetlają obraz nad głowami pasażerów lotniska w Seulu. Projektując gigantyczną konstrukcję ogromnych paneli, które zdobią główny terminal, firma LG współpracowała z francuskim biurem architektonicznym Wilmotte & Associés. OLED to matryca, w której każda dioda jest pikselem. Wielu słyszało, że te wyświetlacze są w stanie emitować "najprawdziwszą" czerń. Dzieje się tak, ponieważ wspomniane diody wyłączają się, a nie wyświetlają koloru czarnego, jak ma to miejsce z telewizorach ciekłokrystalicznych. Dzięki temu kolor jest o wiele bardziej żywy, barwy są bogatsze, bardziej nasycone - wszystko dzięki skontrastowaniu ich z prawdziwą czernią. OLED
to także "wyświetlacze przyszłości" - dzięki temu, że diody są pikselami i nie potrzebują zewnętrznego źródła światła (emitują je same), są lekkie i można je nadrukowywać na ubraniach, tworzyć przezroczyste wyświetlacze, zwijać je w rulon albo przykleić na oknie.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Każdy z wyświetlaczy zawieszonych w porcie lotniczym Incheon składa się ze 140 zakrzywionych paneli OLED o przekątnej 55 cali. Takie połączenie pozwoliło stworzyć obraz o wymiarach 8 x 13 metrów, co odpowiada wielkości trzech dużych kontenerów transportowych. Oba wyświetlacze prezentować będą materiały demonstrujące możliwości technologii OLED np. pokaz sztucznych ogni na tle nocnego nieba. Co istotne, jak twierdzi Ewa Lis - PR Manager LG Electronics w Polsce - do wykonania instalacji posłużyły telewizory, których nie znajdziemy na sklepowych półkach. Zostały one stworzone specjalnie na potrzeby tego projektu. Każdy niemal dziesięciokilogramowy telewizor był instalowany przy użyciu żurawia. Wieszano je osobno, jeden po drugim. Można łatwo wyliczyć, że cała konstrukcja waży około 1,5 tony. Całe przedsięwzięcie, od wyprodukowania każdego z wyświetlaczy do ich finalnego montażu w terminalu lotniska, zajęło rok. Firma ani port lotniczy nie chcą dzielić się informacjami dotyczącymi czasu obowiązywania
współpracy, ale zapewniają, że jest to umowa długookresowa.

Wyświetlacze zainstalowane w porcie lotniczym są bardzo lekkie i elastyczne, ponieważ nie wymagają ciężkich modułów z diodami LED. Smukła konstrukcja zakrzywionych wyświetlaczy pozwoliła zawiesić je pod sufitem terminalu w sposób, który nie zakłóca architektonicznej spójności.

Skąd pomysł na taką instalację?

- Od zawsze staramy się prezentować milionom podróżnych korzystających z naszego lotniska nowoczesne technologie rodem z Korei. OLED jest tego najlepszym przykładem - twierdzi Park Wan-su, prezes i dyrektor generalny międzynarodowego portu lotniczego Incheon. Lotnisko posiada pole golfowe, spa, prywatne pokoje do spania, lodowisko, kasyno, ogrody (zadaszone), oraz Muzeum Kultury Korei. Warto wspomnieć, że obiekt otrzymał nagrodę _ Best in Service Award in Class _ na 1. Międzynarodowej Konferencji dotyczącej jakości produktów i usług lotnisk organizowanej przez przez IATA i Airports Council International (ACI). Port został sklasyfikowany na miejscu drugim w rankingu _ Najlepsze lotniska na świecie _, za Portem lotniczym Hongkong, a przed Portem lotniczym Singapur-Changi.

_ SŁK-WP / LG _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)